ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Den Evropy 2017

/czech-republic/file/denevropy2017png_csden_evropy_2017.png

den evropy 2017@EU

Letos jsme si připomněli Den Evropy v předstihu již 4. května na Open Air festivalu v Praze na Střeleckém ostrově.

Akce s podtitulem Den Evropy – Po zemích Unie nabídla bohatý program, mimo jiné vystoupení zpěvačky Debbi a dále skupiny Eddie Stoilow, debaty s cestovateli či soutěže pro děti i dospělé

Na hlavním pódiu rovněž proběhla debata na téma „Proč si pořád stěžujeme, když jsme se nikdy neměli lépe?“. Pozvání přijali hosté Tomáš Sedláček, Táňa Fischerová a Dallibor Špok.

09/05/2017

Oficiální program Dne Evropy nabídl pro nejmenší nejrůznější dětské hry a soutěže. Ostatní návštěvníci mohli tou dobou „ochutnávat“ jiné kultury u infostánků, které byly připraveny pod záštitou velvyslanectví evropských států a dalších organizací. Kromě toho mohli děti i dospělí zabodovat v kvízech testujících jejich znalosti o EU a v kreativních soutěžích.

V 16:00 bylo na programu cestovatelské povídání s Janem Révaiem, Veronikou Tomanovou a Lukášem Matějíčkem, kteří vyprávěli o svých cestovatelských zážitcích, rozdílných kulturách a zajímavostech nejen evropských zemí.

V 17:00 proběhlo na hlavním pódiu speciální vydání populárního debatního formátu „Café Evropa“ na téma „Proč si pořád stěžujeme, když jsme se nikdy neměli lépe?“. Hosté, ekonom Tomáš Sedláček, herečka a spisovatelka Táňa Fischerová a psycholog Dalibor Špok, živě diskutovali o nejrůznějších aktuálních tématech. Debatu moderovala Emma Smetana.

Záznam z debaty bude ke zhlédnutí v nejbližších dnech na internetových stránkách www.cafe-evropa.cz.

OpenAir festival odstartoval v 18:30. Diváci si mohli užít hudební vystoupení např. zpěvačky Debbi nebo skupiny Eddie Stoilow. Celým dnem nás provedl stále dobře naladěný moderátor Nasty.

Aktuální informace a fotografie z festivalu naleznete rovněž na Facebooku události.

Více informací naleznete na stránkách www.evropske-dny.cz.

Festival pořádali Zastoupení Evropské komise v ČR, Evropský parlament–Informační kancelář v ČR, Úřad vlády ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj.

Proč slavíme Den Evropy (9. květen)?

Den Evropy symbolicky připomíná 9. květen 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman poprvé veřejně představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Dne 1. května 2004 se pak Česká republika spolu s dalšími devíti zeměmi stala členem Evropské unie. Letos tedy od vstupu ČR do „evropského klubu“ uplynulo již dvanáct let.

/czech-republic/file/cafeevropajpg-0_cscafe_evropa.jpg

debata café evropa

/czech-republic/file/stanekjpg_csstan_ek.jpg

den Evropy

/czech-republic/file/publikumjpg_cspublikum.jpg

publikum dne Evropy

/czech-republic/file/debbijpg_csdebbi.jpg

Debbi