chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Centrum zpráv

Občanské vzdělávání dospělých začíná ve škole – je to tak?

06/05/2019
Jazyk: CS

S globálními otázkami týkajícími se ekologie, ekonomiky a politiky, práva, etiky, kultury a životního stylu narůstá i význam občanského vzdělávání v současném světě. S pojmy občanského vzdělávání se setkáváme téměř dennodenně – od výzev po aktivním občanství a občanské angažovanosti, přes koncept evropanství a důrazu na komunitu, až po společenskou odpovědnost a sociální inkluzi. Jak je patrné, občanské vzdělávání je široký pojem zahrnující mnoho oblastí. Témat a problematik je mnoho, cíl je ovšem podobný – aktivní a zodpovědné zapojení se do veřejného života.

Občanské vzdělávání je, stejně jako vzdělávání obecně, běh na dlouhou trať. Žádný set znalostí a dovedností nebude v tomto ohledu kompletní, svět se neustále mění a s ním se vyvíjí i vzdělávací potřeby. Stěžejní v kontextu občanského vzdělávání je tedy schopnost učit se, dokázat reagovat na měnící se politické a sociální podmínky a rozvíjet kromě znalostí a dovedností i hodnoty a postoje. Jinými slovy, pro občanské vzdělávání jsou důležité klíčové kompetence.

Rozvoj klíčových kompetencí je jedním z cílů projektu Škola 4.0, který sdružuje vzdělávací agenturu Channel Crossings, jakožto organizaci neformálního vzdělávání, a čtyři školy z Prahy a Středočeského kraje. V rámci projektu vzniká 18 vzdělávacích programů zaměřených právě na klíčové kompetence, konkrétně rozvoj komunikace v cizích jazycích, schopnost práce s digitálními technologiemi, smysl pro iniciativu a podnikavost a sociální a občanské schopnosti. Napříč těmito zaměřeními se prolíná systematická práce se sociálními kompetencemi, důraz na individuální potřeby, vlastní motivaci a aktivní účast žáků.

Začíná tedy občanské vzdělávání už ve škole, jak navrhuje titulek? Projekt Škola 4.0 k tomu směřuje. A tak se v programu Podnikatelský inkubátor žáci učí nejen o podnikání jako takovém, ale identifikují i příklady sociálně odpovědného podnikání ve svém okolí a baví se o důležitosti pomoci ostatním. Vzdělávací program Prostředí kolem nás zase žáky vede k aktivnímu postoji ke svému okolí a k posílení občanské angažovanosti. Žáci si vytvoří kreativní model svého okolí, identifikují kladná a problémová místa a navrhují inovativní možnosti řešení vybraných problémů. Během programu Společnost kolem nás se dozvědí o různých druzích znevýhodnění a zjistí, jaké možnosti a prostředky jsou v jejich okolí dostupné.

Podívejte se, jak probíhaly pilotáže několika vzdělávacích programů a jaké další programy v rámci projektu Škola 4.0 vznikají: www.kreativniskola.cz.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn