chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Projekty komunitního zahradničení mohou zlepšit zdraví a celkový pocit spokojenosti, a nabízejí nekonečné možnosti pro vzdělávání dospělých

12/04/2019
by Kristýna Fantová
Jazyk: CS
Document available also in: EN

Existuje mnoho dokladů, které svědčí o tom, že projekty komunitního zahradničení mohou mít u dospělých pozitivní dopad na pocit pohody a získávání dovedností. Práce na zahradě může zlepšit duševní pohodu díky tomu, že pomáhá lidem znovu se spojit s přírodou a fyzická aktivita pomáhá nejen tělu, ale i mysli. Po celé Velké Británii existují projekty zahradničení, které podporují ohrožené dospělé, uprchlíky, žadatele o azyl, rodiny a komunity a pomáhají jim učit se nové věci a zlepšovat komunikaci. Skupiny organizující tyto aktivity jsou schopné zprostředkovat návaznost mezi formálním a neformálním vzděláváním – přírodní vědy, bezpečnost potravin a environmentální vzdělávání se tu potkávají s komunikací, týmovou prací a sociálními dovednostmi.

/epale/cs/file/urbanfarmingjpg-1urban_farming.jpg

Urban farmer

 

Zahradničení ve městech 

Pro ty, kdo bydlí v centrech měst účast na zahradnických aktivitách znamená, že se mnohou obklopit zelenějším prostranstvím a být v kontaktu s přírodou. To může mít zásadní pozitivní dopad na jejich pocit pohody a duševní zdraví, protože to pomáhá lidem, aby se cítili klidněji, sebevědoměji a lépe připraveni čelit životním výzvám. Zahradnická organizace Urban Growth z Londýna podporuje „zelené myšlení“ a dává si pozor, aby dobrovolníkům platila více, než je London Living Wage[1], čímž dále přispívá blahobytu prostřednictvím finančního zabezpečení. Zaměřují se zvláště na zranitelné dospělé, kteří nezvládnou tradiční vzdělávání a práci, a podporuje je v tom, aby se setkávali s novými lidmi v prostředí, které je pro ně příjemnější a přitažlivější.
 

 

[1] London Living Wage – Nezávislý výpočet skutečných životních nákladů, které jsou vyšší než minimální mzda garantovaná státem.

Zelená terapie

Některé nemocnice, zvláště Royal Edinburgh Community Hospital a Midlothian Community Hospital ve Skotsku poskytují místo pro zahradničení a zaměstnanci si všimli jejich velké terapeutické hodnoty. Zahrádky poskytují dobrovolníkům pocit větší pohody, stejně jako pacientům, kteří si s nimi mohou užít volnočasových aktivit. Obě nemocnice se snaží získat více dobrovolníků, kteří by jim pomohli se o zahrádky starat. Nemocnice Bournemouth Hospital vytvořila projekt Orchard Garden Project v rámci kterého byly vybudovány tři různé zahradní prostory na území nemocnice: terapeutická zahrada na dvoře, poblíž pacientů, kteří procházejí chemoterapií, zahrada na břehu jezera, která byla založena jako klidné útočiště pro pacienty a senzorická zahrada, která propojuje terapeutickou zahradu a zahradu u jezera. Komunitní skupiny, firmy a občané se dali dohromady, aby darovali a společně získávali peníze pro projekt.

/epale/cs/file/familylearningcommunitygardeningjpgfamily_learning_community_gardening.jpg

Mother and daughter family learning community gardeners

Práce s uprchlíky a žadateli o azyl
Uprchlíci a žadatelé o azyl mají z komunitního zahradničení často největší užitek. Mnoho z nich zažilo opravdu traumatické události a práce na zahradě jim dává příležitost jít ven a zúčastnit se něčeho, přestože si ještě nejsou schopni najít zaměstnání. Zahradničení jim umožní znovu získat na něčím v jejich životě kontrolu a dělat rozhodnutí, která přinášejí prospěch jak jim, tak jejich nové komunitě. Rodinné učení je také možné – mohou přivést také své děti, aby se zúčastnili aktivit, což jim pomáhá pochopit, co to obnáší, abyste úspěšně vypěstovali rostliny, květiny a konzumovatelné výpěstky a pomáhá jim to vybudovat dovednosti, které mohou v budoucnu přispět při získání zaměstnání. Díky organizaci Social Farms & Gardens se ve městě Bradford ustavila komunitní zahradnická skupina se silným vlivem žadatelů o azyl, kteří pěstují obrovské spektrum zeleniny, z nichž některá pochází z Velké Británie a jiná je běžná v jejich domovských zemích. Později využívají zeleninu, aby vařili zdravá, cenově dostupná a nutričně hodnotná jídla. 

