chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Imigranti

Petra Eyawo-Hauk z DANAIDA vypráví, jak digitální pokrok mění rozvoj úlohy školitelů v oblasti základního vzdělávání. Nejde při tom pouze o nové nástroje a metody, ale jde také o politiku a přípravu společnosti na tento rozvoj a dále i o to, jak na tyto změny můžeme lidi připravit.

Vyhlašujeme výzvu pro osoby pracující v oblasti vzdělávání migrantů a cizinců v České republice k účasti na odborné studijní návštěvě "Dobrá praxe ve vzdělávání migrantů v Německu", kterou pořádá Dům zahraniční spolupráce v rámci projektu EPALE: Networking Visits.

 

Téma: Nové přístupy a dobrá praxe při vzdělávání dospělých migrantů v Německu.

Jaké zkušenosti a jaké nástroje lze přenést do České republiky?

 

Jaké nové nástroje ve vzdělávání a kariérovém poradenství máme dnes k dispozici? Jaký vliv má na dostupnost poradenských služeb čím dál častější využívání online poradenských služeb? Jak mění poptávku po těchto službách zavádění nových technologií? Tím vším se zabývala Konference Euroguidance 2017 a to jak na plenárním zasedání, tak i v paralelních diskusních panelech. Zde jsou některé postřehy z konference.

Komise navrhuje efektivnější migrační a azylovou politiku, hlavní elementy:

  • Posílení útvaru pro návraty migrantů u Evropské pobřežní a pohraniční stráže
  • Urguje členské státy, aby pokročily s reformou Společného evropského azylového systému
  • Užší spolupráce se zeměmi původu a transitu, posílení Svěřeneckého fondu pro Afriku
  • Pilotní projekt na legální migraci – fokus na třetí země, které s EU spolupracují v boji proti té nelegální
  • Nové schéma pro přesídlení 50 000 uprchlíků legální cestou, vyčlenila na to 500 milionů EUR

27/09/2017

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání CEPEFOP vyhlásilo Výzvu k podávání návrhů “Complementary pathways for adult refugees: the role of VET, skills and qualifications”. 

Výzva byla publikována v příloze the Official Journal of the European Union 2017/S 130-265064 of 11/07/2017. 

Komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos a komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová dnes v rámci konference European Business Summit hostí druhé kolo evropského dialogu o dovednostech a migraci.

Rada města Plzně po svém posledním jednání oznámila že město obdrželo od Ministerstva vnitra dotaci ve výši 958 900 korun. Tyto finanční prostředky mají sloužit k lepšímu začlenění cizích státních příslušníků žijících v Plzni, jejich rodin a zejména pak malých dětí do běžného života.

Cílem je, aby byly podpořeny projekty směřující k začlenění cizinců a zlepšení vzájemných vztahů mezi cizinci a zdejšími obyvateli. 

Jiří Kocourek

South East Asia – liaison vytvořil v ČR dlouhodobě udržitelné a efektivní nástroje vzdělávání migrantů. Patří mezi ně metodika vzdělávání a podpory interkulturních asistentů, lektorů českého jazyka pro vietnamské mluvčí, interkulturní informační kancelář, výuka českého jazyka pro vietnamské mluvčí. Tyto nástroje nyní nadále přenáší a multiplikuje v různých institucích. Poprvé pilotuje možnosti jejich integračního a resocializačního uplatnění ve věznici.

Projekty komunitního zahradničení mohou mít zásadní pozitivní vliv na zdraví, pocit pohody a vzdělávání dospělých. Dobrovolníci a pracovníci dostanou příležitost získat klíčové dovednosti, včetně těch, které jsou zaměřené na bezpečnost potravin, životní prostředí a přírodní vědy, ale také komunikaci a práci v týmu. Tyto dovednosti mohou pak uplatnit v dalším vzdělávání a smysluplných povoláních. Každý, kdo se zapojí bude mít prospěch ze zlepšení duševního a fyzického zdraví, protože bude pobývat v přírodě a bude se pozitivně podílet na zlepšení své místní komunity. 

Tematický koordinátor Simon Broek sdílí své zamyšlení na důležitou rolí dobrovolníků ve vzdělávání dospělých, ale také zdůrazňuje, abychom nezapomněli, že dobrovolníci by neměli být používáni místo profesionálních vzdělavatelů dospělých.

