chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Pozitivní budoucnost prostřednictvím Pozitivního učení

24/05/2019
by Kristýna Fantová
Jazyk: CS
Document available also in: EN FR

Projekt Pozitivního učení organizace Extern, která sídlí v historickém městě Derry-Londonderry, blízko hranic s Irskou republikou, je inovativním programem, který pomáhá lidem, kteří se ocitnou na okraji společnosti, včetně znevýhodněných, lidí bez domova, těm, kteří spáchali trestný čin, jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo jsou v pozici uprchlíka.

Projekt Pozitivní učení byl podpořen částkou 1,8 miliónu EUR z programu PEACE IV Evropské unie a je řízen orgánem Special EU Programmes Body (www.seupb.eu). Cílem Pozitivního učení je zlepšit jejich vztahy a umožnit účastníkům, aby se znovu integrovali do společnosti.

Kromě podpory dobrých vztahů mohou účastníci také absolvovat akreditovaná školení v mnoha různých nových dovednostech.


Extern positive learning event

Dopad

Blíží se první narozeniny Pozitivního učení. Projekt měl obrovský dopad na životy lidí, které v prvním roce podporoval. Pro některé to znamenalo, že se naučili novým dovednostem, pro další účast v projektu měla význam v tom, že získali pevný bod, který jim pomohl potýkat se s problémy jako je samota nebo sociální izolace.

Budování vztahů

Všem účastníkům dal projekt praktickou zkušenost se zastřešujícím cílem, kterým je podpora soudržných vztahů ve společnosti prostřednictvím učení a společenských vztahů. Tento koncept je zvláště důležitý v kontextu politických problémů, kterými jsme v Severním Irsku byli často svědky.

Přesto se program neskládá jen z idejí. Nabízí akreditované kurzy v rámci Open College Network (OCN) v oblasti ICT, zahradnictví, gastronomie, instalatérství a truhlářství. V průběhu 26 týdnů trvání programu účastníci z pestrého spektra různého kulturního a náboženského původu pracují a stýkají se v prostředí, které frekventanti našich kurzů popisují nadšenými slovy jako „užitečné“, přátelské“ a „respektující“.

Kulturní programy

Program není celý jen pracovní. Pro mnoho z klientů našich služeb jsou vrcholem programu naše kulturní akce, které se konají každý měsíc. Některé z nezapomenutelných aktivit, které mohli zažít byly návštěvy u hrobu neznámého vojína, oslavy islámského náboženského svátku Eid a zažití jedné z tradic ulsterských Skotů – Rabbie Burns Night. Dokonce jsme se dali do prastarého řemesla nástěnné malby a vytvořili vlastní dílo, které představuje různé vnímání podstaty hranic.  


Peace logo - Northern Ireland

Milník

Slavnostní zahájení projektu Pozitivního učení v roce 2018   (http://bit.ly/Positive_Learning) se náhodou setkalo s oslavami výročí založení naší organizace Extern. Již 40 let poskytujeme lidem podporu, která jim pomáhá měnit životy k lepšímu. Byla to perfektní příležitost, aby se náš CEO Charlie Mack ohlédl za tím, co jsme naší prací dosáhli: „V průběhu této doby jsme vytvářeli bezpečnější komunity, čímž jsme pomáhali zranitelným lidem a lidem na okraji naší společnosti vytvářet pozitivní a dobré vztahy v komunitách. Projekt Pozitivního učení perfektně zapadá do toho, co je naší srdeční záležitostí a dovoluje nám zahrnout mnoho dalších lidí, kteří potřebují pomoci znovu vybudovat svoji roli v komunitě, aby mohli pozitivně přispět k dobrým vztahům ve svém okolí.“

Extern logo

Dozvědět se více o naší činnosti můžete se na našich stránkách www.extern.org, nebo jsou k dispozici reference na e-mailu: positivelearning@extern.org

Jako nejvýznamnější nezisková organizace v oblasti sociální spravedlnosti na irském ostrově Extern pozitivně mění životy. Fungujeme od roku 1978 a věříme, že dostat další šanci může změnit život.

Zastaneme se a podpoříme více než 19,500 dětí, mladých lidí, jednotlivců a rodin každý rok. Pomáháme jim překonat životní výzvy, posilujeme pozitivní změnu a podporujeme jednotu rodiny.

Také podporujeme, ubytováváme a radíme lidem, kteří jsou bez domova nebo jim bezdomovectví hrozí, uprchlíkům, nomádům, lidem, kteří mají kriminální minulost, lidem, které ovlivnila sebevražda, lidem, kteří se potýkají s duševním zdravím, s drogami a alkoholem, jak změnit život.

Zaměstnáváme více než 500 soucitných, profesionálních a obětavých pracovníků po celém Irsku. Jsou hrdí, že mohou každý den při své práci prezentovat naše hodnoty.


Může vás také zajímat:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn