KIBRIS TEMSİLCİLİĞİ

Haberler

Pages

Cypriot journalists with Commissioner Stylianides
16/05/2018

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazeteciler için 15-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında Brüksel’e bir Bilgilendirme Ziyareti düzenliyor. Katılımcılar Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Bölgeler Komitesi ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi’ni ziyaret edecekler ve AB ile ilgili konularda bilgi alacaklar. Daha fazla bilgi için Bilgilendirme Ziyaretleri hakkındaki sayfamızı ziyaret edin.

14/05/2018

Ücretsiz Wi-Fi bağlantı noktaları için belediye başvurularının ilk çağrısı 15 Mayıs Salı günü, yarın, saat 13:00’da (Orta Avrupa Yaz Saatiyle) açılacak.

09/05/2018

Avrupa Komisyonu bugün Avrupa Günü’nde tüm Avrupalılara Avrupa Birliği’nin gelecekte hangi yöne gitmesini istediklerini soran online bir halkla istişare süreci başlatıyor.

04/04/2018

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides bugün Lübnan’da olacak. Stylianides Lübnanlı yetkililerle görüşecek: Meclis Başkanı Nabih Berri, Başbakan Saad Hariri, Sosyal İşler Bakanı Pierre Bou Assi ve Yerinden Edilmiş Kişilerle ilgili işlerden sorumlu Devlet Bakanı Mouin Merhebi. Görüşmeler Avrupa Birliği ve Lübnan arasındaki ilişkiler ve aynı zamanda Lübnan ve bölgedeki insani durumla ilgili olacak. Komisyon Üyesi Stylianides Suriyeli mülteci krizinin ele alınmasına devam etmesi için Lübnan’a nasıl yardım edilebileceğini ve ev sahibi ülkelerin daha ileri nasıl desteklenebileceğini görüşecek. Stylianides Lübnan Parlamentosu’nda gerçekleşecek “Birlik içinde Çeşitlilik ve Orta Doğuda Hristiyanlar ve Müslümanlar için Temel Özgürlükler: Meclis Diyaloğu Konferansı” başlıklı konferansın açılış töreninde de bir konuşma yapacak.

02/04/2018

Avrupa Komisyonu bugün  mültecilerin kentlerde konaklamalarına ve kampların dışına çıkmalarına yardımcı olan ve onlara düzenli olarak nakit yardımı sağlayan ‘Acil Durum Entegrasyon & Konaklama Desteği’ (ESTIA) öncü programının büyütülmesi dahil Yunanistan’daki yardım projeleri için 180 milyon € değerinde yeni bir finansman duyurusunda bulundu.

28/03/2018

Avrupa Komisyonu bugün sınır ötesi Euro ödemelerini AB’nin bütününde daha ucuz hale getirmeyi öneriyor. Mevcut kurallara göre kendi ülkelerinde veya bir diğer Euro bölgesi Üye Devletiyle Euro işlemi yapmaları halinde Euro bölgesinde ikamet edenler veya Euro bölgesi işletmeleri için herhangi bir fark söz konusu değil.

20/03/2018

Avrupa Komisyonu bugün WiFi4EU web portalının duyurusunu yaptı. Bugün itibarıyla Avrupa’nın dört bir yanındaki belediyeler kamu için ücretsiz internet bağlantı noktaları kurmak amacıyla AB finansmanından yararlanma şansı için Mayıs ortasındaki ilk proje çağrısı öncesinde detaylı bilgilerini kaydetmeye çağrıldı.

WiFi4EU programı belediyelerin, kütüphaneler, müzeler, şehir parkları, meydanlar dahil, kamusal alanlarda Wi-Fi bağlantı noktaları kurmaları için her biri 15,000 € değerinde kuponlar sunuyor. Başkan Jean-Claude Juncker’in de belirttiği gibi WiFi4EU inisiyatifi “Avrupa’nın her köyünü ve her şehrini 2020’ye kadar kamusal yaşamın ana merkezleri etrafında ücretsiz kablosuz internet erişimiyle” birbirine bağlamayı amaçlıyor.

 

16/02/2018

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Mali Yardım Programı, aşağıda belirtilen hedeflerin desteklenmesi için her yıl yaklaşık olarak 34 milyon EURO katkı koymaya devam etmektedir. Bu hedefler: toplumsal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek, altyapıyı geliştirmek; uzlaşıyı desteklemek, güven arttırma ve sivil toplumu desteklemek; Kıbrıs Türk toplumunu bilgi ve iletişim yoluyla AB’ye yakınlaştırmak; Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü konusunda bir anlaşılmaya varılması halinde Kıbrıs Türk toplumuna AB müktesebatının uygulaması konusunda yardımcı olmak.

16/02/2018

Avrupa Savunma Fonu bir diğer AB finansmanlı savunma araştırma projeleri dizisiyle sonuç almaya devam ediyor. Haziran 2017’de Başkan Juncker tarafından başlatılan Fon güçlü bir AB savunma sanayisinin oluşturulmasında katalizör görevi görüyor. Fon savunma yeteneklerini artırıyor ve sınırlar ötesinde yeni ortaklıklar kuruyor.

Corina Creţu Solidarity Fund natural disasters Greece Spain France Portugal
15/02/2018

Komisyon bugün 2017’de doğal afetlerden etkilenen dört AB Üye Devletine Dayanışma Fonu’ndan 104 milyon € vermeyi önerdi.

Pages