Výroční konference EBSN 2017 se bude zabývat úlohou základních dovedností při integraci. Víme, že studium jazyka hostitelské země hraje klíčovou roli v sociální integraci dospělých migrantů. Již dříve jsem na EPALE psal o „sociálním obratu“ ve studiu jazyků s posunem od popisů jazykového učení jako čistě kognitivního procesu, který se odehrává v naší hlavě, k pochopení toho, že protože je jazyk sociální fenomén, který používáme k vytváření významu v interakci s ostatními v sociálních kontextech, na studium jazyků by mělo být rovněž nahlíženo jako na sociální, spíš než individuální proces. Uznání sociokulturní povahy jazykového učení nás povzbuzuje k rozvíjení modelů studia jazyků, které zasahují i mimo třídu a podporují dospělé migranty při rozvoji jazyka, který potřebují k zapojení do sociokulturních postupů, které jsou pro ně důležité.
5 Prosinec 2017
by Daniela Krtičková
(cs)

Lživý tisk nám předkládá svou pravdu a označuje všechny, kdo nesouhlasí, za pokrytce. Stavíme se proti krutostem páchaným muslimy. Věčný muslim alias Věčný žid jako předivo, z něhož je upletena genocidní mentalita lidí. Následující provokativní řádky berte jako předehru, vysvětlení následuje.

 

Předehra

 

29 Srpen 2016
by Martin Dobeš
(cs)
Vzdělávání dospělých není jenom o zaměstnanosti - dovednosti a vědomosti, které nabýváme učením mají vícero benefitů. Obzvláště nyní, v době uprchlické krize, vzdělávání dospělých hraje rozhodující roli. Edyta Kadula, která píše na EPALE, se podívala na to, jak v Evropě vzdělávání zvyšuje sociální inkluzi.
11 Duben 2016
by Daniela Krtičková
(cs)
Štítky:
Čtvrtek 13 Červen 2019, Austria

EPALE-Conference: Citizenship Education in Austria & Europe: Objectives, methods and future prospects

EPALE and National Agency Erasmus+ Education Conference 2019

13 of June 2019 | 11:00–18:00 | SkyDome | Schottenfeldgasse 29 | 1070 Vienna

Adult Education plays a key role in imparting knowledge about democracy, politics, political processes and social structures. The promotion of active citizenship for responsible citizens is an educational policy objective in Europe and an important element for the societal cohesion in a democracy.

Pátek 26 Duben 2019, Finland

Monikulttuurisen ohjauksen neliapila – tieto, taito, tahto ja tunne

Millaista on ohjaajan työ monimuotoisessa ympäristössä, eri kulttuuritaustaisten asiakkaiden ja oppilaiden parissa? Mitä seikkoja ohjaajan ja asiakkaan erilaiset kulttuuritaustat tuovat ohjausprosessiin? Miten ottaa haastavat kysymykset puheeksi kulttuurisensitiivisessä ohjauksessa? Tietoa, taitoa, tahtoa ja tunnetta päivään tuovat alan tutkijat ja ohjaajat puheenvuoroillaan.

Čtvrtek 28 Březen 2019, Ireland

Annual Social Policy Public Lecture - University College Dublin (UCD)

The School of Social Policy, Social Work & Social Justice at University College Dublin present their Annual Social Policy Public Lecture on the topic of "Poverty and Social Exclusion in the EU".

The lecture is being delivered by Professor Bea Cantillon, Professor of Social Policy & Director of the Herman Deleeck Centre for Social Policy, University of Antwerp.

Úterý 26 Březen 2019, Sweden

Stockholm: Agenda 2030 och de globala målen på lätt svenska

En inspirerande heldag med föreläsningar och workshoppar. Tillsammans tar vi fram material om Agenda 2030 på lätt svenska!

Välkommen till en dag med föreläsningar om språkets betydelse för inkludering i samhället och som verktyg för att förstå vår tids globala utmaningar. Förutom näringsrik påfyllning och ny kunskap sätter vi oss ner och arbetar gemensamt med övningar och texter om globala målen och Agenda 2030 för att anpassa dem till lätt svenska och göra dem tillgängliga för fler.

Pátek 26 Duben 2019, Germany

Netzwerktreffen: Flüchtlingsarbeit und Ehrenamt

Migration ist und bleibt ein Thema – in Deutschland und in der gesamten Europäischen Union. Diesem Thema widmet sich das Erasmus+ Projekt CaseWORK in Kooperation mit vier weiteren EU-Ländern. Füe ein erstes Kennenlernen und die Vorstellung aktueller Projektergebnisse, lädt CaseWORK jetzt zu einem ersten Netzwerktreffen im April ein.

Pátek 12 Duben 2019, Germany

Tag der Weiterbildung: "Denkst Du’s noch oder lebst Du’s schon?"