Británie v rozkvětu
Možná nejznámější projekt komunitního zahradničení – Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society) pořádá každý rok akci Británie v rozkvětu (Britain in Bloom). Místní komunity v celé Británii soutěží o medaile – zlatou, stříbrnou a bronzovou. Jsou hodnoceny na základě tří bodovaných kritérií: zapojení veřejnosti, environmentální odpovědnost a zahradnická úroveň. Obyvatelé se zaměřují na úpravu svého okolí a sázejí neuvěřitelné expozice, které často sledují nějaké téma. Televizní stanice BBC navštěvuje různé soutěžící regiony a vysílá národu jejich úspěchy. Ti, kdo jsou korunováni Šampiony šampionů (Champion of Champions) jsou celkovými vítězi. Vyhrát takové respektované ocenění znamená povzbudit učení, místní turistiku a komunitního ducha. 

Další vzdělávání a pracovní příležitosti
Mnoho dobrovolníků a pracovníků v komunitních zahradách si vybuduje hodnotné dovednosti, které si mohou vzít s sebou do dalšího vzdělávání a budoucích povolání. Přínosy jsou jasné pro toho, kdo chce dále pracovat v sektoru zahradnictví, ale ukazuje se mnoho dalších příležitostí. Dovednosti související s bezpečností potravin a etickou produkcí potravin jsou také důležité v tomto druhu pozic a mnoho lidí může přitáhnout práce v cateringu, kde mohou využít svoje znalosti v oblasti pěstování delikatesních potravin v kurzech vaření. Po zdravých a lokálně vyráběných potravinách je stále vysoká poptávka. Někdo může vzít svoji domácí produkci a prodávat ji přes internet, na trzích nebo v obchodech. Protože má blízko k přírodě, někdo další může chtít jít studovat životní prostředí a pracovat na pozicích, které mají za cíl chránit Zemi před znečištěním.

Napadají vás další typy vzdělávání nebo zaměstnání, ke kterým podle vás může vést práce v komunitních zahradách? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

/epale/cs/file/communitygardeningprojectjpgcommunity_gardening_project.jpg

Community gardening project

 

Zapojte se
Přínosy projektů komunitního zahradničení jsou obrovské a každý díky nim může získat něco užitečného. Ve většině velkých i malých měst a vesnic ve Velké Británii běží v každém čase alespoň jeden takový projekt, takže jestli chcete vědět, co se děje a chcete se zapojit, znamená to, že se jen musíte podívat na webovou stránku místní radnice, nebo se podívat jinde na internetu, co se děje ve vašem okolí. Komunita ve vašem sousedství se možná účastní soutěže Britain in Bloom, což je mimořádně strhující akce, kde vás také rádi přivítají, abyste se zúčastnili.

Ti, kdo se chtějí zapojit do vzdělávání nebo skupiny kolegů z práce mohou zvážit založení vlastního prostoru pro komunitní zahradničení. Organizace Social Farms & Gardens vám poskytne rady do začátku vašeho vlastního zahradnického projektu.   Můžete je kontaktovat prostřednictvím jejich webové stránky. Sídlí v Bristolu, ale mají kanceláře v celé Británii. Spojte se s nimi a začněte hned teď procvičovat vaše zelené prsty!

 

Může vás také zajímat:

  • Mental Health Toolkit for Employers (zdroj) – Organizace Business in the Community a Public Health England vytvořily tuto sadu nástrojů, která umožňuje firmám a organizacím rozvíjet efektivní a pozitivní přístup k dobrému duševnímu zdraví na pracovišti
  • Look after your mental health using mindfulness (zdroj) – Brožura vytvořená Mental Health Foundation, která popisuje detaily toho, jaké přínosy má užívání technik mindfulness. Je to zvlášť užitečné pro ty, kteří poskytují první pomoc v oblasti duševního zdraví a další, kdo pracují s lidmi trpícími problémy s duševním zdravím
  • EPALE UK Star Supporter Competition! Health, wellbeing and adult learning (blog) – Soutěž! Předložte obsah zaměřený na téma zdraví, pocitu spokojenosti a vzdělávání dospělých a budete mít šanci na výhru poukázek v hodnotě 100 Liber a váš příspěvek bude sdílen s širokým evropským čtenářstvem!
  • Adult Learning and Wellbeing Seminar at the Belfast Festival of Learning (blog) – Příspěvek ambasadora EPALE UK Colina Neilandse obsahuje hlavní body ze semináře a video se záznamem řečníků, kteří diskutují o svých názorech na téma pocitu pohody (wellbeing) a jaký na něj může mít pozitivní dopad vzdělávání dospělých
  •  
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn