chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Základní dovednosti

Petra Eyawo-Hauk z DANAIDA vypráví, jak digitální pokrok mění rozvoj úlohy školitelů v oblasti základního vzdělávání. Nejde při tom pouze o nové nástroje a metody, ale jde také o politiku a přípravu společnosti na tento rozvoj a dále i o to, jak na tyto změny můžeme lidi připravit.

Sedm z deseti seniorů aktivně používá internet. Každý druhý několikrát týdně kontroluje svůj e-mail a každý čtvrtý se alespoň jednou měsíčně přihlásí na Facebook.

Jelikož ale dnešní babičky a dědečkové prožili nejaktivnější etapu života v době, kdy byly sociální sítě v plenkách, tak se v divokých vodách internetu skoro vůbec neorientují.

Dějiny českých zemí 19. a 20. století, paměť, turistické zajímavosti, základy práva nebo třeba angličtina.

O těchto a dalších tématech se dozvědí víc informací účastníci chebské Univerzity třetího věku Západočeské univerzity v Plzni. Své pobočky má ale i v dalších městech Karlovarského kraje. A senioři, kteří chtějí studovat, se stále mohou hlásit.

Mediální gramotnost je v současnosti horké téma a zároveň jde o horkou bramboru, kterou si přehazují politické strany, mediální domy, různé zájmové skupiny, školy a vzdělávací instituce. Rozličné výzkumy, mezinárodní srovnání a koneckonců i mediální hysterie, kterou každý z nás může sledovat na sociálních sítích a v komentářích ke článkům, poukazují na stále se zhoršující trendy v mediální gramotnosti českých dospělých i dětí. Následující článek je zajímavou sondou do stavu mediální výchovy na českých školách.

V rámci pravidelného zapojování České republiky do mezinárodních šetření v oblasti vzdělávání provedla Česká školní inspekce na jaře tohoto roku hlavní sběry dat šetření PISA 2018, které bylo v aktuálním cyklu zaměřeno zejména na sledování čtenářské gramotnosti patnáctiletých žáků, a TALIS 2018 mapujícího pracovní podmínky učitelů a ředitelů škol. Zároveň byl realizován také a pilotní sběr dat šetření TIMSS 2019, které se věnuje matematice a přírodovědě.

Byla nespokojená s právy menšin na rodném Slovensku, a tak vystudovaná učitelka dospělých Andrea Kutlíková spolu se svou rodinou založila vlastní neziskovou organizaci pro občanské vzdělávání. Dnes, po dvou letech, si tento komunitní vzdělávací prostor v Bratislavě získává pozornost a lásku tím, že žije svými hodnotami.

27 Březen 2019
by Kristýna Fantová
(en)

Svět výzkumu. Aktivní občané, participace, společenské aktivity! Tato představa aktivního občanství je pro některé skupiny lidí nemožná. Zranitelní studenti mohou postrádat základní dovednosti, které by jim umožnily se zapojit. Současné studie zdůrazňují potřebu vyvážit procesy inkluze z hlediska jednotlivce a z hlediska prostředí a vyvážit emocionální a funkční aspekty procesu inkluze.  

20 Březen 2019
by Kristýna Fantová
(en)

Tematický koordinátor Simon Broek sdílí své zamyšlení na důležitou rolí dobrovolníků ve vzdělávání dospělých, ale také zdůrazňuje, abychom nezapomněli, že dobrovolníci by neměli být používáni místo profesionálních vzdělavatelů dospělých.

Rodinné učení je tradičně přijímáno jako efektivní způsob, jak řešit vzdělávací potřeby dětí a dospělých. Zastánci rodinného učení zdůrazňují „dvojitý efekt“ práce se dvěma generacemi zároveň. Daří se tím prolomit začarovaný kruh nedosahování dostatečných výsledků v základních dovednostech. Mnoho rodičů se vrací k učení, aby pomohli svým dětem, a na oplátku jsou motivováni k tomu, aby se sami v něčem zlepšili. Výsledkem podpory a povzbuzení, které děti od rodičů dostanou, jsou jejich zlepšující se výsledky, a zároveň se buduje učební prostředí v domácnosti.

Organizace Family Connections vyvinula „Model rodinného učení“, který podporuje učení v předškolní i školní fázi vzdělávání. Model je založen na jasných důkazech, že zapojení rodičů do učení dětí je klíčovým faktorem pro úspěšné vzdělávání dětí. Je to založeno na pochopení, že dětem se bude ve škole dařit lépe, když se rodiče do jejich učení zapojí. Zaměřujeme se na zlepšení schopnosti rodičů začlenit učení do domácího prostředí tak, že jednotlivé aktivity se budou doma snadno opakovat.

Citace z rodinné učící skupiny:

31 Říjen 2018
by Kristýna Fantová
(en)
Pro další rozhovor jsme tentokrát nejeli daleko, ale zůstali jsme v Praze. Jednou z institucí, která se vyznačuje orientací na ne zcela obvyklá témata a cílové skupiny, která zcela přirozeně kombinuje vzdělávání a poradenství, a navíc za svou práci získává pravidelně řadu ocenění, je EKS.
Ve dnech 28. až 29. listopadu 2016 zorganizoval Cedefop konferenci na téma, jak zviditelnit učení. Konference se konala v Soluni a účastnilo se jí více než 200 osob. Akce se účastnila široká škála zainteresovaných subjektů – od lidí pracujících s uprchlíky na základní úrovni až po výzkumníky a tvůrce strategií. Tematická koordinátorka EPALE pro oblast podpory studentů Gina Ebner byla reportérkou jednoho z workshopů k tématu validace pro dospělé s nízkou kvalifikací. V tomto příspěvku představuje klíčová sdělení a hlavní události z diskuze.
20 Prosinec 2017
by Daniela Krtičková
(cs)
Pátek 19 Duben 2019, Turkey

Seminars for Internet Week

eminars for internet week will be organized by Distance Education Application and Research Center and Computer Education and Instructional Technology Department of Gazi University. The following four areas will be covered in the event: • cyber security, • blockchain technology, • web programming from past to present, • development of the internet and computer networks
Sobota 10 Srpen 2019 - Pátek 16 Srpen 2019, Germany

EARLI 2019

The European Association for Research on Learning and Instruction (EARLI) is an international networking organisation for junior and senior researchers in education. Representing over 2000 members in more than 60 countries, EARLI is the biggest educational association in Europe

Sobota 10 Srpen 2019 - Neděle 11 Srpen 2019, Germany

JURE 2019

In times of constant changes, the future is a moving target - difficult to predict and prepare for. Yet, education is doing just that. At the 18th biennial EARLI Conference and the accompanying 23rd Conference of the Junior Researchers of EARLI, researchers in learning and instruction from all over the world come together to discuss current research findings. In order to think tomorrow’s education and education research, it is crucial to relate new findings to what we already know and elaborate how this will help foster sustainable learning processes and navigating what is yet to come.

Čtvrtek 23 Květen 2019, Belgium

« Numérisation des services publics : quelle prise en compte des publics peu qualifiés et illettrés ? »

Lire et Ecrire Communauté Française organise le 23 mai 2019 à Bruxelles, un séminaire où sera abordée la question urgente de l’effet des nouvelles technologies sur la société et plus particulièrement sur les publics peu ou pas lettrés. 

Čtvrtek 25 Duben 2019, Slovakia

Sú základné zručnosti témou pre Slovensko? Konferencia projektu BLUESS

Konferencia zameraná na tému podpory rozvoja základných zručností:
- O akých zručnostiach vlastne hovoríme a kto sa nimi má zaoberať?
- Potrebuje Slovensko riešiť otázku čitateľskej gramotnosti?
- Aké prístupy je vhodné používať pri rozvoji základných zručností u nízkokvalifikovaných osôb?
- Aké prístupy sa využívajú v EÚ?

Konferencia je otváracím podujatím projektu BLUESS - Plán rozvoja základných zručností v SR, ktorý podporila Európska komisia v rámci programu EaSI (Program pre zamestnanie a inovácie).​

Pondělí 23 Září 2019 - Pátek 27 Září 2019, Belgium

EAEA YST 2019

EAEA develops in-service trainings and organises study-visits in order to increase adult education professionals’ knowledge about the European Union, to deepen understanding of the European education and training policies and to allow the exchange of experiences and good practice among participants.

Čtvrtek 23 Květen 2019 - Středa 29 Květen 2019, Greece

7 Day Summer Course Transformative Learning through the Use of Art: Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

7 Day Summer Course

Transformative Learning through the Use of Art: 

Emphasis on the use of Cinema, Fine Arts & Ancient Drama

CRETE, HERAKLION, GREECE 23-29 MAY 2019

CAPSIS ASTORIA HOTEL 4*, HERAKLION CITY CENTER,

(with swimming pool and a view of the Aegean Sea)

THEMATIC FIELDS OF THE TRAINING

  • Lifelong Learning
  • Transformative Learning
  • Pedagogy and Didactics
  • Classical Studies
  • Drama Theatre and Performance Studies
  • Fine Arts 
  • Philosophical Studies

LANGUAGE USED FOR THE TRAINING

English

Kde najdu práci? Jak se ucházet o zaměstnání? Znám pracovní právo? Začínám podnikat. Vyhýbám se dluhům (finanční gramotnost). Daně – vím jak na ně. Vyznám se v základech účetnictví. Umím si to spočítat (rodinný rozpočet). Nakupuji s rozumem (spotřebitelská gramotnost). Používám internet. To je deset témat, která vybrali realizátoři projektu Znovu do práce jako oblasti, v nichž je dobré se vyznat pro úspěch a spokojenost v pracovním a osobním životě.

Zdroje

V minulém díle jsme se zastavili u přitažlivých energiserů. Vyvolávají pozitivní emoce, jsou jednoduché, zapamatovatelné, lákavé, ale nepatří tak úplně do interaktivity, protože se netýkají tématu. Jejich cílem je odlehčit, odpoutat, fungovat jako separátor. V tomto čísle se zaměříme na interaktivní aktivity z jiné části spektra, tedy testy.

Přinášíme vám záznam z našeho Regionálního semináře EPALE na téma VZDĚLÁVEJTE MODERNĚ.

Záznam byl pořízen společností Motiv P a můžete ho shlédnout na tomto odkaze: http://www.motivp.com/event/REGIONALNI-SEMINAR-EPALE-na-tema-VZDELAVEJTE-MODERNE

Záznam byl pořízen dne 30. května 2017 v Brně.

Tato publikace nastiňuje strategii zlepšování dovedností v Británii a vybírá doporučení, jak zlepšit jeho výkonnost.

Analýza, která je součástí formální odpovědi CIPD na vládní Zelenou listinou průmyslové strategie, si také všímá chyb v systému zlepšování dovedností v Británii a způsobů, jak těmto chybám zabránit. 

Že vzdělávání nekončí absolutoriem střední či vysoké školy platí již za neoddiskutovatelný fakt. Jaký přístup ale zvolit, aby byla výuka opravdu efektivní, a existují nějaké triky pro zvýšení zájmu o další vzdělávání mezi dospělými? E-learningový kurz EKS „Manuál pro vzdělávání dospělých“ nabízí praktický návod pro přípravu, nábor i samotnou realizaci vzdělávání. Přináší také tipy z naší lektorské praxe pro zapojení účastníků do výuky a pro práci s různorodou skupinou studentů.

Obrázek uživatele Barbora Pavelková

Na konferenci EPALE k mediální gramotnosti proběhne odborná i laická diskuse o velmi aktuálních otázkách, které trápí naši společnost, od politiků, přes školy, novináře až po obyčejné občany. Jsou to otázky, nad kterými se často zamýšlíme, ale po odpovědích tápeme.