chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Osvědčené postupy v oblasti výzkumu a hodnocení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v pořadí již třetí výzvu, díky které budou moci tuzemští výzkumní pracovníci vyjet do zahraničí za účelem dalšího profesního růstu a díky které budou podpořeny také pobyty zahraničních expertů v českých výzkumných organizacích. Tentokrát je pro žadatele z evropských fondů připraveno 100 milionů korun.

Rozhýbat konzervativní školy, pedagogy a vzdělavatele a pomoci těm, kteří se snaží posouvat kupředu. To je cílem mnoha vzdělávacích projektů, které se mohou i letos ucházet o cenu Eduína za inovace ve vzdělávání a zařadit se tak do rozsáhlého katalogu. Nominace jsou otevřené do 29. ledna 2019.

Rozhýbat konzervativní školy, pedagogy a vzdělavatele a pomoci těm, kteří se snaží posouvat kupředu. To je cílem mnoha vzdělávacích projektů, které se mohou i letos ucházet o cenu Eduína za inovace ve vzdělávání a zařadit se tak do rozsáhlého katalogu. Nominace jsou otevřené do 29. ledna 2019.

Už 7. ročník mezinárodní konference Digitální technologie ve výuce – praktické využití ve školách uspořádal toto pondělí a úterý v Seči Národní institut pro další vzdělávání. Konference se zúčastnilo téměř dvě stě zájemců včetně zástupců NIDV, MŠMT, vedoucích pracovníků škol a školských zařízení, ICT koordinátorů, pedagogických pracovníků mateřských, základních i středních škol a dalších odborníků z ČR, Belgie, Itálie i Ruska.

Už 16. ročník konference CZEDER 2018 zahájil 28. října pověřený náměstek sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavel Doleček. Konferenci uspořádalo Technologické centrum AV ČR ve spolupráci s MŠMT. K tématu „Horizon Europe“ zde vystoupil také generální ředitel Evropské komise pro výzkum a inovace Jean-Eric Paquet. 

Výzva do soutěže Národní ceny kariérového poradenství 2018

Dům zahraniční spolupráce, Centrum Euroguidance vyhlašuje 10. ročník soutěže Národní cena kariérového poradenství

  

Kdo se může do soutěže přihlásit:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytne z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání více než miliardu korun na podporu dlouhodobé spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou. Evropské dotace z výzvy Dlouhodobá mezisektorová spolupráce získá 14 projektů, které úspěšně prošly hodnocením.

O výzvu Dlouhodobá mezisektorová spolupráce byl ze strany žadatelů velký zájem. Alokace výzvy byla stanovena na 1,1 miliardy korun, žadatelé ale podali 60 projektů za 4,5 miliardy korun. Procesem hodnocení úspěšně prošlo 14 projektů za 1,15 miliardy korun.

Podpisem Deklarace o rámci spolupráce na rozvoji HPC (High Performance Computing) se ČR připojila k iniciativě EuroHPC a vyjádřila tak i svůj zájem stát se členem společného podniku, který bude ustaven v průběhu roku 2018 za účelem implementace této iniciativy. 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga při příležitosti podpisu Deklarace uvedl:

Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání pokračuje ve své podpoře českého výzkumného prostředí a ve výzvě Rozvoj kapacit pro výzkum a vývoj se zaměřil na neméně důležitou oblast – práci s lidskými zdroji ve výzkumných organizacích. V rámci této výzvy získá podporu sedmnáct projektů.

Rodinné učení je tradičně přijímáno jako efektivní způsob, jak řešit vzdělávací potřeby dětí a dospělých. Zastánci rodinného učení zdůrazňují „dvojitý efekt“ práce se dvěma generacemi zároveň. Daří se tím prolomit začarovaný kruh nedosahování dostatečných výsledků v základních dovednostech. Mnoho rodičů se vrací k učení, aby pomohli svým dětem, a na oplátku jsou motivováni k tomu, aby se sami v něčem zlepšili. Výsledkem podpory a povzbuzení, které děti od rodičů dostanou, jsou jejich zlepšující se výsledky, a zároveň se buduje učební prostředí v domácnosti.

Jaké jsou klíčové kompetence profesionálů v oblasti vzdělávání dospělých? Tematický koordinátor EPALE Simon Broek sdílí své postřehy opírající se o studii, která analyzovala 19 popisů pracovních pozic a 20 vzdělávacích programů.

