ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

A zase ty svíčky…

/czech-republic/file/candlesjpg_cscandles.jpg

Svíčky s obrázkem EU vlajky ©EU

Z výroků některých českých politiků v poslední době by čtenář mohl nabýt dojmu, že se EU chystá regulovat vosk, svíčky nebo inkousty do laserových (!) tiskáren. Jak to je ve skutečnosti?

Evropská komise nepřijala žádné rozhodnutí v tomto smyslu a ani to nemá v úmyslu.

01/08/2016

To, co Komise dlouhodobě podporuje, je vývoj dobrovolných standardů a norem, které ovšem navrhují a schvalují sami výrobci, s pomocí Evropského výboru pro standardizaci (CEN) – který ovšem s Evropskou unií nemá nic společného. Logicky právě výrobci a obchodníci mají eminentní zájem na tom, aby se na trhu hrálo fér a obchody jim nekazili "šmejdi". Do procesu tvorby standardů jsou dále zapojeni i zástupci spotřebitelských organizací včetně prestižní celoevropské asociace ANEC, zastupující zájmy spotřebitelů v oblasti standardizace, konzultována je i Evropská komise a národní úřady.

Takovýto systém spolupráce mnoha aktérů je zárukou, že žádný hlas nebude opomenut, a není bez zajímavosti, že funguje i na jiných vyspělých trzích – např. v USA či Austrálii.

V případě svíček existují tři technické standardy, které jsou však zastaralé. Ohledně jejich modernizace proběhly technické konzultace mezi experty mimo jiné ohledně toho, jak zajistit, aby svíčky neobsahovaly nebezpečné chemické látky a netrpěly zvýšenou hořlavostí, protože tato rizika již způsobila v Evropě nejeden vážný úraz a zranění.

Standardy a normy potřebujeme proto, aby jednotný trh mohl fungovat, poctivé firmy mohly prosperovat a my měli jistotu, že výrobky, za něž utratíme své peníze, nás neohrozí na zdraví. Běžný člověk zpravidla nemá možnost poznat na první pohled případnou nebezpečnost výrobku a je tedy odkázán na testování na vlastní kůži – někdy bohužel doslova: připomeňme vánoční petardy, které trhají ruce či prsty; automobilové brzdy, které nebrzdí; nestabilní dětské židličky či dudlíky a lahvičky, které obsahují látky narušující imunitu a fungování hormonálního systému, což je obzvláště nebezpečné u malých dětí.

Všechny tyto a mnoho dalších výrobků zachycuje evropský systém včasného varování před nebezpečnými výrobky, tzv. RAPEX, kam svými hlášeními přispívají členské státy včetně ČR. Celkem loni státy Evropské unie díky společnému systému RAPEX zachytily přes 2000 nebezpečných výrobků, které neodpovídaly standardům EU. Nejčastěji se jednalo o hračky a oblečení, ale bylo mezi nimi možné najít třeba i dětské kočárky a také  - svíčky.