Repræsentationen i Danmark

Kontakt

Europa-Kommissionen

Repræsentation i Danmark

Europa-Huset

Gothersgade 115

1123 København K

Tlf: 33 14 41 40

E-mail: eu-dk@ec.europa.eu

Hjemmeside: http://ec.europa.eu/denmark/

PDF iconKontakt og organisationsoversigt

Repræsentationschef
Stina Soewarta

stina.soewarta@ec.europa.eu 
33 41 40 10

Vicerepræsentationschef/Politisk rådgiver
Jakob Øhrgaard    

jakob.ohrgaard@ec.europa.eu
33 41 40 38

Presse- og mediechef
Rikke Uldall

rikke.uldall@ec.europa.eu
33 41 40 20 

Informations- og kommunikationschef
Sanni Olesen    

sanni.olesen@ec.europa.eu
33 41 40 15

Repræsentationens tjenester fra A til Å

Aktindsigt
Thomas Peter Rolff Christiansen

thomas.christiansen@ec.europa.eu
33 41 40 26

Besøg ved institutionerne
Thomas Thode

thomas.thode@ec.europa.eu 
33 41 40 29

Information til presse og medier
Margit Lundsten Hansen

margit.lundsten-hansen@ec.europa.eu
33 41 40 27

IT
Steffen Arnecke

steffen.arnecke@ec.europa.eu
33 41 40 28

Info-Point
Generelle spørgsmål samt bestilling af materialer m.m.

33 17 05 52
info@europa-huset.dk

Klager til Europa-Kommissionen
Bjørn Digholm

bjorn.digholm@ec.europa.eu 
33 41 40 18

Netværk (Biblioteker m.m.)
Nina Hoppe

nina.hoppe@ec.europa.eu 
33 41 40 22

Praktik/ansættelse i sprogtjenesterne:
Jens Johansen

jens.johansen@ec.europa.eu 
33 41 40 03

Praktikanter/ Stagiaires/ansættelse ved institutionerne
Arita Hokkanen

arita.hokkanen@ec.europa.eu
33 41 40 30

Regnskab og administration
Arita Hokkanen

arita.hokkanen@ec.europa.eu
33 41 40 30

Sproglige spørgsmål
Jens Johansen

jens.johansen@ec.europa.eu 
33 41 40 03

Webmaster
Thomas Peter Rolff Christiansen

thomas.christiansen@ec.europa.eu
33 41 40 26