chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Měření dopadu

V rámci pravidelného zapojování České republiky do mezinárodních šetření v oblasti vzdělávání provedla Česká školní inspekce na jaře tohoto roku hlavní sběry dat šetření PISA 2018, které bylo v aktuálním cyklu zaměřeno zejména na sledování čtenářské gramotnosti patnáctiletých žáků, a TALIS 2018 mapujícího pracovní podmínky učitelů a ředitelů škol. Zároveň byl realizován také a pilotní sběr dat šetření TIMSS 2019, které se věnuje matematice a přírodovědě.

Zastoupení Evropské komise v ČR dnes zveřejnilo národní zprávu k nejnovějšímu standardnímu Eurobarometru – průzkumu veřejného mínění mapujícímu aktuální postoje Čechů v otázkách evropské integrace.

Letošní průzkum s pořadovým číslem 88 se kromě postojů vůči EU zaměřil také na vnímání médií. Probíhal od 5. do 13. listopadu 2017 a zúčastnilo se ho 1021 Čechů

Hodnocení současné situace

Jak efektivně měřit návratnost investic do rozvoje a vzdělávání zaměstnanců nebo manažerů? Vzdělávací společnost MgC Group společně s Českou zemědělskou univerzitou vyvinula metodu, díky které lze efektivitu investice měřit. Metodu SYMERO™ představili českým firmám v rámci Business meetingu, který pořádala společnost MgC už třetím rokem. Metoda, díky kombinaci vzdělávacích a analytických metod, hodnotí posuny v měkkých a tvrdých dovednostech zaměstnanců a zaznamenává úroveň jejich znalostí a dovedností před a po rozvojovém programu.

V posledních desetiletích proniká výpočetní technika do výroby i distribuce a dochází k celkové globalizaci. Současný Průmysl 4.0 se snaží zefektivnit výrobu prostřednictvím širokého nasazení robotických zařízení a využívání metod umělé inteligence. Brzy můžeme očekávat masovou výrobu vysoce individualizovaných produktů vznikajících bez dotyku lidské ruky, píše 

Hlavní město Praha podporuje rozvoj digitálního vzdělávání na středních školách, které zřizuje. Zavádění digitálních technologií do škol je pro metropoli jednou z hlavních priorit. Dnes, 28. srpna 2017, byl učiněn další krok. Hlavní město Praha zastoupené radní Irenou Ropkovou, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reprezentované náměstkem ministra školství Jaroslavem Fidrmucem a za Czech ICT Alliance Michal Zálešák podepsali Memorandum o spolupráci.

Jak už to bývá, cesta k řešení reálného a akutního problému, který představují dezinformace maskované jako informace, je delší, složitější a namáhavější než zkratky, které vyvolají nadšení na jedné straně a výkřiky o cenzuře na straně druhé.

Svou roli musejí sehrát soukromé společnosti i stát - klíčovým hráčem ale nemůže být nikdo jiný než občan. Pokud dostatečná většina Čechů nebude požadovat informace a fakta, budou dostávat propagandu a hoaxy.

Jak už to bývá, cesta k řešení reálného a akutního problému, který představují dezinformace maskované jako informace, je delší, složitější a namáhavější než zkratky, které vyvolají nadšení na jedné straně a výkřiky o cenzuře na straně druhé.

Svou roli musejí sehrát soukromé společnosti i stát - klíčovým hráčem ale nemůže být nikdo jiný než občan. Pokud dostatečná většina Čechů nebude požadovat informace a fakta, budou dostávat propagandu a hoaxy.

Mnoho účastníků vzdělávacího sektoru disponuje značnými zkušenostmi v oblasti evropských projektů. Pro další jsou nadnárodní projekty ještě příliš nové a exotické ve srovnání s jejich každodenní prací a často jsou jejich první kroky spojeny s nejistotou, pochybami a různými strachy.

7 Listopad 2018
by Tino BOUBARIS
(de)
Čtvrtek 26 Září 2019, Belgium

Segunda Cumbre Europea de Educación

La  Segunda Cumbre Europea de Educación tendrá lugar el 26 de Septiembre de 2019, en la plaza Place du Mont Des Arts 1000, en Bruselas, Bélgica. Ministros, académicos, partes interesadas en educación, sociedad civil y docentes discutirán y tratarán diversos temas relacionados con la educación, así como los desafíos, presentes y futuros, a los que se enfrentan los docentes.

Úterý 9 Duben 2019, Ireland

Changing the assessment narrative through TESTA

Assessment innovations at the individual module level often fail to address assessment problems at the programme-level are a direct consequence of module-focused course design and innovation.

This seminar will discuss TESTA (Transforming the Experience of Students through Assessment) and taking a programmatic approach to 'assessment for learning'.

Středa 17 Duben 2019, United Kingdom

Teaching Skills: The Effective Lecturer – Becoming a Psychiatry Lecturer

The Royal College of Psychiatrists in London are holding the Teaching Skills: The Effective Lecturer event aimed at training levels FY1&2, CT1-3 and ST4-6, and also students. The event will focus on how to deliver a well-structured lecture and how to receive constructive feedback that can contribute to becoming a better and more effective lecturer. 

Středa 27 Březen 2019, Ireland

Seminar: Critical literacy? Where is it in teaching and learning?

NALA is hosting this event in partnership with AONTAS as part of the European Agenda for Adult Learning (EAAL) programme. 

This seminar will include presentations from academics, practitioners and learners engaged in critical literacy, round-table discussions.

This seminar is co-funded by the European Union and SOLAS. 

Where and When?

It will take place on Wednesday 27 March from 9.30 to 1 pm in the Clock Tower, Department of Education and Skills. 

Pondělí 13 Květen 2019 - Středa 15 Květen 2019, Austria

Vital und fit im Job

Der Arbeitsalltag als Betriebsrat/Betriebsrätin ist oft geprägt von schwierigen Gesprächen, hohen Erwartungen der KollegInnen und belastenden Konfliktsituationen. Das alles unter nicht immer leistungsfördernden Rahmenbedingungen: lange und späte Sitzungen, schlechte Ernährung, stickige Luft, Bewegungsarmut und Stress.... Umso wichtiger sind gezielte Impulse für optimale Leistungsfähigkeit. In diesem Seminar lernst du einen ganzheitlichen Zugang zum Thema Gesundheit kennen, erfährst Bewegung als Lebenselixier für individuelle Regeneration und bekommst praktische Tipps.

Pondělí 13 Květen 2019 - Úterý 14 Květen 2019, Austria

NEU Vertrauen gewinnen - ins Gespräch kommen

Der Kontakt zu MitarbeiterInnen gehört zum Um und Auf der Betriebsratsarbeit. Doch wie kommen wir mit Personen gut ins Gespräch, wie gewinnen wir ihr Vertrauen? Wie sprechen wir verständlich und überzeugend, wie finden wir Wünsche und Anliegen heraus und gehen mit Desinteresse oder Kritik um? Eine langjährige Mitarbeiterin einer großen Betriebsratskörperschaft und ein erfahrener Kommunikationstrainer führen dich durch dieses praxisorientierte Seminar.

Středa 10 Duben 2019 - Čtvrtek 11 Duben 2019, Austria

Argumentationstraining gegen Stammtischparolen

Bei diesem Training wird Hassparolen auf den Grund gegangen und nach effektiven Antworten gesucht. Die politischen, sozialpsychologischen und gesellschaftlichen Kontexte der Parolen werden gemeinsam untersucht. Die Teilnahmegebühr beträgt 60€ und es können maximal 20 Personen teilnehmen.

Čtvrtek 4 Duben 2019 - Neděle 7 Duben 2019, Austria

#OFFLINE_GEHEN_02

Gemeinsam mit dem Tourismusreferat der Erzdiözese Salzburg organisiert die ksoe eine drei-tägige Wanderung, bei der auf jegliches digitale Gerät verzichtet wird. Ziel ist es Abstand zu gewinnen und sich mit der Natur in Einklang zu bringen. Für die maximal 12 TeilnehmerInnen fallen je 185€ für Übernachtungen und Frühstück an. Weiters wird um eine Spende gebeten. Digitale Geräte bleiben ausnahmslos zu hause.

Čtvrtek 28 Březen 2019 - Pátek 29 Březen 2019, Ireland

International conference on Family Learning: Valuing Parents - Linking Policy and Practice

This two-day international conference on Family Learning is targeted for researchers, policy-makers and practicioners with an interest iin family learning.

It will bring a range of experts together to look at 'Family Learning' as an essential element in further education provision and as a means to engage with local and migrant families so as to improve the educational outcomes of children and also parents.

This conference will also see the launch of the 'National Family Literacy Research Project'.

Zpráva poskytuje přehled o základních trendech a vývoji v partnerských zemích sítě European Training Foundation (ETF) a je založena na sadě dat z oblasti vzdělávání, rozvoje dovedností a zaměstnanosti. Tyto indikátory mají sloužit k formulaci národních strategií ve vzdělávání.

Data umožňují mezinárodní srovnání mezi vybranými asijskými, africkými a východoevropskými zeměmi a Evropskou unií. 

Publikace je v angličtině.

Evropská příručka Cedefopu o definování, formulování a používání výsledků učení se věnuje třem hlavním cílům. Zaprvé ukazuje přidanou hodnotu užívání výsledků učení, která napomáhá vzdělávacím politikám i praxi. Nicméně aby tato přidaná hodnota byla dosažena, je nutné pochopit silné i slabé stránky této metody. Tato příručka se nabízí být referenčním místem pro další systematickou výměnu zkušeností a spolupráci na evropské úrovni. Zadruhé tato příručka zdůvodňuje, proč formulování výsledků učení musí být následováno uplatněním v praxi skrze vyučování, učení (se) a hodnocení.

Publikace, kterou připravila Nadace OSF a vzdělávací expert Zdeněk Slejška, je určena primárně pro sektor vzdělávání dětí a mladých lidí. Je to velmi kvalitní, a navíc čtivá publikace určená pro široké spektrum lidí, kteří se snaží o dosažení změny v nějakém systému, a proto si na ni dovolujeme upozornit i zde, na EPALE, určeném vzdělávání dospělých. Publikace obsahuje příklady reálných organizací a konceptů z českého prostředí dovedených úspěšně k realizaci. Nabízí stručné postupy k dosažení úspěchu na různých úrovních – od lokální k národní.

Spravedlivý přístup ke vzdělávání pro všechny pomáhá posilovat dlouhodobý, inkluzivní ekonomický rozvoj a sociální soudržnost. Úspěšné politiky ve vzdělávání a rozvoji dovedností dokážou pomoci jednotlivcům dosáhnout svého plného potenciálu a užít si plody své práce, bez ohledu na to, do jakých se narodili podmínek.

Letmý pohled na vzdělávání: Indikátory OECD (z angl. Organisation for Economic Co-operation and Development, česky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) je směrodatným zdrojem informací o stavu vzdělávání ve světě. Poskytuje data o struktuře, financování a výkonnosti vzdělávacích systému v 35 členských zemí OECD a dalších partnerských zemích.

Programová analytička Evropské parlamentní výzkumné služby (European Parliamentary Research Service - EPRS) Denise Chircop představila interaktivní infografickou prezentaci, která je výsledkem průzkumu učícího světa od raného dětství až k dospělosti.

Věděli jste, že:

Není to tak dlouho, kdy bylo firemní vzdělávání zaměňováno pouze za povinná školení, často nudná a (podle mínění zaměstnanců) zbytečná a nepotřebná. Později se stalo součástí benefitů řady progresivních firem (a stále se drží na předních příčkách populárních benefitů), aby se konečně dospělo k tomu, že vzdělávání (či lépe řečeno učení) není nudné, povinné, zbytečné, fádní, zdlouhavé, ale jednoduše zcela přirozené a všudypřítomné.

Neformální vzdělávání dospělých podporuje sociální soudržnost a poskytuje dospělým dovednosti, znalosti a kompetence potřebné v naší společnosti. Přesto je na pouze zlomek aktivit ve vzdělání dospělých přiděleno veřejné financování. Projekt FinALE (Financování vzdělávání dospělých v Evropě) se zaměřil na financování vzdělávání dospělých v Evropě, analyzoval "proč" a "jak" investovat do vzdělávání dospělých a vyvinul nástroj pro advokacii lepšího financování tohoto odvětví.

Pečeť kvality 2016 - Program Grundtvig a program Erasmus + v sektoru vzdělávání dospělých

Příklady dobré praxe evropské spolupráce v oblasti vzdělávání dospělých V.

 

Po roce k vám opět přicházíme s novou publikací představující příklady dobré praxe evropských projektů realizovaných pod hlavičkou Programu celoživotního učení a nově také programu Erasmus+. Společným jmenovatelem pro oba typy

Žádné odpovídající výsledky