ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Evropská komisařka Elżbieta Bieńkowska na pracovní návštěvě České republiky

/czech-republic/file/bienkowskajpg_csbienkowska.jpg

Evropská komisařka Elżbieta Bieńkowska ©EU

V úterý 11. dubna 2017 navštíví Českou republiku evropská komisařka pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elżbieta Bieńkowska.

Během své návštěvy se setká s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou, se členy obou komor Parlamentu ČR, se zástupci jednotlivých resortů a hospodářskými a sociálními partnery.

10/04/2017

Pracovní návštěvu zahájí komisařka Bieńkowska jednáním v Parlamentu ČR. Předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Václav Hampl, předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík a další senátoři a poslanci prodiskutují s komisařkou mimo jiné evropský semestr, v jehož rámci jednotlivé členské země úzce koordinují své hospodářské politiky na základě ekonomické analýzy a doporučení Evropské komise. Národní parlamenty hrají v tomto procesu významnou roli.

Návštěva bude pokračovat bilaterálním jednáním s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou k tématům prohlubování vnitřního trhu EU a evropského semestru. Po setkání krátce vystoupí před novináři.

Komisařka Bieńkowska zakončí svou návštěvu účastí na kulatém stole k evropskému semestru, kde bude diskutovat se zástupci ministerstev a hospodářských a sociálních partnerů o pokroku v provádění hospodářských reforem v České republice.

 

Souvislosti:

Elżbieta Bieńkowska je polské národnosti a v Evropské komisi předsedy J.-C. Junckera od podzimu 2014 zastává funkci komisařky odpovědné za vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky. Českou republiku navštíví v této funkci již podruhé a hlavním cílem její pracovní cesty jsou konzultace s představiteli vlády, Parlamentu a hospodářskými a sociálními partnery v souvislosti s tzv. evropským semestrem. V jeho rámci jednotlivé členské země EU úzce koordinují své hospodářské a rozpočtové politiky, aby předcházely hospodářským výkyvům, které by se kvůli propojenosti vnitřního trhu mohly přelévat z jedné země na druhou. Evropská komise v rámci tohoto procesu vydává každoročně návrh doporučení klíčových hospodářských reforem pro každou členskou zemi EU.