Unter dem Titel „Denkst Du’s noch oder lebst Du’s schon?“ widmet sich der 6. Tag der Weiterbildung der Universität Tübingen der zunehmenden Heterogenität der Gesellschaft als Basis der Zukunft. Die Veranstaltung bietet bewusst Raum und Zeit für kritische Reflexion sowie anregende Diskussionen und zeigt konkrete Ansatzpunkte zur Leitfrage auf.

Pátek 22 Březen 2019, Malta

Learner Centred Education (LCE) as a tool for social change in Adult Education programmes for migrants: a European comparative study

The IMAESC (International Masters in Adult Education for Social Change) Consortium is cordially inviting you to attend the concluding seminar of the research project Evaluating Learner Centred Education (LCE) as a tool for social change in Adult Education programmes for migrants: a European comparative study.
 
This will be held on Friday 22nd of March 2019 (17:00hrs – 20:00hrs) at Lecture Theatre 1 (LT1), Msida Campus, University of Malta.
 

Tato publikace čerpá z přednášek na konferenci rakouské EPALE s názvem "Upskilling Pathways: rovné příležitosti a participace prostřednictvím vzdělávání dospělých". Konference se konala 21. června 2018 ve Vídni

Analýza z roku 2015 přináší poznatky z českého online prostoru. Nejvíce se věnuje analýze toho, kdo, co, na jakých stránkách a s jakým úmyslem píše o muslimech a migrantech v diskusích pod články v internetových denících a na Facebooku. Vysvětluje pojem „hate speech“ a obsahuje kapitolu o způsobech, jak se chovat a jak argumentovat, když se člověk setká s projevy nenávisti ke skupinám lidí. Dozvíte se, které skupiny lidí tuto nenávist nejvíce vyjadřují, a co je k tomu vede.

Příručka, kterou vydala společnost Člověk v tísni v roce 2015, je příspěvkem k tehdy vrcholící „migrační krizi“. Ačkoliv téma není již tak často přítomné v médiích, mnoho z předsudků ohledně cizinců žijících v nebo přicházejících do České republiky stále přetrvává. Příručka je primárně určená středoškolským učitelům, ale je zcela vhodná pro každého, kdo se chce dozvědět skutečná čísla např. o původu cizinců žijících v ČR, o srovnání situace v ČR a jinde ve světě a o způsobu, jakým o migraci mluví média. Je zásadním zdrojem informací pro ty, kdo mají odvahu veřejně o tématu diskutovat.

Výukový materiál vznikl jako metodika pro budoucí storytelling jako zážitkovou vzdělávací metodu v projektu Erasmus + "Zmocňování osob ohrožených sociálním vyloučením rozvojem vypravěčských technik v méně rozvinutých zemích EU", zkráceně "StoryTeller". Publikaci připravilo konzorcium partnerů.

V oblasti vzdělávání dospělých platí, že vzájemná výměna v rámci Evropy je stále více určující pro každodenní pracovní život; digitalizace a internacionalizace vytvářejí nové možnosti pro vytváření sítí kontaktů.

Především s ohledem na vývoj migrace v posledních letech se od vzdělávání dospělých vyžaduje, aby konkrétně reagovalo na nové výzvy a příležitosti prostřednictvím evropských sítí.

The MILE Guide je určen vzdělavatelům dospělých, kteří podporují rozličné skupiny migrantů, ať už z mimoevropských zemí, nebo v rámci vnitřní evropské migrace.

Tato publikace je praktickým zdrojem postupů a návodů pro ty, kteří chtějí pomáhat migrantům osvojit si neformálně získané dovednosti a znalosti v novém socio-kulturním kontextu.

Skutečnost, že se politická opatření a postupy zaměřené na využívání potenciálu dětí migrantů mezi jednotlivými zeměmi významně liší, dokládá, že se toho státy mohou od sebe vzájemně mnoho naučit.

Zpráva shrnuje dostupné údaje a politické ukazatele v této oblasti. Vychází z analýzy Programu OECD s názvem „Programme for International Student Assessment“ (PISA; Program mezinárodního hodnocení studentů) a vznikla na direktorát OECD pro vzdělání a dovednosti. 

Studie je dostupná online v angličtině.

Vzdělávací a zároveň marketingové video "Budování finského bohatství: století Finska a rodiny Virtanen" vypráví o historii Finska a cestě k úspěchu, zejména v oblasti vzdělávání a rovných příležitostí. Virtanen je fiktivní finská rodina. Video je zaměřeno na migranty.