English | Polski
Podsumowanie rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce
Cele polskiego Narodowego Planu Szerokopasmowego są w całości zgodne z celami określonymi przez Komisję Europejską w Agendzie cyfrowej dla Europy (DAE). Strategia Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) określa priorytetowe obszary działalności regulatora na rynkach telekomunikacyjnym i pocztowym. Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zapewnia otoczenie prawne umożliwiające szybsze i bardziej ekonomiczne wdrażanie sieci następnej generacji. Program operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 zapewnia finansowanie inwestycji w obszarach wykluczonych cyfrowo. Zawarta została umowa wielostronna dla Strategii "5G dla Polski", aby sprostać wyzwaniom, zidentyfikować i wdrożyć działania mające na celu objęcie siecią 5G.
Narodowa strategia i polityka szerokopasmowa
Właściwe organy
- Departament Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji reguluje politykę, wspiera rozwój sieci i usług telekomunikacyjnych, koordynuje budowę sieci szerokopasmowych oraz współpracuje z międzynarodowymi organizacjami telekomunikacyjnymi.
- Centrum Projektów Polska Cyfrowa jest odpowiedzialne za wydatkowanie funduszy strukturalnych, tzn. organizowanie przetargów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (POPC) na realizację rozwoju sieci szerokopasmowych.
- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest odpowiedzialne za rozwój krajowej gospodarki. Departament Rozwoju Cyfrowego zajmuje się m.in. cyfryzacją i e-administracją.
- Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) jest krajowym organem regulacyjnym rynków telekomunikacji i usług pocztowych.
Główne cele rozwoju sieci szerokopasmowych
Polski Narodowy Plan Szerokopasmowy został przyjęty w styczniu 2014 r. i obowiązuje do 2020 r. Plan jest aktualizowany. Polski Narodowy Plan Szerokopasmowy przewiduje, że do 2020 r. 100% gospodarstw domowych powinno mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a 50% gospodarstw domowych powinno korzystać z internetu o przepustowości 100 Mb/s. Narodowy Plan Szerokopasmowy koncentruje się głównie na promowaniu inwestycji szerokopasmowych oraz ekspansji dzięki działaniom regulacyjnym, prawnym i finansowym.
Polska przyjęła program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, którego celem jest zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce (około 19.500) bezpłatnego dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a także do zaawansowanych środków bezpieczeństwa cybernetycznego i zasobów edukacyjnych.
Polska zawarła również umowę dotyczącą strategii "5G dla Polski" jako platformy wielopodmiotowej, skupiającej podmioty z administracji centralnej i samorządowej, operatorów telekomunikacyjnych, instytucji badawczych, uczelni technicznych i dostawców technologii, pracujących w różnych zespołach tematycznych na rzecz rozwoju sieci 5G w Polsce.
Główne działania w ramach rozwoju sieci szerokopasmowych
- Przyjęto akty prawne Ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. (Prawo telekomunikacyjne) i Ustawę z dnia 7 maja 2010 r. (Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych) wspierające rozwój sieci szerokopasmowych w Polsce.
- Urząd Komunikacji Elektronicznej przekazuje samorządom terytorialnym modele budowania sieci szerokopasmowych, udostępniając bezpośrednie usługi oraz infrastrukturę dla nowych dostawców. Ponadto dąży się do zmniejszania obciążeń administracyjnych dla operatorów telekomunikacyjnych i organów publicznych. UKE wspiera rozwój sieci szerokopasmowych, np. umożliwiając dostęp do nieruchomości i budynków, zapewniając jednocześnie jak najwięcej współdzielenia infrastruktury między operatorami telekomunikacyjnymi.
- Doroczne konsultacje publiczne UKE i Ministerstwa Cyfryzacji umożliwiają identyfikację obszarów (do poziomu pojedynczych adresów) bez dostępu do NGA na zasadach komercyjnych w ciągu najbliższych 3 lat.
Krajowe i regionalne instrumenty finansowe dla sieci szerokopasmowych
- W ramach perspektywy finansowej 2014-2020, Programu Operacyjny Polska Cyfrowa zawiera środki na finansowanie dostępu do szerokopasmowego internetu. Planowany budżet Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa wynosi 2,57 mld EUR, z czego ponad 1 mld EUR jest przeznaczone na sieci szerokopasmowe.
- W ramach celu tematycznego Powszechny dostęp do szybkiego Internetu, ponad 1,3 miliona gospodarstw domowych i prawie 10.000 szkół otrzyma dostęp do sieci dostępu nowej generacji (NGA).
- Dostęp do usług w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna jest finansowany z budżetu państwa (około 310 mln EUR do 2027 r.). Faza realizacji (2018-2020) jest również współfinansowana przez PO Polska Cyfrowa.
Dane dotyczące rozwoju sieci i technologii szerokopasmowych w Polsce
Najnowsze informacje dotyczące pokrycia sieciami szerokopasmowymi, wskaźników subskrypcji i penetracji, pokrycia różnymi technologiami szerokopasmowymi oraz kosztów można uzyskać w tabelach wyników oraz sprawozdaniach krajowych Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI).
Przyznawanie częstotliwości dla bezprzewodowych sieci szerokopasmowych
Sprawdź przegląd odnośnie zharmonizowanych przydziałów częstotliwości oraz badanie dotyczące przydzielania częstotliwości w UE.
Krajowe i unijne publikacje i dokumenty prasowe
Angielski
- Guide to High-Speed Broadband Investment (Przewodnik po inwestycjach w szybkie sieci szerokopasmowe)
- Study on retail broadband access prices (Studium cen detalicznych dostępu do internetu szerokopasmowego z lutego 2015 r.)
- Fixed broadband prices (Stałe ceny internetu szerokopasmowego z lutego 2015 r.)
- Study on broadband coverage in Europe (Studium pokrycia sieciami szerokopasmowymi w Europie w 2015 r.)
- Study on broadband coverage in Europe (Studium pokrycia sieciami szerokopasmowymi w Europie w 2016 r.)
- Study on National Broadband Plans in the EU-28 (Studium narodowych planów szerokopasmowych w UE-28)
Polski
- Narodowy Plan Szerokopasmowy
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020
- Strategia UKE 2017-2021
- Polska Szerokopasmowa – System informacyjny dla infrastruktury szerokopasmowej i portal Polska szerokopasmowa
- Porozumienie 5G dla Polski
Dane kontaktowe
BCO Polska (krajowe biuro kompetencji szerokopasmowych): Ministerstwo Cyfryzacji
Adres: Królewska 27, 00-060 Warszawa, Polska
Email
Tel.: + 48 22 245 59 18
www
Departament Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji
Adres: Królewska 27, 00-060 Warszawa, Polska
Email
Tel.: + 48 22 245 59 18
www
Departament Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
Adres: Pl. Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa, Polska
Email
Tel.: + 48 22 273 75 01
www
Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Adres: Spokojna 13a, 01-044 Warszawa, Polska
Email
Tel.: + 48 22 315 22 00
www
Urząd Komunikacji Elektronicznej
Adres: Giełdowa 7/9, 01-211 Warszawa, Polska
Email
Tel.: + 48 22 33 04 000
www