21 Listopad 2017
by Daniela Krtičková
(cs)

Na tuto otázku se pokusilo odpovědět fórum ambasadorů a expertů EPALE z celé Evropy, kteří se sešli na společném mítingu v Římě ve dnech 27. a 28. října. Ambasadoři EPALE jsou lidé, kteří fungují na úrovni jednotlivých evropských států ve struktuře EPALE jako ti, kdo zastupujjí agendu EPALE na regionální úrovni a všemožně ji propagují. Konference se účastnilo téměř 70 lidí ze 17 zemí, mezi jinými i zástupce Evropské komise Wilhelm Vukovic. 

Dne 5. října se v pražském hotelu Iris Eden konala svého druhu unikátní konference zaměřená na téma, které v současnosti rezonuje celou českou a slovenskou společností: téma mediální gramotnosti. Dílčími tématy bylo kritické myšlení, mediální výchova a vzdělávání, propaganda a její nástroje v médiích, role nových médií a další.

Užití digitálních vzdělávacích technologií není jen doménou školního vzdělávání. Ty mohou být s úspěchem využity i dospělými studenty. Digitální technologie pomáhají zlepšit efektivnost při různých vzdělávacích aktivitách. Aby to však fungovalo účinně, budete většinou potřebovat alespoň minimální znalost angličtiny.

O potřebě strategického přístupu v rozvoji lidských zdrojů, o vizích do budoucna a propojenosti všeho se vším se mluví již nejméně dvacet let. Od té doby se Česká republika v oblasti lidských zdrojů a jejich rozvoje a vzdělávání posunula od jedné z nejcentralizovanějších zemí Evropy k alespoň k průměrné decentralizaci.

 

Když jsem studoval na střední a vysoké škole, používali ti lepší učitelé meotar, papírový či plastový model sluneční soustavy, umělého kostlivce nebo video zařízení. Mladší generace si pamatují na video projektor nebo pseudo 3D grafiku. Málokdo si uměl představit, že jednou bude v rámci výuky možné vizualizovat v podstatě kterékoli prostředí do 3D modelu a zasazovat do něj různé objekty. Kdyby mi tuhle hračku jako klukovi na střední škole nějaký učitel ukázal, asi by se v mých očích stal bohem.

Pondělí 9 Září 2019 - Úterý 10 Září 2019, Bosnia and Herzegovina

4th International Conference on English Language and Literature Studies (CELLS): BEYOND HERMENEUTICS: Challenging Traditional Approaches to Literary and Language Studies

4th International Conference on English Language and Literature Studies (CELLS): BEYOND HERMENEUTICS: Challenging Traditional Approaches to Literary and Language Studies, which is to be held at the University of Banja Luka on 9th and 10th September 2019.

Follow this link to see the call for papers.

Čtvrtek 23 Květen 2019, Belgium

« Numérisation des services publics : quelle prise en compte des publics peu qualifiés et illettrés ? »

Lire et Ecrire Communauté Française organise le 23 mai 2019 à Bruxelles, un séminaire où sera abordée la question urgente de l’effet des nouvelles technologies sur la société et plus particulièrement sur les publics peu ou pas lettrés. 

Úterý 7 Květen 2019, Spain

Jornada de Educación de Personas Adultas en Extremadura: “Aprendizaje a lo largo de la vida: Nunca es tarde”

El Centro de Educación de Personas Adultas “Abril” de Badajoz, que ha obtenido en este curso académico el primer Premio “Miguel Hernández”, organiza una Jornada de Educación de Personas Adultas en Extremadura: “Aprendizaje a lo largo de la vida: Nunca es tarde”

Los objetivos de esta jornada son:

Středa 18 Září 2019 - Čtvrtek 19 Září 2019, Slovenia

Konferenca Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju 2019

Pedagoški inštitut vabi na 4. znanstveno konferenco Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju: Mednarodni vidiki vzgoje in izobraževanja, ki bo 18. in 19. septembra 2019, v prostorih ZRC SAZU (Novi trg 2, 1000 Ljubljana). Na konferenci bosta kot vabljena predavatelja sodelovala dr. Paul Stubbs z Ekonomskega inštituta v Zagrebu ter prof. dr. Pavel Zgaga s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani.

Středa 8 Květen 2019, Spain

III JORNADAS PROVINCIALES DE EDUCACIÓN PERMANENTE: ''PRÁCTICAS DE ÉXITO Y PROFESORADO INNOVADOR''

El próximo 8 de mayo se celebrarán las III Jornadas Provinciales de Educación Permanente:"Prácticas de éxito y profesorado innovador", que tendrán lugar en el salón de actos de la Facultad de Enfermería de la Universidad de Huelva ( CAMPUS DEL CARMEN).

 Estas jornadas serán desarrolladas en horario de mañana y tarde. Diseñadas desde un enfoque eminentemente práctico y centrado en la difusión de experiencias. Dirigidas especialmente al colectivo docente de CEPER y Secciones, aunque también son susceptible de participación Institutos con Semi, IPEP y Escuelas Oficiales.

