ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Migrace a uprchlická krize

Migrace a uprchlická krize – Evropský program pro migraci

#RefugeeCrisis

Aktuality

Téma migrace a uprchlická krize patří v těchto dnech k těm nejdůležitějším.

Komplexní informace naleznete na stránkách Evropské komise zde.

Grafiti utíkajících postaviček s nápisem #migrationEU ©EUGlosář a historie: Migrace a boj proti terorismu

Tento informační materiál předkládá veřejnosti Zastoupení EK v ČR za účelem lepší orientace v problematice migrace s boji proti terorismu.

Poslední aktualizace v něm obsažených údajů odpovídá stavu koncem roku 2017.

Vzhledem k rychlému vývoji událostí doporučujeme čtenářům průběžně sledovat sekci "Novinky" na webu Zastoupení EK, případně odebírat náš Týdeník, kde vám přinášíme vždy ty nejaktuálnější informace. Zaregistrujte se pro pravidelné zasílání týdeníku na emailu COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Migrace

Evropská rada přijala v minulých měsících strategii, jejímž cílem je zastavit bezprecedentní migrační toky, kterým Evropa čelí. Její provádění je ale zatím nedostatečné a musí se urychlit. V nejbližší době je třeba pracovat zejména na zabezpečení integrity Schengenu, a to zejména tím, že bude obnovena kontrola nad vnějšími hranicemi. Dále je nutné se soustředit na řešení nedostatků ve fungování hotspotů, relokací a navrácení.

Pokud se nevyznáte v pojmech, které se týkají migrace, připravili jsme glosář - Migrace od A do Z těch nejdůležitějších z nich.

O historii migrace do EU a reakcích evropských institucí si můžete přečíst zde.

Boj proti terorismu

Teroristické útoky, ke kterým došlo v Paříži v roce 2015, a útoky, jež následovaly, posílily odhodlání pokračovat v nekompromisním boji proti terorismu a plně využívat veškerých nástrojů, které jsou k dispozici, včetně úzké spolupráce s klíčovými partnery, jako jsou Spojené státy americké.

Je nutné posílit sdílení relevantních informací a urychleně přijmout a začít provádět návrh směrnice o používání údajů jmenné evidence cestujících (PNR) pro prevenci, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických trestných činů a závažné trestné činnosti.

Pro lepší orientaci v klíčových pojmech týkajících se terorismu doporučujeme glosář.

O historii boje proti terorismu na evropské úrovni si můžete přečíst zde.