Repræsentationen i Danmark

Kontakt

Europa-Kommissionen

Repræsentationen i Danmark

Europa-Huset

Gothersgade 115

1123 København K

Tlf: 33 14 41 40

 

E-mail: eu-dk@ec.europa.eu

Hjemmeside: http://ec.europa.eu/denmark/

/denmark/file/organisationsoverisigt-september2017pdf-5_daorganisationsoverisigt

 

Repræsentationschef
Stina Soewarta

stina.soewarta@ec.europa.eu 
33 41 40 10

Presse- og mediechef
Jens Ring

jens.ring@ec.europa.eu 
33 41 40 20/40 44 81 40

Informations- og kommunikationschef
Jörel Strömgren    

joerel.stroemgren@ec.europa.eu
33 41 40 15

 

Repræsentationens tjenester fra A til Å

Aktindsigt
Thomas Peter Rolff Christiansen

thomas.christiansen@ec.europa.eu
33 41 40 26

Besøg ved institutionerne
Thomas Thode

thomas.thode@ec.europa.eu 
33 14 41 40

Information til presse og medier
Jens Ring

jens.ring@ec.europa.eu 
40 44 81 40

IT
Thomas Peter Rolff Christiansen

thomas.christiansen@ec.europa.eu
33 41 40 26

Info-materiale, bestilling af
Servicecenteret

33 41 40 24

Klager til Europa-Kommissionen
Bjørn Digholm

bjorn.digholm@ec.europa.eu 
33 41 40 18

Netværk (Biblioteker m.m.)
Nina Hoppe

nina.hoppe@ec.europa.eu 
33 41 40 22

Praktik/ansættelse i sprogtjenesterne:
Jens Johansen

jens.johansen@ec.europa.eu 
33 14 41 36

Praktikanter/ Stagiaires/ansættelse ved institutionerne
Ellen Søgaard

ellen.soegaard@ec.europa.eu 
33 41 40 31

Regnskab og administration
Arita Hokkanen

arita.hokkanen@ec.europa.eu
33 41 40 30

Sproglige spørgsmål
Jens Johansen

jens.johansen@ec.europa.eu 
33 14 41 36

Webmaster
Thomas Peter Rolff Christiansen

thomas.christiansen@ec.europa.eu
33 41 40 26