ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Summit EU-Ukrajina: Ukrajinské reformy ve spojení s podporou z Evropské unie přinášejí pozitivní výsledky

/czech-republic/file/euukrainejpg_cseuukraine.jpg

Summit EU-Ukraine @EC

19. summit Evropské unie a Ukrajiny se uskutečnil ve dnech 12.-13. 7. 2017 v ukrajinském hlavním městě, Kyjevě. Nesl se ve znamení dokončené ratifikace dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou a zavedení bezvízového styku pro ukrajinské občany cestující do schengenského prostoru, k němuž došlo v červnu.

13/07/2017

Evropskou unii na summitu zastupovali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské Rady Donald Tusk. Ukrajinu zastupoval prezident Petro Porošenko. Za Evropskou komisi se zúčastnil rovněž místopředseda Valdis Dombrovskis a komisaři Johannes Hahn a Cecilia Malmströmová.

„Za poslední tři roky jsme pokročili více než za předchozích dvacet let,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na společné tiskové konferenci po skončení summitu. „Ukrajina by měla být hrda na to, co dokázala.“

EU a Ukrajina: Společně jsme silnější

Od posledního summitu EU-Ukrajina, který se konal v listopadu 2016 v Bruselu, bylo dosaženo značného pokroku, který přinesl pozitivní změny v životě Ukrajinců i Evropanů.

Díky ratifikaci, dokončené před dvěma dny, může dohoda o přidružení, jež zahrnuje dohodu o vzniku prohloubené a komplexní zóny volného obchodu, platit v plném rozsahu od 1. září 2017. Tato dohoda obsahuje plán ambiciózních reforem na Ukrajině a povzbudí obchod a investice mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Více než rok poté, co se začala prozatímně uplatňovat prohloubená a komplexní zóna volného obchodu, vzrostl obchod mezi EU a Ukrajinou o 10 % a upevnilo se tak postavení EU jako nejdůležitějšího obchodního partnera této země. Vedoucí představitelé rovněž přivítali politickou dohodu o udělení autonomních obchodních opatření pro Ukrajinu, jež dále podpoří dvoustranný obchod odstraněním dodatečných cel na zemědělské a průmyslové produkty.

Summit v Kyjevě se konal přesně jeden měsíc a dva dny po historických oslavách okamžiku, od kdy mohou občané Ukrajiny s biometrickým pasem cestovat bez víza do schengenského prostoru. Díky zavedení bezvízového styku a závazku Ukrajiny pokračovat v plnění všech kritérií jejího akčního plánu na uvolnění vízového režimu budou mít občané Evropské unie i Ukrajinci možnost větší interakce a kontaktů, což prohloubí sblížení našich zemí. Za první měsíc navštívilo schengenský prostor podle nových podmínek přes 95 000 Ukrajinců.

Vedoucí představitelé zhodnotili stav provádění ambiciózních reforem na Ukrajině. Ukrajinské úřady podnikly rozsáhlé bezprecedentní reformy v mnoha oblastech, jako je:

 • decentralizace,
 • veřejnoprávní vysílání,
 • boj proti korupci,
 • soudnictví,
 • reforma policie,
 • veřejná správa,
 • řízení veřejných financí a zadávání veřejných zakázek,
 • obchod,
 • energetika,
 • bankovnictví
 • a zdravotnictví.

Úspěchy přicházejí navzdory závažným bezpečnostním problémům v důsledku probíhajícího konfliktu na východě Ukrajiny. Vedoucí představitelé EU na summitu zdůraznili, že je důležité v tomto úsilí pokračovat a zintenzivnit provádění reforem v klíčových oblastech, jako je boj proti korupci. V tomto ohledu je zásadní zaměřit se s obnovenou energií na posílení funkce a nezávislosti protikorupčních orgánů, například Národního protikorupčního úřadu, zrušení povinnosti vyplňovat elektronické majetkové přiznání uložené aktivistům protikorupčních nevládních organizací, zřízení vysokého protikorupčního soudu a zajištění transparentnosti při volbě soudců Nejvyššího soudu. V této souvislosti poskytl summit EU a Ukrajině možnosti určit další reformní priority na nadcházející měsíce a roky. Prezident Porošenko představil Strategii 2020 a vládní akční plán na období 2017 až 2020. Obě strany se shodly na důležitosti urychlení reforem a jejich vytrvalého uskutečňování.

Evropská unie poskytuje Ukrajině bezprecedentní podporu, jež je vázána na pokračující reformní úsilí této země. Na summitu Evropská unie oznámila, že na rok 2017 připravuje 200 milionů eur na prioritní programy. Jedná se o podporu oblastí zasažených konfliktem na východě Ukrajiny, programy na zlepšení energetické účinnosti, včetně příspěvků do Fondu pro energetickou účinnost zřízeného Ukrajinou, řízení veřejných financí, podporu klíčových reforem a provádění dohody o přidružení, zahrnující dohodu o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu, z nástroje technické spolupráce. Nově vytvořený plán EU pro vnější investice poskytne Ukrajině možnost získat další finance.

V návaznosti na dubnové vyplacení druhé tranše makrofinanční pomoci ve výši 600 milionů eur zdůraznili vedoucí představitelé EU nutnost, aby ukrajinské úřady urychlily provádění všech zbývajících strukturálních reforem vázaných na makrofinanční pomoc. Jedná se o všechny důležité závazky v boji proti korupci, přijetí právních předpisů v odvětví energetiky a finančnictví, zrušení zákazu vývozu dřeva, odstranění zvýšených vývozních cel na železný šrot a poskytování sociální pomoci a služeb pro vnitřně vysídlené osoby.

Evropská unie znovu vyjádřila setrvalou a neochvějnou podporu jednotě, svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Evropská unie zavrhuje a neuznává připojení Krymské republiky a přístavu Sevastopol k Ruské federaci. Vedoucí představitelé opětovně zopakovali, že úplné provedení minských dohod je základem pro trvalé mírové řešení konfliktu na východní Ukrajině. Zabývali se též stále se zhoršující situací lidských práv ve vládou nekontrolovaných oblastech Doněcka a Luhanska, porušováním práv osob, které neuznávají protiprávní anexi, krymských Tatarů, jakož i Ukrajinců a osob z jiných etnických a náboženských skupin.

Další informace:

Internetové stránky 19. summitu EU-Ukrajina

Informativní přehled vztahů mezi EU a Ukrajinou

Internetové stránky delegace Evropské unie na Ukrajině

Internetové stránky skupiny na podporu Ukrajiny Evropské komise

Obchodní vztahy mezi EU a Ukrajinou