Ambassadors of the European Year

Riina Vändre

Riina Vändre

Estonia

English text

Riina Vändre sündis 23. juunil 1972. aastal Viljandis. Tallinnasse kolis naine 18-aastaselt, minnes õppima Tallinna Pedagoogikaülikooli.

Aastaid töötas Riina Vändre kommunikatsioonikonsultandina PR-firmas, pressiesindajana Eesti Energias ning kommunikatsiooniosakonna juhatajana rahandusministeeriumis. Praegu on ta Eesti kaitseministri poliitnõunik. Mitmel aastal on Riina Vändre valitud ajakirjanike poolt parimaks pressiesindajaks.

Kirik on Riina elus mänginud tähtsat rolli alates laulva revolutsiooni aastatest. 80ndate lõpus, kui aastaid suletud kirikuuksed avanesid kõigile huvilistele, läks muusikaklassis õppiv Riina oma sõpradega laulma Viljandi kirikukoori, pärast Tallinna kolimist liitusid värsked muusikahuvilised üliõpilased Toomkiriku kooriga. Pärast perekonna loomist jäi kirik tema elust mõneks ajaks kaugemale.
8 aastat tagasi liitus Riina Vändre Oleviste kogudusega ning sealtpeale kuulub tema ellu ka nõrgemate abistamine ja vabatahtlik tegevus. Juba üheksandat aastat panustab Riina palju oma aega ja jõudu kodutute aitamiseks, korraldades neile saunapäevi, riietejagamisi, tasuta kontserte ja edendades üldist toimetulekut.

“8 aastat tagasi, kui mõttekaaslastega alustasime liikumist kodutute abistamiseks, oli Eesti ühiskonna suhtumine hoopis teine – tuli palju selgitada, miks me aitame inimesi „kes on ise oma olukorras süüdi“.
Kohtasime ignorantsust, isegi pahaseid pilke häirimise pärast,” meenutab Riina Vändre. “Täna on tunda märkimisväärseid muutusi suhtumises vaeste ja kodutute probleemidesse. Väga paljud pakuvad oma vabatahtlikku abi ja soovivad käed külge lüüa. Koos heaolu ja suuremate võimalustega jaksavad inimesed ka nõrgemast enam hoolida.” Siiski nendib ta, et fakt, et kodutu enam linnapildis nii väga silma ei torka, ei tähenda, et probleem oleks lahenenud. “Kodutuse küsimus pole kadunud, vaid on võtnud moodsama arenguetapi vormid,” kinnitab ta. Olukorra lahendamisel jääb põhirõhk Riina sõnul endiselt omavalitsuste sotsiaalhoolekandeosakondade peale, kuid võtmerollis on tema meelest ka kõik palka saavad inimesed ja nende solidaarsus või mittesolidaarsus. “Perekonnad ja sõbrad ei tohiks samuti unustada ega unarusse jätta majanduskriisi tõttu löögi alla sattunuid,” rõhutab naine, kes on Eesti kodutute teemat aastaid südames kandnud.

 
Already for the ninth year Riina Vändre has been doing a lot of valuable voluntary work to improve the life of homeless people.