Рамката „Образование и обучение 2020“ предоставя възможности за изграждане на добри практики в областта на образователната политика, за събиране и разпространяване на знания и за реформи на политиките за образование на национално и регионално равнище.
Рамката се основава на подхода за учене през целия живот. Поради това тя е насочена към резултатите от обучението — като се започне от обучението в ранна детска възраст и се стигне до обучението на възрастни, професионалното и висшето образование — и е изготвена така, че да обхваща формалното, неформалното и информалното учене.
В „Образование и обучение 2020“ са определени следните четири общи за целия ЕС цели:
- Превръщане на ученето през целия живот и мобилността в реалност
- Подобряване на качеството и ефективността на образованието и обучението
- Утвърждаване на равнопоставеността, социалното сближаване и активното гражданско участие
- Разгръщане на творчеството и иновациите, включително предприемчивостта, във всички степени на образованието и обучението
Подкрепя се и постигането на следните целеви показатели на европейско равнище до 2020 г.:
- поне 95% от децата трябва да участват в образованието в ранна детска възраст;
- делът на 15-годишните с недостатъчни познания по четене, математика и природни науки да бъде намален под 15%;
- делът на преждевременно напусналите системите за образование и обучение на възраст 18 — 24 години да бъде сведен под 10%;
- най-малко 40% от хората на възраст 30 — 34 години да са завършили някаква форма на висше образование;
- поне 15% от възрастните да участват в учебни дейности;
- най-малко 20% от завършилите висше образование и 6% от хората на възраст между 18 и 34 години с първоначална професионална квалификация да са учили или стажували известно време в чужбина;
- делът на работещите дипломирани лица (на възраст 20 — 34 години, които са завършили най-малко гимназиален етап на средното образование преди 1 — 3 години) да бъде поне 82%.
Рамката се прилага чрез различни средства и инструменти, включително:
- Работни групи, съставени от специалисти, определени от държавите членки, и основни заинтересовани страни.
- Дейности за партньорско обучение, на които домакин е държава членка, като целта е да се демонстрират съществуващите добри практики на национално равнище или да се проучи определен въпрос с други държави членки.
- Партньорските оценки включват група държави членки, които предоставят насоки на друга държава членка във връзка с конкретно национално предизвикателство.
- Партньорските консултации обединяват партньори с опит от малък брой национални администрации, които предоставят съвети по искане на определена държава членка при изготвянето или прилагането на политика в отговор на специфично национално предизвикателство.
- Чрез ежегодния Обзор на образованието и обучението се докладва за напредъка на държавите членки към постигането на целите и целевите показатели на „Образование и обучение 2020“. Този анализ се включва в оценката на по-общия социално-икономически напредък на държавите членки в рамките на европейския семестър.
- В резултат от работата, извършена от работните групи или в рамките на дейности за взаимно обучение, са създадени общи референтни средства и подходи.
- Дейности по консултация и сътрудничество със заинтересовани страни, включително гражданското общество и организации на бизнеса и социалните партньори, като европейската среща на върха по въпросите на образованието и форума за образованието, обучението и младежта.
- Финансиране за дейности в подкрепа на политиката и новаторски проекти чрез програмата „Еразъм+“.