ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Překladatelská soutěž Evropské komise Juvenes Translatores slaví desáté narozeniny

/czech-republic/file/juvenes-logojpg-1_csjuvenes-logo.jpg

logo Juvenes Translatores©EU

Od 1. září se mohou střední školy opět hlásit do soutěže Juvenes Translatores, kterou každoročně po celé EU pořádá Evropská komise.  Elektronickou přihlášku lze podat v jakémkoliv jazyce EU do 20. října 2016 na internetových stránkách soutěže: http://ec.europa.eu/translatores/index_cs.htm.

Soutěž je určena pro 17leté studenty (tj. narozené v roce 1999).  Jejich úkolem bude v den samotné soutěže – 24. listopadu 2016 – přeložit jednostránkový text z jednoho z jednoho jazyka EU do druhého. Při počtu 24 úředních jazyků si tedy mohou vybrat z 552 jazykových kombinací.

08/09/2016

Tématem letošního jubilejního 10. ročníku budou Jazyky a překlady. Po soutěži posoudí práce překladatelé z Evropské komise a vyberou za každou zemi jednoho vítěze. Autoři vítězného překladu budou na jaře 2017 pozváni do Bruselu na slavnostní předání cen. Navštíví také Generální ředitelství pro překlady, kde mohou blíže poznat práci profesionálních překladatelů Evropské komise.

Soutěž se koná od roku 2007. V minulém ročníku se jí zúčastnilo na 3000 žáků ze 740 škol po celé EU. Počet zúčastněných škol je omezen počtem poslanců Evropského parlamentu za danou zemi. Za Českou republiku se vítězem v konkurenci 104 studentů z 21 středních škol stal Miroslav Řehounek z Gymnázia Třinec.

Vítězové soutěže v ČR v minulosti

Za devět předchozích ročníků se soutěže zúčastnily stovky studentů středních škol po celé České republice. Jak lze vidět z následující tabulky, předchozí vítězové a vítězky pocházeli z různých koutů Česka. V ročníku 2013 si vítězství zopakovalo Gymnázium Brno-Řečkovice.

Rok

Vítěz/ka

Škola

2007

Amra Čauševič

Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav

2008

Ludvík Pouzar

Gymnázium Jírovcova, České Budějovice

2009

Augustin Žídek

Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí

2010

Andrea Zlámalová

Gymnázium Ladislava Jaroše, Holešov

2011

Michaela Krákorová

Gymnázium Brno-Řečkovice

2012

Daniela Ottová

Gymnázium a SOŠ Jilemnice

2013

Jiří Pavlacký

Gymnázium Brno-Řečkovice

2014

Simona Nevrklová

Gymnázium V. Makovského, Nové Město na Moravě

2015

Miroslav Řehounek

Gymnázium Třinec

 

 

Smysl soutěže

Jedním z hlavních cílů soutěže je podpořit výuku cizích jazyků na středních školách a propagovat mnohojazyčnost: studium cizích jazyků umožňuje hlouběji poznávat kulturu jiných zemí a jazykové znalosti pak mladým lidem usnadňují studium a práci v zahraničí. Soutěž má také ambici inspirovat učitele a studenty k dalším jazykovým aktivitám a podporovat vzájemnou spolupráci zúčastněných škol: díky Juvenes Translatores už některé z nich začaly organizovat výměnné pobyty.  V neposlední řadě se soutěž snaží povzbudit u studentů zájem o překladatelskou profesi, bez níž by se fungování mnohojazyčné EU neobešlo a jež nabízí zajímavé možnosti uplatnění.  Soutěž tak nejen zvyšuje povědomí o významu překladatelských dovedností a o roli překladatelů coby jakýchsi mezikulturních mediátorů, ale svým způsobem přispívá i ke zvyšování zaměstnatelnosti mladých lidí.

Podmínky soutěže, přihlášky a další informace: http://ec.europa.eu/translatores/
Sociální sítě: https://www.facebook.com/translatores
Kontakt:  DGT-TRANSLATORES@ec.europa.eu nebo vitezslav.zemanek@ec.europa.eu

/czech-republic/file/vitezovejt2015skomisaremnavracsicsemjpg_csvitezove_jt_2015_s_komisarem_navracsicsem.jpg

vitezove_jt_2015_s_komisarem_navracsicsem©EU