Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija
  • Samazināt tekstu
  • Palielināt tekstu

Seko mums

Facebook

Glābsim jūru

Pārzveja izpaužas tā, ka gandrīz pusei Eiropas zivju krājumudraud briesmas, jo to nozveja ir bijusi pārāk intensīva. Ja turpināsim tādā pašā garā, pasaules zivju krājumi līdz 2050. gadam varbūt jau būs iznīkuši.

Zvejojot izķertas tiek ne tikai zvejai paredzētās sugas, bet arī citas zivis, kas iekļuvušas tīklā (to sauc par piezveju). Dažas zvejas metodes apdraud citus savvaļas dzīvniekus — piemēram, delfīnus, jūras bruņurupučus un putnus, kam gadās iepīties tīklos un jedās.
Grunts tralēšana var krietni bojāt jūras dibenu, ievērojami mainot to dzīvo radību dzīves apstākļus, kas šajā zonā mēdz uzturēties.

Ja vēlamies, lai mūsu zvejniecība kļūtu ilgtspējīga, vajadzēs rūpīgi novērtēt krājumus un tos pārvaldīt taupīgāk.
Cilvēka darbības rezultātā vidē nokļūst daudz un dažādas piesārņojošās vielas un barības vielas.

Tāds piesārņojums kā dzīvsudrabs var nonākt pārtikas ķēdē, un tas jau ir konstatēts zivīs un jūras veltēs, ko lietojam pārtikā. Veselības apdraudējums ir acīmredzams. Barības vielas, piemēram, nitrāti, var izraisīt strauju aļģu savairošanos. Aļģēm sadaloties, tiek patērēts ūdenī esošais skābeklis, un tāpēc daudzas citas sugas ir lemtas bojāejai.

Jūras atkritumi jeb tā sauktā “plastmasas zupa” apdraud dzīvās radības jūrā. Putni var tos kļūdaini noturēt par pārtiku. Citi jūras dzīvnieki, piemēram, bruņurupuči, var iesprūst nozaudētos zvejas rīkos.

Svešzemju sugas ir sugas, kas nav dabiski raksturīgas konkrētam reģionam, bet tur ir nokļuvušas nejauši (piemēram, no kuģu balasta ūdens) vai ielaistas ar nolūku. Dažas no tām savairojas un rada invāziju, izkonkurējot vietējās sugas.

Labs piemērs ir ktenoforas Mnemiopsis leidyi. Šo dzīvnieku 1982. gadā ievazāja Melnajā jūrā, un pa šo laiku tas ir pamatīgi savairojies. Tas ēd zooplanktonu un zivju kāpurus, būdams viens no galvenajiem plēsoņām pārtikas ķēdes beigu posmā.

Tā kā Eiropas klimats kļūst arvien siltāks, tropu sugām šeit ir vieglāk izdzīvot. Tādējādi Eiropas jūrām rodas jauns apdraudējums.