Naršymo kelias

Papildomos priemonės

  • Spausdinimo versija
  • Sumažinti šriftą
  • Padidinti šriftą

Follow us

„Facebook“

Kaip veikia ES aplinkos apsaugos teisė

ES piliečiai gali padėti užtikrinti, kad jų vyriausybės laikytųsi Europos aplinkos apsaugos teisės aktų ir taisyklių.

ES teisės sistema paprasta – iš esmės yra dviejų rūšių teisės aktai. Vieni teisės aktai – reglamentai – taikomi visoje ES iš karto, kai tik priimami. Kiti – direktyvos – turi būti perkelti į nacionalinę teisę. Direktyvose nurodyta, ko stengiamasi pasiekti, bet valstybės narės gali pačios nuspręsti, kaip jos tai padarys.

Europos Komisija padeda valstybėms narėms parengdama reglamentuotinų klausimų kontrolinį sąrašą. Mes taip pat skelbiame teisės aktų perkėlimo į nacionalinę teisę rezultatų suvestines, iš kurių nacionalinės valdžios institucijos ir plačioji visuomenė mato, kokia pažanga padaryta ir gali palyginti savo ir kitų valstybių narių pastangas.

Teisiniai veiksmai

Teisinių veiksmų imamasi, kai nepadeda jokios kitos priemonės. Probleminiais atvejais pirmiausia siunčiame valstybėms narėms raštą ir prašome jų pranešti visus faktus. Po to ieškome būdų, kaip išspręsti problemą. Jeigu tai nepadeda, galime kreiptis į ES Teisingumo Teismą Liuksemburge.

Kai pranešama apie nacionalinį įstatymą, kuriuo į nacionalinę teisę perkeliamos ES direktyvų nuostatos, patikriname, ar juo reglamentuojami visi reikalingi klausimai. Jeigu aptinkame problemų, dar kartą užklausiame nacionalinių valdžios institucijų, kad tiksliai išsiaiškintume visus faktus, prieš pradėdami svarstyti teisinių veiksmų galimybę.

Per kitą etapą tikriname, kad taisyklių iš tiesų laikomasi. Be savo atliekamų patikrinimų, taip pat vadovaujamės nacionalinių valdžios institucijų ataskaitomis ir piliečių bei aplinkos apsaugos organizacijų teikiama informacija. Jeigu, mūsų nuomone, teisės aktas taikomas netinkamai, galime imtis teisinių veiksmų.

Piliečiai gali labai padėti. Pagal ES teisės aktus kiekvienas asmuo turi teisę iš valdžios institucijų gauti informacijos, todėl piliečiai gali mums pranešti, jeigu mano, kad jų valdžios institucijos nevykdo aplinkos apsaugos įsipareigojimų. Jie gali tai padaryti pateikdami skundą, tačiau dažnai lengviau ir greičiau kreiptis į nacionalinius teismus. Tiesą sakant, Europos Komisija jau kurį laiką rengia specialius ES aplinkos apsaugos teisės mokymus, siekdama padėti valstybių narių teisėjams ir inspektoriams geriau ją suprasti ir skatinti daugiau bendradarbiauti. Taip pat padedame aplinkos apsaugos organizacijoms.

ES teisės aktai turi tokią pačią galią, kaip ir nacionaliniai įstatymai. Jais, kaip ir nacionaliniais įstatymais, nacionalinėms valdžios institucijoms, įmonėms ir asmenims suteikiamos ir teisės, ir pareigos.