Naršymo kelias

Papildomos priemonės

  • Spausdinimo versija
  • Sumažinti šriftą
  • Padidinti šriftą

Follow us

„Facebook“

Saugokime savo jūras

Dėl pernelyg intensyvios žvejybos beveik pusė Europos žuvų išteklių yra žemiau saugios ribos. Jei ir toliau bus žvejojama kaip dabar, iki 2050 m. žuvų ištekliai gali sunykti.

Žvejojant naikinamos ne tik gaudomos rūšys, bet ir kiti į tinklus patekę gyviai (priegauda). Kai kurie žvejybos metodai kelia grėsmę kitiems laukiniams gyvūnams, pavyzdžiui, delfinams, vėžliams ir paukščiams, kurie įsipainioja į tinklus ir valus.
Žvejyba dugniniais tralais gali labai pakenkti jūros dugnui ir labai pakeisti jame gyvenančių gyvūnų bendruomenių struktūrą.

Jei norime, kad mūsų žvejybos sektorius būtų tvarus, mums reikės kruopščiai įvertinti žuvų išteklius ir juos valdyti veiksmingiau.
Dėl žmogaus veiklos į aplinką patenka daug teršalų ir maistinių medžiagų.

Teršalai, pavyzdžiui, gyvsidabris, gali patekti į maisto grandinę ir į mūsų valgomą žuvį bei jūros gėrybes ir sukelti pavojų sveikatai. Dėl maistinių medžiagų, pavyzdžiui, nitratų, gali greitai priaugti dumblių. Jie irdami sunaudoja vandens deguonį ir daugelis rūšių miršta.

Jūrų šiukšlės, dar vadinamos „plastiko sriuba“, kelia grėsmę jūrų paukščiams ir kitiems laukiniams gyvūnams, kurie jas gali palaikyti maisto liekanomis. Jos taip pat gali tapti spąstais jūros gyviams, pavyzdžiui, vėžliams, kurie įsipainioja į išmestą žvejybos įrangą.

Nevietinės rūšys – tai rūšys, kurios nėra atitinkamo regiono rūšys, bet į jį pateko atsitiktinai (pavyzdžiui, nuo laivuose naudojamų balastinių vandenų) arba buvo paleistos tyčia. Tada kai kurių jų daugėja ir jos tampa invazinėmis rūšimis – nurungiančiomis vietines rūšis.

Vienas iš pavyzdžių – amerikinis šukuotis Mnemiopsis leidyi. Šis mėsėdis gyvūnas 1982 m. buvo paleistas į Juodąją jūrą ir labai sparčiai išplito. Jis minta mailiumi bei ikrais ir yra vienas didžiausių plėšrūnų mitybos grandinės pabaigoje.

Europos klimatui šylant tropinėms rūšims čia taps lengviau išgyventi, todėl Europos jūroms kils naujas pavojus.