Středa 10 Červenec 2019, United Kingdom

Employment and Skills Convention 2019 – Beyond Brexit: A future that works for all

This event organised by the Learning & Work Institute will consider employment and skills and how to help those who are stuck in low-wage jobs, or face issues with gaining employment due to disabilities, to find better employment opportunities. The event will see beyond Brexit and focus on issues with employment and skills that have been forgotten during this time of political upheaval. 

Neděle 8 Září 2019 - Úterý 10 Září 2019, Poland

X AUGUSTOWSKIE SPOTKANIE NAUKOWE: EDUKACJA W DIALOGU I PERSPEKTYWIE

Zakład Dydaktyki Ogólnej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku serdecznie zaprasza do udziału w X AUGUSTOWSKIM SPOTKANIU NAUKOWYM: EDUKACJA W DIALOGU I PERSPEKTYWIE (prezentacje - polemiki - propozycje), które odbędzie się w dniach 8 - 10 września 2019 roku w Augustowie, POD PATRONATEM JEGO MAGNIFICENCJI REKTORA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU PROF. ZW. DR HAB. ROBERTA W. CIBOROWSKIEGO oraz KOMITETU NAUK PEDAGOGICZNYCH POLSKIEJ AKADEMII NAUK. 

Zaproszenie organizatorów:

Tato empirická studie se zaměřuje na dopady formálního a neformálního vzdělávání na pocity uspokojení u studentů v kontextu vzdělávání dospělých. Pro účely analýzy byla míra uspokojení rozdělena do dvou částí: pocity obecné spokojenosti a uspokojení ze vzdělávání. V obou částech jsme akcentovali aspekty existenční, mentální, strukturu času, sociální kontakty a znalosti.

Letmý pohled na vzdělávání: Indikátory OECD (z angl. Organisation for Economic Co-operation and Development, česky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) je směrodatným zdrojem informací o stavu vzdělávání ve světě. Poskytuje data o struktuře, financování a výkonnosti vzdělávacích systému v 35 členských zemí OECD a dalších partnerských zemích.

Přinášíme vám záznam z našeho Regionálního semináře EPALE na téma VZDĚLÁVEJTE MODERNĚ.

Záznam byl pořízen společností Motiv P a můžete ho shlédnout na tomto odkaze: http://www.motivp.com/event/REGIONALNI-SEMINAR-EPALE-na-tema-VZDELAVEJTE-MODERNE

Záznam byl pořízen dne 30. května 2017 v Brně.

Které alternativní školy a koncepce vzdělávání existují u nás a ve světě? A jsou opravdu lepší než školy běžné? Třetí, upravené a rozšířené vydání úspěšné knihy přináší kromě základních informací o známějších typech alternativních škol zejména poznatky o jejich kladech a záporech, jak je zjišťuje nezávislý výzkum. V tomto vydání je důraz dále kladen na nové alternativní a inovativní koncepce vzdělávání a školství, které ve světě vznikly v nedávných letech.

  • "Firmy budou muset řešit stále složitější otázku, kde najít vhodné kandidáty, jak je oslovit a co jim nabídnout," říká manažerka poradenství pro lidské zdroje ze společnosti PwC Andrea Linhartová Palánová.
  • Budoucnost personalistiky podle ní představují big data.
  • Personalisté mohou díky nim sledovat fluktuaci, nemocnost, investice do náboru, vzdělávání a dalších oblastí.

Pracovní místa uzpůsobená pro starší zaměstnance a kanceláře s hracím koutkem pro rodiče s dětmi patří mezi trendy, které do Česka zvolna přicházejí ze zahraničí.

Ačkoliv jsou celoevropské snahy vylepšit statut vzdělávání dospělých patrné, tak je stále třeba více podpory v této oblasti, tak aby se vzdělávání dospělých stalo atraktivnější, více dostupné a flexibilní. S tímto tématem je spojeno Komuniké z Brugg, které je součástí politiky EU v rámci evropské spolupráce v oblasti odborného vzdělávání a přípravy (VET). V této oblasti byla zveřejněna vize pro VET (klíčová součást vzdělávání dospělých), kde je hlavním záměrem, aby vzdělávání dospělých bylo více atraktivní, přístupné a pružné.

Strategie celoživotního učení ČR je základním dokumentem pro ostatní průřezové a dílčí koncepce a politiky v této oblasti a představuje ucelený koncept celoživotního učení, který byl schválen vládou ČR usnesením č. 761 ze dne 11.7.2007

Tato publikace je vlastně stratetegickým dokumentem, který byl schválen vládou usnesením č. 761/2007.

Žádné odpovídající výsledky