ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

DNY EVROPSKÉHO FILMU

/czech-republic/file/defpng_csdef.png

DEF ©Eurofilmfest
©Eurofilmfest

Festival Dny evropského filmu přinese do kin po celé České republice to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na 49 filmů z celé Evropy. Promítání proběhne v Praze, Brně, Hradci Králové, Červeném Kostelci, Boskovicích, Hodoníně a Jablonci nad Nisou.

Datum: 
05/04/2018 - 17:00 - 22/04/2018 - 23:00

Festival Dny evropského filmu letos vstupuje do svého 25. ročníku!

Festival již tradičně přinese do kin po celé České republice to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos si divák může vybrat ze 49 filmů ze všech koutů Evropy.

Snímky jsou rozdělené do 7 programových sekcí, které reflektují hlavní témata letošního ročníku: literaturu a hudbu. Program promítání najdete zde.

Kdy a kde?

  • 5. - 12. 4. - PRAHA - kina Lucerna, Světozor a Kino Pilotů
  • 6. - 8. 4. - BRNO -  kino Scala

Ozvěny se odehrají v těchto městech a termínech:

  • Hradec Králové (17. - 18. 4.)
  • Červený Kostelec (17. - 19. 4.)
  • Boskovice (17. - 19. 4.)
  • Hodonín (17. - 19. 4.)
  • Jablonec nad Nisou (17. - 22. 4.)

Sekce K věci - V hlavní roli literatura

Zastoupení Evropské komise v České republice je opět partnerem festivalu. Sekce filmů, kterou Vám přinášíme, nese název „K věci“ s podtitulem „V hlavní roli literatura“:

/czech-republic/file/eychbar1168v5jpg-1_cseych_bar_1168_v5.jpg

Dívka s knihou ©EYCH
©EYCH

Evropská literatura je nesmírně bohatá a rozmanitá. S příchodem filmu dostala šanci na nový život v podobě zfilmování nejslavnějších literárních děl. Kinematografie a literatura se
v průběhu posledních desetiletí čím dál více setkávají a navzájem se inspirují. Protože byl rok 2018 vyhlášen Evropským rokem kulturního dědictví, je sekce „K věci“, která byla připravena ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice, věnována literatuře na plátně. Středem zájmu se proto stávají rozličné podoby zachycení literatury ve filmu. V rámci sekce se tak představí nejen několik nových literárních adaptací, ale i svébytné pohledy na vybrané spisovatele. Výběr snímků ukazuje, jak lze psát filmem. Těšit se můžete na:

Film o milostném vzplanutí mezi básníkem Percy Shelleyem a mladičkou Mary, budoucí autorkou Frankensteina.

Vášnivá a rebelující Mary Wollstonecroftová najde spřízněnou bytost v básníkovi Percy Shelleym. Bouřlivá aférka zasáhne do společenského života “slušné” společnosti, která se cítí pobouřena jejich bohémským životem. Když navíc zasáhne tragédie v podobě smrti jejich čerstvě narozeného dítěte, Mary v sobě najde sílu přetavit své utrpení v legendární literární dílo, Frankensteina. To vše v době, kdy je jí pouhých osmnáct let… V hvězdně obsazeném snímku excelují zejména Elle Fanningová a Maisie Williamsová.

Po 9. 4. od 20:30 - Kino Světozor (Praha)

St 11. 4. od 18:30 - Kino Lucerna (Praha)

/czech-republic/file/mary-shelley-1000preview-428x300jpeg_csmary-shelley-1000_preview-428x300.jpeg

Mary Shelley ©CSFD
©CSFD

Komorní drama na motivy světového bestselleru Iana McEwana.

Na Chesilské pláži vypráví příběh Edwarda a Florence, páru milujícímu se i navzdory svým odlišným původům. Niterný portrét jejich líbánek v roce 1962 plný naděje a snů o společné budoucnosti. Příběh s velkou citlivostí zachycuje, jak rozhodnutí, která společně udělali toho léta, měla obrovský vliv na zbytek jejich života. Film na motivy stejnojmenného vrcholného literárního díla Iana McEwana. Zpráva o síle a nezničitelnosti lásky.

St 11. 4. od 18:00 - Kino Světozor (Praha)

/czech-republic/file/na-chesilske-plazi-1000preview-428x300jpeg_csna-chesilske-plazi-1000_preview-428x300.jpeg

Na Chesilske plazi ©CSFD
©CSFD

Kdo unesl známého literáta?

Michel Houellebecq je známý literární provokatér, cynik a pesimista. Jeho romány jsou bestsellery v mnoha zemích. Pro některé jsou jeho knihy jen brakem, pro jiné je autor sžíravým satirikem tepající do nešvarů a nihilismu moderní společnosti. V září 2011 proběhla médii zpráva, že byl autor unesen. Kým nebo proč nebylo jasné. Šlo o plánovaný zločin, nebo jen autorovo dobrovolné zmizení ze scény? Sám Houellebecq po svém znovuseobjevení se nikdy neposkytl žádné vysvětlení. Únos Michela Houellebecqa je svéráznou rekonstrukcí událostí, hrou s divákem a záměrnou provokací – jako jeho knihy. V hlavní roli pak nechybí sám Michel Houellebecq.

Út 10. 4. od 18:30 - Kino Světozor - malý sál (Praha)

St 11. 4.  od 19:00 - Evropský dům, Jungmannova 24 (Praha) - Vstup ZDARMA

/czech-republic/file/unos-m-houellebecka-1000preview-428x300jpeg_csunos-m-houellebecka-1000_preview-428x300.jpeg

Unos ©CSFD
©CSFD

Za úspěchem každého muže stojí jeho žena.

Joe Castleman (Jonathan Pryce) se dočká největšího ocenění, kterého se může spisovateli dostat – Nobelovy ceny za literaturu. Společně se svou ženou Joan (Glen Close) se vydávají do Stockholmu na slavnostní ceremoniál. Ovšem již zde začíná napětí mezi ním a Joan postupně stoupat. Velká mediální pozornost i dotěrní novináři (Christian Slater) nejsou spíše plaché Joan vůbec příjemné. Její nová role, kterou ji situace přisoudila, začíná záhy na povrch vynášet dlouho potlačované věci… Na motivy stejnojmenné knihy Meg Wolitzerové natočil švédský režisér Björn Runge film o stárnoucím spisovateli a jeho ženě, která mu vždy stála po boku oporu. Bravurní herecký výkon hvězdné Glen Close je mnohými kritiky označován za jeden z jejich nejlepších.

Út 10. 4. od 18:00 - Kino Světozor (Praha)

Čt 12. 4. od 18:30 - Kino Lucerna (Praha)

/czech-republic/file/zena-1000preview-428x300jpeg_cszena-1000_preview-428x300.jpeg

Zena ©CSFD
©CSFD

 

Během festivalu si také nenechte ujít bohatý doprovodný program. Přijďte například na flamenco night, německé techno, záznam koncertu Nicka Cavea, projekce kulinářského konceptu Film Flavour, filmovou výuku pro děti i seniory, projekce pro školy, výstavu plakátů, debaty se speciálními hosty a další.

Facebookovou akci festivalu najdete zde.