Znalost cizích jazyků je středobodem ambiciózní vize vytvořit tzv. Evropský prostor vzdělávání. Schopnost hovořit cizími jazyky není nezbytná pouze pro studium v zahraničí, ale také k uplatnění na stále více mezinárodním trhu práce. Studium jazyků umožňuje lidem objevovat nové kultury a rozšiřovat si obzor.
Z různých studií však vyplývá, že členským státům EU se nedaří dosáhnout dostatečně rychle toho, aby každý Evropan byl již od raného věku schopen hovořit dvěma cizími jazyky – tzn. cíle, který je rovněž součástí vize vytvořit Evropský prostor vzdělávání.
Úroveň jazykových znalostí studentů na konci povinné školní docházky je v průměru v celé EU nízká. Mezi členskými státy však zároveň existují velké rozdíly.
Kvůli rostoucí mobilitě v rámci Evropy a mnoha mladým lidem, kteří přicházejí do EU ze třetích zemí za účelem studia, je nezbytné zajistit, aby ústředním tématem evropského projektu byla mnohojazyčnost.
Komise předložila návrh komplexního přístupu k výuce a studiu cizích jazyků. Jeho cílem je:
- podporovat výuku cizích jazyků na konci povinné školní docházky a zaměřit se na dosažení konkrétní úrovně znalostí na základě společného evropského referenčního rámce pro jazyky (Rada Evropy)
- zavést v oblasti vzdělávání a odborné přípravy koncept jazykového povědomí, který poskytuje inkluzivní rámec pro studium jazyků s ohledem na jazykové dovednosti jednotlivců
- umožnit více učitelům cizích jazyků studovat v zahraničí
- nacházet a prosazovat inovativní, inkluzivní a vícejazyčné pedagogické postupy prostřednictvím celoevropských nástrojů a platforem, jako jsou School Education Gateway a eTwinning
Po jednáních mezi Komisí a členskými státy EU přijali ministři školství na zasedání Rady dne 22. května 2019 v Bruselu doporučení Rady o komplexním přístupu k výuce a studiu jazyků.