ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Bianca Bellová získala Cenu EU za literaturu 2017

/czech-republic/file/biancabellovacenaeuzaliteraturu2017png_csbianca_bellova_cena_eu_za_literaturu_2017.png

Bianca Bellová@Marta Režová

Dnes byli vyhlášeni letošní laureáti Ceny Evropské unie za literaturu, mezi nimi i česká autorka Bianca Bellová.

Byla oceněna za román Jezero, který se nedávno stal také Knihou roku v soutěži Magnesia Litera.

21/04/2017

Bianca Bellová (1970) se narodila v Praze, kde také v současnosti žije. Má bulharské kořeny. Kromě psaní se živí překlady a tlumočením. Debutovala knihou Sentimentální román (2009), následovaly novely Mrtvý muž (2011) a Celý den se nic nestane (2013). Vydala i řadu povídek. V oceněné knize Jezero (2016) vypráví drsný příběh dospívajícího chlapce v neurčitém časoprostoru, jehož předobrazem byla situace kolem vysychajícího Aralského jezera.

Cena EU za literaturu je udělována od roku 2009 talentovaným autorům ze zemí, které se podílejí na programu EU Kreativní Evropa. Cílem je upozornit na bohatství současné evropské literatury jakožto součásti jedinečného kulturního a jazykového dědictví kontinentu.  Za podpory Evropské komise cenu organizují Evropská a mezinárodní federace knihkupců (EIBF), Evropská rada spisovatelů (EWC) a Federace evropských nakladatelů (FEP).

Každoročně Cenu EU za literaturu získávají autoři zpravidla z 12 vybraných zemí. Letos byli kromě Bellové oceněni rovněž Rudi Erebara (Albánie), Ina Vultchanova (Bulharsko), Kallia Papadaki (Řecko), Halldóra K. Thoroddsen (Island), Osvalds Zebris (Lotyšsko), Walid Nabhan (Malta), Aleksandar Bečanović (Černá Hora), Jamal Ouariachi (Nizozemsko), Darko Tuševljaković (Srbsko), Sine Ergün (Turecko) a Sunjeev Sahota (Spojené Království). Za Českou republiku se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011) a Jan Němec (2014).

Ocenění autoři obdrží 5000 eur. Kromě toho na ně čeká výrazná propagace v zahraničí, jež začne na slavnostním předávání cen dne 23. května 2017 v bruselském Concert Noble za účasti komisaře pro kulturu Tibora Navracsicse, zástupců Evropského parlamentu a maltského předsednictví v Radě EU. Pokračovat bude poté na významných knižních veletrzích po celé Evropě. Program Kreativní Evropa nabízí i systém grantů na podporu literárního překladu, který se vztahuje i na překlady knih oceněných autorů. Například v případě minulého českého laureáta Jana Němce byly poskytnuty granty na překlad jeho knihy Dějiny světla do devíti jazyků. Celkově takto bylo v letech 2014–2016 přeloženo přibližně 1400 knih do více než 30 jazyků.

Více informací

Internetové stránky Ceny EU za literaturu: http://www.euprizeliterature.eu/
Cena EU za literaturu na Twitteru: http://twitter.com/euplprize
Program Kreativní Evropa: http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/index_en.htm