Zašto je višejezičnost važna?
Moto EU-a „ujedinjeni u raznolikosti” simbolizira ključan doprinos jezične raznolikosti i učenja stranih jezika europskom projektu.
Jezici spajaju ljude, a druge zemlje i kulture čine pristupačnijima te povećavaju razumijevanje među njima. Poznavanje stranih jezika igra ključnu ulogu u povećanju zapošljivosti i mobilnosti. Višejezičnost povećava i konkurentnost gospodarstva EU-a.
Zbog nemogućnosti komunikacije na stranim jezicima poduzeća mogu izgubiti međunarodne poslove, a mogućnosti za mobilnost stručnih i talentiranih osoba smanjuju se. Unatoč tomu, i dalje previše Europljana završava školu bez praktičnog poznavanja nekog stranog jezika. Stoga je bolje poučavanje i učenje stranih jezika prioritetno pitanje za EU.
Kako EU promiče višejezičnost?
U Zaključcima Vijeća o višejezičnosti i razvoju jezičnih kompetencija države članice obvezale su se na pojačanu suradnju u području višejezičnosti i povećanje učinkovitosti poučavanja stranih jezika.
Europska komisija surađuje s vladama država članica kako bi se postigao ambiciozan cilj – da svi građani uče najmanje dva strana jezika, i to već od rane dobi.
Tu su viziju potvrdili i čelnici država članica EU-a, uvrstivši je u prijedlog o stvaranju Europskog prostora obrazovanja, a taj je cilj podržan i u zaključcima Europskog Vijeća iz prosinca 2017.
Države članice tako su pozvale na isticanje uloge višejezičnosti u europskom projektu, a Komisija je reagirala tako da:
- provodi mjere iz Preporuke Vijeća o sveobuhvatnom pristupu poučavanju i učenju jezika, koje obuhvaćaju suradnju s državama članicama i vodećim stručnjacima u području učenja jezika kako bi se poučavanje jezika moderniziralo i postalo učinkovitije
- pojačava rad na oblikovanju politika na temelju pouzdanih podataka kako bi zakonodavstvo EU-a učinkovitije omogućavalo pristup javim dobrima i prednostima poput povezanog i višejezičnog društva.
Te mjere podupire tako da:
- surađuje s Vijećem Europe i njegovim Europskim centrom za suvremene jezike, koji se prvenstveno bavi inovacijama u poučavanju jezika. Budući da se u mnogim obrazovnim sustavima ne upotrebljavaju zajedničke metode vrednovanja, nastojanja da se poboljša poučavanje jezika trebalo bi uskladiti s razvojem suvremenih metodologija vrednovanja
- provodi inicijativu RELANG, koja pomaže obrazovnim tijelima u usklađivanju ispita iz stranih jezika s razinama jezične sposobnosti iz Zajedničkog europskog referentnog okvira za jezike (ZEROJ), a u okviru nje radi se i na razvoju podrške za višejezične razrede kako bi se mladim migrantima pomoglo da se integriraju i istaknu u školi
- surađuje s pružateljima jezičnih usluga u europskim institucijama, posebice s Komisijinim glavnim upravama za pismeno i usmeno prevođenje, i zalaže se za obrazovanje i osposobljavanje jezičnih stručnjaka
- građanima i projektima dodjeljuje Europsku jezičnu oznaku za poticanje razvoja inovativnih tehnika poučavanja jezika.
Osim toga, u okviru programa Erasmus+ mladima pruža priliku da usavrše znanje stranog jezika pohađajući nastavu u inozemstvu te potiče profesionalnu mobilnost i mobilnost u obrazovanju.