chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Centrum zpráv

Finanční gramotnost je špatná, ukázal další průzkum

09/01/2019
Jazyk: CS

Finanční gramotnost se stává v tuto chvíli velmi cennou komoditou. Češi jsou často kritizovaní za její nedostatečnou znalost, a proto se finance v Česku staly vděčným tématem, které je často omílané v médiích a časopisech. Jiné to nebude ani dnes, kdy se zaměříme na to, jaká je v Česku znalost finanční gramotnosti. Dokážou Češi ušetřit peníze? Vedou si finanční plán?

Při měření finanční gramotnosti se Česká republika podle výzkumu OECD umístila na 20. místě. Výzkumu se zúčastnilo celkem 30 zemí, přičemž nejlepších výsledků dosáhla Francie a na posledním místě skončilo Polsko. Ve srovnání s jinými zeměmi každopádně Česko zůstává ve finanční gramotnosti pod průměrem.

Finanční gramotnost je zde zmíněna z jednoho velmi dobrého důvodu. Lidé s vyšší finanční gramotností dokážou s penězi lépe hospodařit a umí je efektivněji investovat a ušetřit. Finanční poradce Jiří Kubík k tomu doplňuje, že čím je člověk vzdělanější, tím vyšší má finanční gramotnost i příjmy. Mladší generace má podle něj také výhodu v tom, že může použít znalosti ohledně financí ze školy, zatímco starší generace tuto možnost nemá.

Finanční plán má za cíl zvýšit kontrolu nad pohybem peněz na účtu a vyvarovat se tak rizikům.

Finanční poradci kladou všem spotřebitelům na srdce to, aby si dělali finanční plán, v němž by evidovali své výdaje a příjmy, a dělali tak odhad do budoucna, kolik se může ušetřit. Finanční plán má za cíl zvýšit kontrolu nad pohybem peněz na účtu a vyvarovat se tak rizikům. A co na to Češi? Češi se dopouští té největší chyby tím, že si finanční plán nedělají. Nevědí, kolik utratí, a ani často nevědí za co. Na základě toho vznikají potíže s efektivním hospodařením peněz, a jak se lidové říká, „vyhazují peníze z oken“.

https://www.flowee.cz/civilizace/5595-dalsi-pruzkum-ukazal-ze-cesi-jsou-...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn