chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Domů

Nejnovější obsahPřed pěti lety přinesl fenomén MOOC (hromadné otevřené online kurzy) naději, že bude špičkové vzdělání dostupné každému po celém světě. Dnes přichází tak trochu vystřízlivění. Největší vzdělávací platformy dávají důraz na placené kurzy, aby se investice vrátily. „Původní rétorika platforem o tom, jak demokratizují a po celém světě rozšíří vzdělání, vyvolává nyní spíše pocit zahořklosti,“ připouští František Dalecký, odborník na on-line vzdělávání z Masarykovy univerzity. „Pro lidi, kteří vzdělání potřebují nejvíce, je svět MOOC zase o něco vzdálenější,“ říká.

Veřejné mínění o členství v Evropské unii, které se výrazně projevilo i v posledních volbách, se od doby referenda o vstupu ČR do unie postupně posouvá od nadšeného souhlasu k odmítání.

Pokud by veřejná i neveřejná diskuse nad tímto tématem byla kriticky věcná a férová, bylo by jistě žádoucí posuzovat, co vše nám členství vzalo a co nám dalo. Každá mince má dvě strany a platí to i v tomto případě.

31 Říjen 2017
by Martin Dobeš
(cs)

Předčasné odchody ze vzdělávání škodí člověku, společnosti i ekonomice. A to nejen v ekonomickém slova smyslu, nýbrž také z pohledu nízkého sebevědomí, které přináší, a zvýšeného rizika sociálního vyloučení. Dokončené a kvalitnější vzdělání vždy přináší pozitivní výsledky v podobě zaměstnatelnosti, příjmu, osobního zdraví, menšího rizika kriminality, lepšího začlenění do společnosti a další. 

Je rozdíl, když vám učitel nebo lektor podá výčet nějakých informací, nebo když vám tytéž informace podá během vyprávění poutavého příběhu. Lidský mozek zpracuje informace daleko lépe, jsou-li spojeny s emocemi. A emoce jsou součástí příběhů. 

31 Říjen 2017
by Martin Dobeš
(cs)

V kostce

30 let programu Erasmus+

Nejvýznamnější diskuse

15 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
78 Komentáře
03 Listopad 2017
by:Zsolt Vincze
(en)
62 Komentáře
24 Říjen 2017
by:Anete Rätsep
(en)
40 Komentáře
24 Říjen 2017
by:Anete Rätsep
(et)
22 Komentáře
27 Říjen 2017
by:Marica Vukomanovic
(en)
16 Komentáře