chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Jak se stát dobrým digitálním občanem?

29/04/2019
by Martin Dobeš
Jazyk: CS
Document available also in: EN

Internet a s ním spojené technologie, chytré telefony, sociální sítě, e-knihy a webové stránky s pravdivým či nepravdivým obsahem, to vše obklopuje každého z nás, od dětství do smrti. Máme možnost kdykoli kdekoli cokoli publikovat online a virtuálně cestovat bez jakýchkoli hranic. Rozvoj informačních a komunikačních technologií a jejich rapidní dopad na socio-ekonomické stuktury posunul vnímání dobrého občanství k dobrému digitálnímu občanství. Tím je nazývána kvalita zvyků, činů a spotřebitelského chování, které ovlivňují ekosystém digitálního obsahu a virtuálních komunit. Mnozí lidé dnes dávají přednost komunikaci v online prostředí před osobním kontaktem. A v tom spočívá koncept digitálního občanství: chovat se podle určitých etických pravidel. Digitální občan je ten, kdo kriticky využívá informační zdroje, zná etické následky svého online chování, nezneužívá technologie a podporuje morální aspekty v online komunikaci. To je důvod, proč by etický princip digitálního občanství měl být vnímán jako rodinnou nezbytnost. Aby rodiče vedli své děti jako dobré digitální občany.   

Koncept digitálního občanství tedy zahrnuje tyto aspekty:

   

  • Využívat obsahové filtry u poskytovatelů služeb
  • Být si vědom bezpečnostních nastavení u chytrých telefonů, počítačů, sociálních sítí atd.
  • Vysvětlovat dětem záležitosti týkající se komunikace s lidmi, které potkají na sociálních sítích
  • Zajistit, aby děti správně nakládaly se svými osobními údaji
  • Monitorovat, jak je online prostředí formuje po stránce duševní i fyzické.

/epale/cs/file/dcjpg-2dc.jpg

   

Zodpovědní občané digitálního světa

Technologický výboj 21. století posunul občanskou odpovědnost směrem k odpovědnosti digitální. Přestože nám nové technologie přináší více příležitostí, včetně těch vzdělávacích, zároveň představují i značná rizika. Zneužívání technologií je na obrovském vzestupu. Nejde jen o stahování nelegální hudby nebo hraní si s mobily při hodině ve škole. Nedostatek vzdělání v této oblasti může mít tragické následky. V některých zemích nahrazuje klasickou kriminalitu kyberkriminalita.

Proto je třeba se zaměřit na vzdělávání pro digitální občanství. Tedy nejen předávat digitální dovednosti a gramotnost, ale více dbát na etické principy využívání digitálních technologií. 

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn