ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Prezentace programu Kreativní Evropa MEDIA

/czech-republic/file/mediapng_csmedia.png

Nápis program MEDIA ©EC Audiovisual Service
©EC

KDY: 4. května 2021 od 10:00

KDE: Prezentaci můžete sledovat živě na FB CEE Animation Forum a na FB Kreativní Evropa,

 

Datum: 
04/05/2021 - 10:00

V rámci programu CEE Animation Forum 2021 proběhne také prezentace programu Kreativní Evropa MEDIA, která se bude konat online v úterý 4. května 2021 od 10h.

Maria Silvia Gatta z Evropské komise představí nový program a výzvy se zaměřením na oblasti vývoj, vzdělávání, přístup na trh, TV Programming, distribuce i další nové iniciativy určené pro AV průmysl v období 2021-2027.

Komise vyčlenila na období 2021-27 2,4 miliardy eur (o 64 % více než v minulém období).

Prezentaci můžete sledovat živě na FB CEE Animation Forum a na FB Kreativní Evropa, video zůstane dostupné min. do 15. května. 


O programu MEDIA v Česku

Program Kreativní Evropa MEDIA v České republice v letech 2014-2020 podpořil projekty celkovou částkou přesahující 16 milionů eur. Díky systematičnosti podpory i různorodosti vybraných projektů je působení MEDIA klíčové pro rozvoj celého českého audiovizuálního průmyslu. A jinak tomu nemá být ani v následujícím sedmiletém cyklu.

 

Velmi příznačná pro škálu podpory ze strany Kreativní Evropy MEDIA byla situace na letošních výročních cenách české kinematografie Český lev. Mezi favorizované filmy patřily celovečerní snímky Šarlatán a Havel, každý se čtrnácti nominacemi. V dalších kategoriích měly šance i půvabný animovaný titul Mlsné medvědí příběhy a originální autorský dokument FREM. VOD servis udílející České filmové a televizní akademii poskytl portál DAFilms, který hlasujícím akademikům umožnil zhlédnout celou loňskou českou filmovou produkci online. Všechny tyto projekty spojuje podpora programu MEDIA, ať už ve vývoji, v selektivní podpoře distribuce, v online distribuci nebo v okruhu TV Programming.

 

Loni byla přítomnost MEDIA na Českých lvech ještě markantnější. Nominace v hlavních kategoriích měly filmy Staříci, Na střeše, Národní třída, Tiché doteky či Forman vs. Forman a absolutním vítězem se stalo drama Nabarvené ptáče. I tyto snímky získaly podporu MEDIA a reprezentovaly Českou republiku v zahraničí. Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula mělo podobnou cestu jako Šarlatán: světovou premiéru absolvovalo v hlavní soutěži festivalu v Benátkách, bylo nominované na Cenu Evropské filmové akademie v kategorii nejlepší film a probojovalo se na oscarový shortlist, Šarlatán Agnieszky Holland začínal svou festivalovou dráhu na Berlinale, nominaci na Cenu EFA získal za režii a oscarové naděje dotáhl rovněž až na shortlist. Forman vs. Forman dokumentaristky Heleny Třeštíkové měl zase premiéru v Cannes.

 

Úspěch u publika pak někdy zaskočí i samotné tvůrce. Václav Marhoul svému divácky nesmírně náročnému filmu předpovídal 30 tisíc diváků, v Česku jich nakonec dorazilo téměř 100 tisíc. Šarlatán se s čtvrt milionem prodaných lístků stal čtvrtým nejnavštěvovanějším filmem v Česku za rok 2020 a podpora MEDIA pro distribuci v zahraničí, českým snímkům udělovaná jen výjimečně, přispěla k jeho cestě do kin většiny evropských zemí. Televizní Forman vs. Forman byl těsně druhý v diváckém hlasování na festivalu v Karlových Varech. Bez MEDIA by tyto filmy neměly šanci vzniknout nebo by neměly takový úspěch, shodují se jejich tvůrci.

 

Podstata klíčové role MEDIA však neleží ani tak v podpoře jednotlivých projektů jako v budování stabilního opěrného systému českému audiovizuálnímu průmyslu od vývoje po distribuci a v jeho propojení s Evropou. Zmíněný portál DAFilms, který je součástí sítě evropských festivalů, propaguje evropské filmy prostřednictvím VOD a rozvíjí se díky podpoře MEDIA dlouhodobě. Proto byl na razantní vzestup zájmu o VOD v souvislosti s pandemií coronaviru skvěle připraven a mohl s nezbytným přesunem online pomoci festivalům jako je Jeden svět, orientovaný na dokumenty s tematikou lidských práv, nebo Ji.hlava, zaměřená na autorský dokument.

 

I tyto české akce s evropským rozměrem MEDIA dlouhodobě podporuje částkami v řádu desítek tisíc eur ročně, stejně jako výchovně zaměřenou přehlídku Letní filmová škola či festival ve Zlíně – nejstarší přehlídku filmů pro děti a mládež na světě. „Podpora je pro nás i znamením toho, že svou práci neděláme špatně, a vede nás k tomu neustále svůj projekt rozvíjet a zkvalitňovat,“ říká programová ředitelka MFF Zlín Markéta Pášmová. Jen loni na festivaly v ČR MEDIA vynaložila téměř 388 tisíc eur, nejvíc za dobu svého působení v ČR od roku 2002.

 

Díky podpoře MEDIA na distribuci, která se podle aktuálních podmínek pohybuje zhruba mezi 340 až 700 tisíci eur ročně, se dále do českých kin dostávají hity ze zahraničních festivalů a snímky bodující na výročních cenách. V posledních letech to byly například filmy Chlast, Corpus Christi, Naděje, Léto 85, Portrét dívky v plamenech, Bídníci či Všichni to vědí a každoročně desítky dalších. „Myslíme si, že náš model přispívá k vychovávání určitých elit, k budování kreativního prostředí, k rozvíjení otevřeného myšlení, tedy k věcem, jež jsou pro budoucnost naší země nesmírně důležité. A bez MEDIA bychom určitě neměli ty výsledky, jakých dosahujeme,“ popisuje fungování distribuční společnosti Aerofilms, zaměřené většinově na evropské snímky, její ředitel Ivo Andrle. MEDIA v Česku podporuje také alternativní distribuční kanál KineDok, jenž spočívá v projekcích autorských dokumentů v netradičních prostorech jako jsou kluby, kavárny, parky, bývalé tovární haly či kaple a v následných debatách.

 

Zhruba pětinu prostředků MEDIA v Česku dlouhodobě vkládá do oblasti trainingu; v uplynulých třech letech se částka pohybovala kolem 700 tisíc eur ročně. Mezi podpořené projekty tradičně patří MIDPOINT, vzdělávací platforma, která mladým filmovým a televizním profesionálům zprostředkovává vzdělání nad rámec uměleckých vysokých škol a otevírá jim dveře do filmového a televizního průmyslu. Celoroční programy Feature Launch a TV Launch pomáhají filmařům vyvíjet celovečerní filmy a televizní seriály. Půl roku většinou tráví vyvíjené filmy v programu dok.incubator, jenž pomáhá režisérům, producentům a střihačům dostat ze svých projektů ve fázi dokončování maximum. Filmy s pečetí dok.incubatoru se pravidelně účastní festivalů Sundance, IDFA či CPH:DOX. Vývoji autorských dokumentů se věnuje také workshop Ex Oriente. Filip Remunda, spoluzakladatel Institutu dokumentárního filmu, jenž Ex Oriente provozuje, jako důsledek dlouhodobé spolupráce s MEDIA vnímá vytvoření nedocenitelné celoevropské dokumentární komunity, která funguje jako arzenál myšlenek a lidského potenciálu.

 

Mezi filmy ve výrobě, jež MEDIA podpořila, jsou nyní i dva nejdražší české snímky všech dob – životopisné tituly Medieval o husitském vojevůdci Janu Žižkovi a Il Boemo o hudebním skladateli a Mozartově současníkovi Josefu Myslivečkovi. S „požehnáním“ Kreativní Evropy dále vznikají třeba adaptace úspěšných knižních předloh Žítkovské bohyně, Utrpení Gerty Schnirch, animované Moje slunce Maad nebo Prašina pro dospívající publikum. Do finále jde i natáčení dokumentu o světově proslulém horolezci Adamu Ondrovi a pokračují také přípravy dlouho odkládané filmové verze slavného románu o dobrém vojáku Švejkovi.

 

„MEDIA dala projektu určité razítko kvality, které potvrzovalo jeho evropský rozměr, pomáhalo shánět další peníze a otevíralo dveře dál,“ popisuje scenárista a režisér filmu Havel Slávek Horák efekt, jaký má podpora MEDIA vedle samotných finančních prostředků. Spolupráci české kultury a programu Kreativní Evropa, která trvá téměř dvacet let, se nyní otevírají dveře do celé další sedmileté etapy.