ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Novinky

Pages

/czech-republic/file/vzorkycovidpng_csvzorky_covid.png

Vzorky Covid v bedně ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Článek obsahuje stručné shrnutí - Evropská komise rozšiřuje úspěšnou strategii EU pro očkovací látky o strategii pro terapeutické prostředky proti COVID-19. Cílem je podpořit vývoj a dostupnost těchto velice potřebných terapeutických prostředků, včetně těch pro léčbu tzv. „dlouhého covidu“.

Dnešní strategie řeší celý životní cyklus léčivých přípravků: od výzkumu, vývoje a výroby až po zadávání zakázek a zavádění.

Kategorie: Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví

/czech-republic/file/czech-flag-and-eu-flag_csCzech flag and EU flag

Czech flag and EU flag ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Proč slavíme Den Evropy?

Den Evropy připomíná každý rok 9. května výročí projevu, ve kterém v roce 1950 tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman navrhl nový druh spolupráce v Evropě. Cílem bylo předejít jakémukoli dalšímu válečnému konfliktu. Jeho návrh byl zárodkem dnešní Evropské unie. Tradičně jsme ho slavili koncertem na Střeleckém ostrově, spojeným s ochutnávkami evropských kuchyní a debatami se zajímavými osobnostmi. Koronavirová pandemie však masovému setkávání ještě nepřeje, a tak jsme pro vás letos připravili jiné akce.

Kategorie: Kultura, vzdělávání a mládež

/czech-republic/file/runczechjpg_csrun_czech.jpg

Pryč ze židle - mladí lidé běžící po ulici ©Run Czech
©Run Czech

Pryč ze židle! Už tě nebaví jenom sedět doma? Tak vyzvi spolužáka, kamaráda, sourozence nebo rodiče a jednoduše vstaň ze židle a pojď běhat! Pro společný cíl – uběhnout za svoji školu co nejvíce kilometrů a vyhrát pro ni 100 000 Kč na vylepšení sportovního zázemí.

Vítězem se stane škola, která uběhne od 12. dubna do 25. června nejvíce kilometrů.

Celý projekt Pryč ze židle! je realizován za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR a je součástí celé šíře akcí, které jsme pro vás připravili v rámci připomenutí Dne Evropy.

Kategorie: Kultura, vzdělávání a mládež, Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví

/czech-republic/file/galileopng_csgalileo.png

kluk hledající s lupou a nad ním stojí 3 astronomové včetně Galilea ©EC
©EC

Oslavte 9. května se Skrytými příběhy. Připomínáme si nejen Den Evropy, ale i její navigační a satelitní systém, který umožňuje obrovské množství věcí tak trochu mezi nebem a zemí. Patří mezi ně i Skryté příběhy.

Čeká na Vás nová herní trasa „Galileo a ti druzí“, kde vás přeneseme strojem času o rok zpět.

Zatímco jindy v mobilní aplikaci Skryté příběhy hráči řeší změny evropských dějin, tentokrát budeme zachraňovat jednu pražskou rodinu.

A jak trasa souvisí s Evropským dnem? Hravou formou Vás seznámí nejen s rodinou Martina Karola, ale především s agenturou EU, která má na starosti evropský kosmický program, s jejími úžasnými projekty a k čemu nám v životě jsou.

/czech-republic/file/sout%C4%9B%C5%BE-pro-obce-n%C3%A1%C5%A1-evropsk%C3%BD-projekt_csSoutěž pro obce Náš evropský projekt

Soutěž pro obce Náš evropský projekt © Evropská komise v ČR
© Evropská komise v ČR

Do 21. května se ještě můžete zapojit do hlasování v soutěži Náš evropský projekt.

Probíhá on-line a svými hlasy můžete podpořit jeden z projektů, které do ní přihlásila třeba právě vaše obec.

Tři vítěze čekají výhry v podobě příspěvku na obecní slavnost ve výši od 25 000 do 75 000 Kč.

/czech-republic/file/readoutpng_csreadout.png

představení návrhu Komisí ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Článek obsahuje stručné shrnutí - Komise dnes aktualizuje průmyslovou strategii EU, aby zajistila, že její průmyslové ambice plně zohlední nové okolnosti po krizi COVID-19 a podpoří přechod k udržitelnější, digitálnější, odolnější a konkurenceschopnější ekonomice.

Kategorie: Hospodářství, finance, daně a hospodářská soutěž

/czech-republic/file/krabicedovozzezahranicipng_cskrabice_dovoz_ze_zahranici.png

krabice zboží ve skladu s vlajkou EU ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Článek obsahuje stručné shrnutí - Evropská komise dnes navrhuje nový nástroj pro řešení potenciálních rušivých účinků zahraničních subvencí na jednotném trhu. Dnešní legislativní návrh navazuje na přijetí bílé knihy v červnu 2020 a na rozsáhlý proces konzultací se zúčastněnými stranami.

Jeho cílem je odstranit nedostatek v právních předpisech upravujících fungování jednotného trhu: subvence poskytované vládami zemí mimo EU nejsou totiž v současné době z velké míry kontrolovány, zatímco dotace poskytované členskými státy důkladné kontrole podléhají. 

Kategorie: Hospodářství, finance, daně a hospodářská soutěž

/czech-republic/file/eurobarometrlogojpg_cseurobarometr_logo.jpg

logo eurobarometr ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Zastoupení Evropské komise v ČR dnes zveřejnilo národní zprávu k nejnovějšímu standardnímu Eurobarometru s pořadovým číslem 94, jenž se tradičně uskutečnil ve všech členských zemích EU.

Průzkum veřejného mínění mapující postoje Čechů k vybraným otázkám souvisejícím s Evropskou unií probíhal ve dnech 17.–22. února 2021. Zúčastnilo se ho 1100 osob starších 15 let. Kvůli pandemii COVID-19 probíhal online.

Kategorie: EU v kostce, Statistiky

/czech-republic/file/logoeuropedirectjpg_csLogo_Europe_direct.jpg

logo europe direct ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Co má váš region z toho, že je součástí Evropské unie? Kde je možné požádat o dotace na zateplení domu ve vaší vesnici? Jak se ucházet o stipendium nebo stáž v jiné evropské zemi?

Odpovědi na podobné otázky pomáhají zprostředkovat regionální zastoupení Evropské komise – odborně nazývaná EUROPE DIRECT. Jejich úkolem je sloužit jako most mezi občany a institucemi Evropské unie.

/czech-republic/file/betterregulationpng-1_csbetter_regulation.png

Místopředseda Komise Šefčovič na tiskové konferenci ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Komise dnes přijala sdělení o zlepšování právní úpravy, v němž navrhuje řadu způsobů, jak zlepšit proces tvorby právních předpisů EU. Pro evropské oživení je víc než kdy jindy důležité vytvářet legislativu co nejefektivnějším způsobem a zároveň dbát na to, aby právní předpisy EU lépe odrážely budoucí potřeby.

Kategorie: Institucionální záležitosti

Pages