chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Centrum zpráv

Kdo bude žít a pracovat v Evropské unii v roce 2060?

22/06/2019
Jazyk: CS
Document available also in: EN

Spojené výzkumné středisko (Joint Research Centre) a Institut aplikovaných systémových analýz nedávno publikovaly zprávu o budoucích demografických procesech v EU.

Zpráva přináší řadu různých scénářů vývoje v závislosti na faktorech, jako jsou migrace, rozvoj úrovní vzdělávání a účast na trhu práce. Jak tyto faktory ovlivní budoucí populaci a trh práce v Evropě?

Některá zásadní zjištění:

  • EU bude mít v budoucnosti daleko vzdělanější pracovní sílu. Okolo 59% lidí dosáhne vyššího než středního vzdělání. Dnes je těchto lidí jen 35%.
  • Třebaže lidé budou vzdělanější, celková pracovní síla se zmenší. To znamená, že ekonomicky aktivní lidé budou muset podporovat stále více ekonomicky neaktivních, např. studujících či seniorů. To vytvoří obrovský tlak na sociální systémy v evropských zemích. Zpráva dále analyzuje možné scénáře, jak k tomuto problému přistoupit.

Ač se jedná o palčivé problémy a změny, autoři studie mají za to, že se dají řešit. Naději vidí například v tom, že vzdělanější lidé budou schopni lépe zužitkovat benefity automatizace a umělé inteligence a lépe se přizpůsobit měnícímu se tru práce.

Přečtěte si celou zprávu na EPALE.

Zdroj: Evropská komise

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn