chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Електронна платформа за учене на възрастни в Европа

 
 

Календар

Creative Writing Center Spring Workshops

Публикувано от SAMSUN İL MEM HAYAT BOYU ÖĞRENME преди 1 Месец 3 седмици

петък 19 Април 2019
Samsun
,

Ondokuz Mayıs University Creative Writing Center, to provide the dissemination of theoretical and practical knowledge and experience in fields related to creative, critical and philosophical thought; It was established in an academic context to deal with cinema, theater, written literature products and the like and university cooperation.
Objectives of the Center To organize national and international courses, seminars, conferences, symposiums, congresses, organize trainings, create workshops, organize certificate programs and give certificates in the fields of creative writing and philosophical thought.

The workshops at the Spring Workshops, which will last 3 days, are given below.

Workshops

  • Postmodern Narrative Techniques
  • Introduction to Authorship
  • Animation Script Writing
  • Literature Laboratory

/epale/bg/file/yazarlikmerkeziatolye2019baharpng-0yazarlik_merkezi_atolye_2019_bahar.png

 

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Merkezi, yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak; sinema, tiyatro, yazılı edebiyat ürünleri ve benzerleri ile üniversite işbirliğini akademik bir bağlamda ele almak üzere kurulmuştur.
Merkezin amaçları Yaratıcı yazarlık ve felsefi düşünce konularında ulusal ve uluslararası düzeyde kurslar, seminerler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler düzenlenmek, uygulamalı eğitimler yapmak, atölyeler oluşturmak, sertifika programları düzenlemek ve sertifika vermektir.

Merkezin 3 gün sürecek olan Bahar Atölyeleri etkinliğindeki atölye çalışmaları aşağıda belirtilmiştir. 

Postmodern Anlatı Teknikleri

Yazarlığa Giriş

Animasyon Senaryo Yazarlığı

Edebiyat Laboratuvarı

 

Основен език:
Тип на събитието: 
Събитие за професионално развитие
Такса за участие: 
Не
Краен срок за регистрация: 
19/04/2019
Онлайн събитие: 
Не
Организирано от: 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Merkezi
Тип организатор: 
NSS събитие
Данни за контакт: 
Program Yeri : Samsun Yelken Kulübü
Целева група: 
Научни работници, студенти, изследователи по андрагогика;
Разглеждана тема:
Цели и задачи: 
To provide the dissemination of theoretical and practical knowledge and experience in the fields related to creative, critical and philosophical thought; cinema, theater, written literary products and the like Yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak; sinema, tiyatro, yazılı edebiyat ürünleri ve benzerleri ile üniversite işbirliğini akademik bir bağlamda ele almak.
Очаквани резултати от ученето: 
To spread the theoretical and practical knowledge and experience in the fields related to creative, critical and philosophical thought. Yaratıcı, eleştirel ve felsefî düşünce ile ilgili alanlarda teorik ve pratik bilgi ve deneyim birikiminin yayılmasını sağlamak.
Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn