chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Profesní rozvoj pracovníků

S rostoucím vlivem digitálních technologií a internetu v téměř každé oblasti našeho života se proměňuje i představa občanského vzdělávání a občanské angažovanosti. Příkladem může být i rostoucí zájem o občanskou vědu, tedy o příležitost pro laickou veřejnost zapojit se do vědeckého výzkumu. K zapojení často stačí málo – chytrý mobil či počítač, trochu času a nadšení pro věc.

Jody Medichová se podílela na vývoj robotické psa Big Dog společnosti DARPA a pracovala i pro Boston Dynamics, kde dosáhli zatím asi nejviditelnějších pokroků ve vývoji humanodiních robotů. Zároveň ale tvrdí, že nevytváří superstroje nebo superpočítače, ale superlidi. Tento svůj přístup k technologiím představila začátkem dubna na SingularityU Summitu na pražském Žofíně. Redaktorovi Experimentu Vojtěchu Kovalovi poskytla exkluzivní rozhovor.

Jak by vlastně správná továrna průmyslu 4.0 měla vypadat?

Národní podpůrné středisko EPALE vyhlašuje výzvu pro knihovníky pracující v oblasti vzdělávání dospělých k účasti na odborné studijní návštěvě

"Dobrá praxe ve vzdělávání dospělých v knihovnách v Rakousku", kterou pořádá Dům zahraniční spolupráce v rámci projektu EPALE: Networking Visits.

Téma:

Nové přístupy a dobrá praxe knihoven při vzdělávání dospělých v Rakousku

Jaké zkušenosti a jaké nástroje lze přenést do České republiky?

Od tohoto čísla vám přinášíme již 20 stran čtení, což znamená v každém čísle o dva články navíc! Další novinkou je přehled všech dosud publikovaných článků, který najdete na webu www.firemnivzdelavani.eu/clanky. Články můžete libovolně řadit podle autora, ročníku nebo třeba rubriky.

Digitalizace může být považována za hrozbu trhu práce. Podle průzkumu Workmonitor společnosti Randstad se ale vlivu digitalizace na jejich práci nebojí 71 procent Čechů.

Chápou ji totiž jako příležitost. Získat další digitální dovednosti by chtělo 80 procent dotázaných, protože věří, že si tím zajistí v budoucnu práci. Více než polovina účastníků průzkumu je pak přesvědčena, že bude potřebovat jinou sadu dovedností, aby mohla i nadále pracovat v oblasti, ve které působí.

Finanční gramotnost se stává v tuto chvíli velmi cennou komoditou. Češi jsou často kritizovaní za její nedostatečnou znalost, a proto se finance v Česku staly vděčným tématem, které je často omílané v médiích a časopisech. Jiné to nebude ani dnes, kdy se zaměříme na to, jaká je v Česku znalost finanční gramotnosti. Dokážou Češi ušetřit peníze? Vedou si finanční plán?

V tomto měsíci se uskutečnil letošní ročník Evropského týdne odborných dovedností, který pořádá Evropská komise ve spolupráci s rakouským předsednictvím. V rámci kampaně se po celé Evropě konalo 1 512 akcí, díky nimž se dosud podařilo oslovit 2,2 milionu lidí, což je o 1,2 milionu více než v loňském roce.

MUDr. Martin Kalenda, MBA, Senior konzultant, jednatel Image Lab vystudoval medicínu, atestoval ze všeobecného lékařství a letecké medicíny. Na Nottingham Trent University získal titul MBA. Ve své práci propojuje znalosti medicíny, businessu a neuropsychologie. To přináší odvážné a netradiční pohledy na řešení témat rozvoje výkonnosti organizace, strategických změn a rozvoje lidského kapitálu. Mgr. MUDr. Vratislav Kalenda, MSc. in SHRM, jednatel, ředitel, senior konzultant společnosti Image Lab vystudoval medicínu, psychologii a na Sheffield Business School/Sheffield Hallam University/ MÚVS Praha získal titul „Master of Science in Strategic Human Resources Management“. Jako HR konzultant se specializuje na talent management – od psychologické diagnostiky až pro rozvoj talentů. Je zkušeným koučem, lektorem a facilitátorem workshopů. Jako výkonný ředitel Image Lab má více než 20 let praktických zkušeností v oblasti leadershipu a managementu.
15 Květen 2019
by Tomáš Langer
(cs)

„ Na začátku 21. století zjistila Evropská komise, že by měla posílit pohyb zaměstnanců a požadavky na jejich odborný rozvoj,“ informuje Liisi Rossi, od roku 2008 vedoucí Odboru kariérního poradenství Evropské komise. Rozvoj v oblasti kariérního poradenství začal již v letech 2003/2004. Od té doby byla zaměstnancům Evropské komise dána příležitost odborného poradenství zkušenými odborníky v oblasti kariérního poradenství.

22 Leden 2019
by Daniela Krtičková
(cs)

Dne 13. 6. 2017 Spolek absolventů a přátel zemědělské školy v Chrudimi z. s. jako žadatel o finanční grand uzavřel smlouvu s Domem zahraniční spolupráce na realizaci projektu Zemědělství jako nositel tradic a základ kvalitní výživy (č. 2017-1-CZ01-KA104-034922) v rámci programu ERASMUS+, vzdělávání dospělých.

Součástí projektových aktivit byla i zahraniční stáž ve Španělsku

Mnoho poskytovatelů vzdělávání dospělých hledá nové způsoby hodnocení svých studentů a učí je, jak zlepšit jejich studium. Odborníci potřebují spolehlivé, měřitelné a užitečné nástroje pro hodnocení, které jim pomohou posoudit čtenářskou a matematickou gramotnost, sociální a kariérní dovednosti nebo to, zda jejich studenti patří do znevýhodněných skupin.
1 Červen 2018
by Daniela Krtičková
(cs)

Jaké jsou klíčové kompetence profesionálů v oblasti vzdělávání dospělých? Tematický koordinátor EPALE Simon Broek sdílí své postřehy opírající se o studii, která analyzovala 19 popisů pracovních pozic a 20 vzdělávacích programů.

21 Listopad 2017
by Daniela Krtičková
(cs)

Co přinese nástup čtvrté průmyslové revoluce? Z pohledu trhu práce se nejvíce diskutuje o tom, jak se změní skladba pracovních míst, kolik lidí přijde o práci, které profese zcela vymizí. Prognózy dalšího vývoje se velmi liší, je ale jasné, že změny se nejvíce dotknou lidí s nízkou kvalifikací, kteří vykonávají dobře automatizovatelné manuální činnosti a těch, kteří nejsou schopní nebo ochotní se rychle učit nové věci.

Když napíšu, že rychlost změny je klíčovým faktorem pro úspěch kterékoli organizace, nebude to nic nového. Výjimkou nejsou ani změny ve firemním vzdělávání, kde lze odhadovat trendy, s nimiž se budeme setkávat během letošního roku. Rok 2017 bude rokem dalšího využití širokého potenciálu možností, které do oblasti vzdělávání zaměstnanců přinášejí moderní technologie. Ve firmách to bude souviset především s nástupem nejmladší generace zaměstnanců, kteří nahradí odcházející silnou poválečnou generaci.

 

Mobilní vzdělávání

Nechce se vám chodit do jazykové školy? Nemáte vhodného lektora ve svém okolí? Skype výuka je tedy perfektní řešení. 

Skype výuka je moderní způsob výuky cizího jazyka, která probíhá on-line přes internet pomocí programu Skype (potřebujete pouze mikrofon, sluchátka, popř. webkameru). Učit se tak můžete z pohodlí svého domova nebo firmy.  

 

Skype výuka probíhá jako klasická hodina, ovšem má nesporné výhody.

31 Leden 2017
by Lucie Vlková
(cs)
Úterý 28 Květen 2019, Slovenia

Konferenca Voditelj prihodnosti, dirigent s posluhom za vsakogar

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad v okviru programa Celovita podpora podjetjem za aktivno staranje delovne sile - ASI v sodelovanju s partnerji pripravlja mednarodno konferenco z naslovom Voditelj prihodnosti, dirigent s posluhom za vsakogar : s personaliziranim pristopom do zavzetih zaposlenih. Dogodek bo v torek, 28.

Středa 12 Červen 2019, Netherlands

Duidelijk taalgebruik | regiobijeenkomst Utrecht

De campagne Direct Duidelijk heeft tot doel duidelijk communiceren, zodat iedereen overheidsinformatie begrijpt. In het kader van deze campagne worden een drietal regiobijeenkomsten georganiseerd om overheden te stimuleren en ondersteunen bij het streven naar duidelijk taalgebruik.

Středa 22 Květen 2019, Spain

Las posibilidades educativas de la realidad aumentada

El próximo 22 de mayo a las 18:00 horas Julio Cabero, catedrático de la Universidad de Sevilla y miembro fundador de Edutec (Asociación para el desarrollo de la Tecnología Educativa y de las Nuevas Tecnologías aplicadas a la educación), hablará sobre las posibilidades educativas de “La Realidad Aumentada en la Educación” en la Sala de Conferencias de la Sede de La Laguna de La Fundación MAPRE Guanarteme. 

Úterý 25 Červen 2019, Poland

NAUCZYCIEL – MISTRZ, CELEBRYTA CZY SYBARYTA? ROZWAŻANIA HUMANISTÓW

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków działające przy Zakładzie Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych oraz Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX funkcjonujące przy Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną, studencko-doktorancką konferencję:

NAUCZYCIEL – MISTRZ, CELEBRYTA CZY SYBARYTA? ROZWAŻANIA HUMANISTÓW,

Pátek 17 Květen 2019 - Sobota 18 Květen 2019, Spain

I Jornadas de Autismo y Escuela de TEAMA en el campus de la UGR en Melilla

TEAMA lanza para los próximos días 17 y 18 de mayo sus I Jornadas de Autismo y Escuela, que tendrán lugar en el salón de actos del campus de Melilla de la Universidad de Granada. 

Se trata de una iniciativa dirigida a orientadores, profesores de Pedagogía Terapéutica, Audición y Lenguaje, maestros de infantil y primaria, logopedas, psicólogos, asociaciones y, entre potros, familiares de personas que sufren Trastorno del Espectro Autista (TEA), Trastorno Generalizado del Desarrollo (TGD) y otras patologías afines. 

Asociace samostatných odborů si objednala studii s názvem Zabránění vzniku dlouhodobé nezaměstnanosti a nové uplatnění na trhu práce v důsledku technologických změn pro znevýhodněné skupiny zaměstnanců. Studie mapuje dlouhodobou nezaměstnanost v ČR, vliv robotizace a digitalizace na dlouhodobou nezaměstnanost a možnosti nového uplatnění na trhu práce v důsledku technologických změn.

Mít vlastního kouče již pro seniorní manažery dávno není ostuda, ale naopak běžná a přínosná věc. Svědčí o tom nejen rychle rostoucí počet exekutivních koučů, ale především jejich výsledky. To však neznamená, že kouč může pomoci každému. Ani ten nejlepší kouč nedokáže pomoci k lepší výkonnosti manažerovi, který se zkrátka koučovat nedá. Jak takové manažery poznat a neplýtvat zbytečně penězi na jejich kouče?
Existují různé nástroje pro vyhodnocování různých lidských schopností, dovedností a předpokladů. V HR se nejčastěji používají pro hodnocení uchazečů o práci a při rozvoji zaměstnanců. Ne každý nástroj je však vhodný pro každou firmu a každou příležitost.
Ve světle současné ekonomické konjunktury a nedostatku lidí na trhu práce se firmy čím dál méně zdráhají investovat do školení zaměstnanců. Školení a firemní kurzy byly ještě v nedávné době kvůli rozpočtovým škrtům u tuzemských firem spíše výjimkou než pravidlem. To se momentálně naštěstí mění. Horší už je ale to, že zatímco firmy neváhají do školení zaměstnanců investovat, málokdy se snaží nějak metodologicky zajistit, aby se tato investice vrátila.
Pojem age management tedy způsob řízení s ohledem na věk zaměstnanců představuje aktuální směr v současné personální práci. Zahrnuje opatření, která reagují na stárnutí pracovní síly a vytváří podmínky pro uplatnění všech generací na pracovišti. Nastavuje systémový přístup, který zahrnuje oblast firemní kultury, oblast péče o zaměstnance i jednotlivé personální činnosti.
Program vyvinutý na Finském institutu pracovního zdraví je určen na podporu řízení kariéry, odborné kvalifikace a duševní pohody zaměstnanců bez rozdílu věku a vykonávané profese. Používaná skupinová metoda zvyšuje možnosti účastníků nalézat úspěšná řešení týkající se jejich kariéry a posiluje jejich schopnost vyrovnat se s případnými neúspěchy v dnešním rychle se měnícím světě práce.
Nedávné celoevropské studie ukázaly, že sektor vzdělávání dospělých je velmi různorodý. Tato různorodost je vidět v různosti cílových skupin vzdělávání dospělých, v předmětech kurzů, které vzdělávání dospělých naplňují, ale také v kariérních cestách, které vedou k tomu, že se někdo stane vzdělavatelem dospělých, a ještě dále v kompetencích, které jsou potřeba pro práci v tomto sektoru.
Pod heslem „burn-out syndrome“ naleznete na Googlu 65 milionů výsledků (5. 9. 2018). Výzkumy potvrzují (Cohen et al. 2012), že chronický psychický pracovní stres je asociován s vyšším rizikem vzniku depresí, kardiovaskulárních chorob, diabetu, autoimunitních onemocnění a mnohých dalších. Vedle vážných fyzických problémů byly popsány i ekonomické dopady.
Žádné odpovídající výsledky