ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Komise pomáhá členským státům řešit oblasti s vysokým výskytem koronaviru prostřednictvím dalších čtyř milionů dávek vakcíny společností BioNTech-Pfizer. Mají být dodány do konce března

/czech-republic/file/vaccinationcentrepng_csvaccination_centre.png

zdravotník s vakcínou a jehlou ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Evropská komise se se společnostmi BioNTech-Pfizer dohodla na tom, že v příštích dvou týdnech budou členským státům dodány další čtyři miliony dávek vakcíny proti COVID-19 s cílem řešit oblasti s vysokým výskytem koronaviru a usnadnit volný pohyb na hranicích.

10/03/2021

Evropská komise se se společnostmi BioNTech-Pfizer dohodla na tom, že v příštích dvou týdnech budou členským státům dodány další čtyři miliony dávek vakcíny proti COVID-19 s cílem řešit oblasti s vysokým výskytem koronaviru a usnadnit volný pohyb na hranicích.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „K řešení agresivních variant tohoto viru a zlepšení situace v oblastech s vysokým výskytem tohoto onemocnění je třeba jednat rychle a rozhodně. Těší mě, že mohu dnes oznámit dohodu se společnostmi BioNTech-Pfizer, které nad rámec plánovaných dodávek členským státům do konce března nabídnou dodání celkem čtyř milionů dávek vakcíny. To pomůže členským státům v jejich úsilí udržet šíření nových variant pod kontrolou. Cílené použití těchto vakcín tam, kde jsou nejvíce zapotřebí, zejména v příhraničních regionech, také pomůže zajistit nebo obnovit volný pohyb zboží a osob. Mají zásadní význam pro fungování systémů zdravotní péče a jednotného trhu.“

Komise pozorně sleduje vývoj epidemiologické situace v členských státech. I přes současný pokles počtu úmrtí v EU díky očkování starších a nejzranitelnějších osob Komisi znepokojuje vznik řady oblastí s vysokým výskytem onemocnění COVID-19 v celé EU. To je způsobeno zejména šířením nových, nakažlivějších variant. Vakcína společností BioNTech-Pfizer se ukázala jako vysoce účinná proti všem momentálně známým variantám tohoto viru. Některé regiony, například rakouské Tyrolsko, oblasti Nice a Moselle ve Francii, Bolzano v Itálii a některé části Bavorska a Saska, ale i jiné oblasti v mnoha dalších členských státech, se v posledních týdnech potýkají s prudkým nárůstem infekcí a hospitalizací. To vedlo členské státy k přijetí přísných opatření a v některých případech dokonce i k zavedení nových hraničních kontrol.

S cílem podpořit členské státy v jejich reakci na tento vývoj Komise vyjednala se společnostmi BioNTech-Pfizer možnost, aby si členské státy objednaly další dávky vakcíny. Březnové zvýšení dodávek je výsledkem úspěšného rozšíření výrobních kapacit v Evropě, které bylo dokončeno v polovině února.

Členským státům budou k nákupu k dispozici celkem čtyři miliony dávek, v poměru k počtu jejich obyvatel. Všechny tyto dávky budou dodány před koncem března. Tyto dávky přesahují rámec harmonogramu, který je v současné době dojednán mezi členskými státy a společnostmi BioNTech-Pfizer.