ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Evropské dialogy Václava Havla: EU mezi včerejškem a zítřkem

/czech-republic/file/havelepjpg_cshavelep.jpg

Havel at European Parliament @EP
@European Parliament

Zveme vás na speciální edici Dialogů Václava Havla, které proběhnou 20. května v prostorách DOX+. Při příležitosti výročí 15 let vstupu do EU se chceme společně jak zamyslet nad bilancí ČR v rámci EU, tak zahledět do budoucnosti.

Na návštěvníky čekají tři panelové diskuze se zajímavými hosty i hudební program. Na konferenci je nutné se registrovat.

Datum: 
20/05/2019 - 12:30 - 20:00

.

V roce 15. výročí vstupu do EU a pouhé čtyři dny před důležitými volbami do Evropského parlamentu se chceme společně zamyslet nad bilancí České republiky v Evropské unii i Evropské unie v České republice i ve střední Evropě a zároveň se zahledět do budoucnosti zejména očima mladých lidí, jejichž životy bude EU ovlivňovat.

Účast na konferenci je podmíněna registrací, registrační formulář najdete zde.

Konference se uskuteční v češtině a angličtině, se simultánním překladem do obou jazyků.

Více informací najdete také na stránkách Knihovny Václava Havla, která konferenci organizuje, a na FB stránce události. Zastoupení EK v ČR je partnerem konference.

.

PROGRAM

12.30 – 13.00 Registrace

13.00 – 13.15 Zahájení: Michael Žantovský (Knihovna Václava Havla) a Dana Kovaříková (Zastoupení Evropské komise)

13.15 – 13.35 Performance Bohdana Bláhovce na téma EU mezi včerejškem a zítřkem a hudební doprovod Jakub Cermaque.

13.35 – 14.50 Panel I: EU věc lásky nebo manželství z rozumu

Ve svém projevu k Evropskému parlamentu Václav Havel už v roce 1994 řekl, že po prostudování Maastrichtské smlouvy a ostatních dokumentů, na nichž je Evropská unie založena, byl osloven jeho rozum nikoliv jeho srdce. Před vstupem do Evropské unie vládla v nemalé části populace euforie z „návratu na Západ“. V referendu v roce 2003 hlasovalo 77% lidí pro vstup do EU. Lze 15 let poté říci, že srdce občanů hoří pro EU? Jak dnes prožíváme evropskou identitu? Nejedná se pouze o svazek z rozumu oproštěný od emocí? Kde lze hledat pozitivní „charisma“ EU, především pro mladé lidi?

Hosté: Věra Jourová (Evropská komise), Lenka Zlámalová (Echo24), Martin Povejšil (Ministerstvo zahraničních věcí) a Pavel Rychetský (TBC) (Ústavní soud ČR)
Moderuje: Jiří Hošek (Seznam TV)

14.50 – 15.10 Coffee Break

15.10 – 16.25 Panel II: Střední Evropa v Evropské Unii a Evropská Unie ve střední Evropě

V některých ohledech prožívá v posledních letech střední Evropa krizi evropské identity. Objevují se i snahy obrátit dosavadní kormidlo prozápadního směřování směrem na východ. Čím je tato krize způsobená a jaké jsou její projevy v jednotlivých zemích regionu? A jak Evropskou unii vnímají mladí aktivní lidé, kteří se zapojují do občanského života a snaží se proti takovému směřování bojovat? Mohou blížící se evropské volby signalizovat bod pozitivního obratu?

Hosté: Jan Spiewak (Wolne Miasto Warszawa association), Karolína Farská (Iniciativa za Slušné Slovensko), Karoly Nagy (Youth organisation of party Momentum) a Václav Němec (filozof, pedagog)
​Moderuje: Michael Žantovský (Knihovna Václava Havla)

16.25 – 16.45 Coffee Break

16.45 – 18.00 Panel III: Mileniálové a budoucnost EU

Pro mladé lidi je Evropská unie samozřejmou součástí života. Jak ji vidí a jak by si představovali její budoucnost? Jak vnímají blížící se evropské volby? Jsou automaticky pro-evropští? Co mohou dělat pro to, aby ostatní země nenásledovaly příklad Velké Británie? Jaké konkrétní kroky a doporučení mladí lidé pro EU a pro své vrstevníky mají?

Hosté: Karel Kovář / Kovy (Youtuber), Jaroslav Miller (rektor Univerzity Palackého v Olomouci), Barbora Kollárová (finalistka v esejistické soutěži Knihovny Václava Havla) a Vojtěch Dyk (TBC) (zpěvák)
Moderátor: Zuzana Tvarůžková (Česká televize)

18.00 – 18.15 Closing remarks: Tomáš Petříček (ministr zahraničních věcí ČR)

18.45 – 20.00 Hudební program: The Odd Gifts