chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

 
 

Blog

Vzdělávání dospělých má potenciál vytvořit spravedlivou a rovnoprávnou společnost

09/04/2019
by Kristýna Fantová
Jazyk: CS
Document available also in: EN DE

Následující příspěvek napsala ambasadorka irského EPALE Dr. Bríd Connolly a byl původně publikován na RTÉ jako článek v názorové rubrice. Bríd přednáší na Fakultě vzdělávání dospělých a komunitního vzdělávání na Maynooth University. Je ředitelkou PhD programu na Fakultě vzdělávání dospělých a komunitního vzdělávání, a také pracuje v doktorském programu ve vyšším vzdělávání a vzdělávání dospělých, magisterském programu ve vzdělávání dospělých a komunitním vzdělávání a programu Higher Diploma v dalším vzdělávání.

Vzdělávání dospělých má potenciál vytvořit spravedlivou a rovnoprávnou společnost 

 

Za studenta ve vzdělávání dospělých se považuje kdokoliv, komu je více než asi 16 let. Den v životě dospělého studenta znamená, v širokém pojetí, osm hodin práce, osm hodin osobního, rodinného a společenského života a osm hodin odpočinku. Vzdělávání dospělých bere v úvahu všechny tyto součásti, co se týče znalostí, hodnot, otevřené mysli a rozvoje pro každou z těchto částí.

Vzdělávání dospělých v Irsku se za ty roky objevilo v různých zlomech a puklinách, často v souvislosti s tím, co se dělo na jiných místech, zvláště v Latinské Americe (s hnutím za gramotnost a kritickou pedagogiku), v USA (s hnutím za lidská a ženská práva) a v Evropě (tradice vzdělávání dělníků a vzdělávání pro občanskou společnost). To pro dospělé studenty a vzdělavatele znamená, že vzdělávání dospělých má způsobit osobní a společenskou transformaci.

V prvé řadě to znamená pracovat s dospělými prostřednictvím demokratických metod a zpochybňovat tradiční vzorec – informovaný učitel a pasivní studující. Demokratická metoda znamená, že každý má slovo a role vzdělavatele je facilitovat utváření znalostí prostřednictvím dialogu v učícím prostředí, spíše než přednášení řady faktů a názorů, které by se měli studenti naučit nazpaměť a pak papouškovat.

Znalostní základna kurzů ve vzdělávání dospělých bude pravděpodobně mezioborová, bez jasných hranic mezi předměty. Například studium angličtiny nebo psychologie, dějin nebo matematiky se bude snažit propojit společenské, osobní, ekonomii a životní prostředí s rasovou, třídní a genderovou analýzou. A co je nejdůležitější, životní zkušenost je považována za klíčový element v procesu učení. Uvědomění si této zkušenosti je jak analytickým procesem, umožňujícím studentům porozumět své zkušenosti na hlubší úrovni, ale zároveň umožňuje představit si a vytvořit novou znalost, kterou lze sdílet.   

Například lidé s postižením se na sebe nedívají jako na „invalidy“ nebo „hendikepované“, ačkoliv tyto termíny se dlouho používaly. Znalost, která vzešla z disability studies a je založená na zkušenosti lidí s postižením, přinesla zásadní změnu ve způsobu, jakým se společnost dívá na lidi s postižením. Toto je důsledek vzdělávání dospělých. Dále vzdělavatelé dospělých přijímají za svůj emancipovaný postoj k dospělým studujícím a přijímají předpoklad, že všichni lidé jsou si rovni, a že rovnoprávná společnost je lepší pro všechny. Je klíčovou rolí vzdělávání dospělých, aby toto podporovalo.

Dále vzdělávání dospělých zahrnuje formálně akreditované vzdělávání (Further Education) a centra pro komunitní vzdělávání a vzdělávání dospělých. Neformální vzdělávání, které není akreditované, zahrnuje kurzy jógy, tvůrčího psaní, jak používat mobilní telefon, a podobně. A dále neformální učení, které se děje mimo speciální učební prostředí, jako jsou skupiny rodičů s batolaty, zábavná představení jako Kilkenomics, knihovny, rozhlas, zvláště irské RTÉ Radio One - televize a tak dále.

A konečně vzdělávání dospělých je modelovým příkladem demokracie a participace. Jeho cílem je umožnit, aby se mohl zúčastnit každý, aby se rozvíjely všechny myšlenky a lidé sdíleli to, co se naučili pro dobro své komunity.

Tyto rozměry odlišují toto vzdělávání od některých jiných vzdělávacích modelů, zvláště modelů založených na skládání zkoušek a modelů, které posilují sociální nerovnosti, místo aby je zpochybňovaly. Hledání způsobu, jak pokořit a zrušit nerovnost je závažným konfliktem s upřímnou vírou o hierarchické struktuře společnosti. Víra v přirozený řád nadřazenosti a podřazenosti je udržovaná tím, že se spoléhá na vědu a vzdělání, nadřazenost některých profesí, možnosti společenské mobility a hodnotu meritokratického systému. Dopad této závislosti na těchto prvcích znamená, že obrovské zástupy lidí jsou vyloučené, přehlížené, odcizené a utlačované.

Cílem vzdělávání dospělých by mělo být v první řadě to, aby si všichni vybudovali povědomí o společenských faktorech, které vytvářejí nespravedlnost a nerovnost a zabývali se jimi.

Nedávná zpráva UNICEF ukazuje, že Irsko významně zaostává co se týče specifických skupin, které zahrnují kočovníky, imigranty, děti bez domova a nízkopříjmové rodiny a komunity. Ale titulek zprávy je trochu zavádějící. Vyvolává dojem, že vzdělávací systém je úspěšný v dosahování rovnoprávnosti, s výjimkou menšiny z těchto specifických skupin. Vyhýbá se zjevnému problému, že když jednotlivci z těchto skupiny přestanou chodit do školy, ta část, která ve škole zůstane, si možná vede docela dobře. Nejen že jsou tyto skupiny ponechány, aby strádaly s nízkou úrovní gramotnosti, nízkou mírou zapojení do společnosti, nízkým sebevědomím, ale zdá se, že školy a společnost mají prospěch z toho, že oni chybějí. Mají lepší výsledky z hlediska rovnoprávnosti.

V některých ohledech vzdělávání dospělých na sebe bere nápravnou roli, aby odčinilo selhání školního vzdělávání a sociální podpory pro tyto marginalizované skupiny. Ale má také další zásadní roli. Cílem vzdělávání dospělých by mělo být v první řadě to, aby si všichni vybudovali povědomí o společenských faktorech, které vytvářejí nespravedlnost a nerovnost a zabývali se jimi.

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn