chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Centrum zpráv

Češi pokročili v angličtině. Chybí ale využívání jazyka v praxi

08/06/2019
Jazyk: CS

Mezinárodní srovnání ukázalo, že studenti angličtiny v České republice v uplynulém roce vylepšili své znalosti. Podle žebříčku The EF English Proficiency Index for Students 2018, který sestavila společnost EF Education First na základě výsledků 1,3 milionů testů studentů v 88 zemích celého světa, obhájili 20. místo na světě.

Ještě důležitější je podle autorů výzkumu fakt, že Čechům patří pozice evropského skokana roku. Z 33 evropských zemí zapojených do žebříčku meziročně vylepšili své znalosti o 2,1 procenta, což je nejvíce v Evropě.

„Na zlepšujícím se výsledku České republiky se projevuje, že se neustále snižuje věk, kdy se děti začínají učit anglicky a tento jazyk je také obklopuje mnohem více než v minulosti v podobě hudby, filmů a seriálů v originálním znění.

V angličtině hrají videohry, sledují internet a také více cestují,“ říká Michaela Gabrišová, ředitelka společnosti EF Education First pro Českou republiku.

 „Ve srovnání s těmi nejlepšími zeměmi ovšem České republice stále schází větší důraz na využívání jazyka v praxi. V českých školách studenty dobře naučí gramatiku a slovní zásobu, ale jejich konverzace se na takovou úroveň nedostane,“ dodává Michaela Gabrišová.

Ještě lichotivějšího výsledku dosáhla Praha, jež se ve srovnání 58 světových metropolí dostala s 65,1 procenty na desáté místo a předstihla přitom taková globální centra, jako je Brusel či Berlín. Celkově se srovnávacího testu EF Education First v České republice zúčastnilo 3300 lidí, převážně ze středních a vysokých škol. Průměrný věk testovaných Čechů činil 25 let, což je v souladu s celosvětovým věkovým průměrem účastníků 26 let.

Pozitivní změnu k lepšímu potvrzují i české jazykové školy. „Například v našich kurzech angličtiny pro veřejnost v aktuálním semestru únor-červen podíl kurzů na komunikativní úrovni (B1/středně pokročilí a vyšší) poprvé v historii překročil 50 procent,“ konstatuje Martin Hejhal, ředitel jazykové školy Spěváček.

Podobnou zkušenost mají i další jazykovky. „Pokud se podívám na naše pomaturitní studium, před deseti lety jsme tam přijímali studenty, kteří úspěšně složili maturitní zkoušku z anglického jazyka na úrovni B1, dle Evropského referenčního rámce jazyků, ale reálně tuto znalost neměli. Museli jsme s nimi často začít od úplných základů s tím, že za celý rok intenzivního denního studia poté dosáhli úrovně, kterou dle maturitního vysvědčení již měli mít. V současné době je situace výrazně lepší, což lze připsat i zavedení státní maturity z angličtiny, kterou ve své volbě většina maturantů upřednostňuje před matematikou,“ připojuje Martina Nováková, ředitelka Jazykové školy Jipka

https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/cesi-zlepsili-anglictinu-ukazuje-m...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn