KIBRIS TEMSİLCİLİĞİ

Yunanistan: Yüksek Temsilci / Başkan Yardımcısı Josep Borrell'in Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Kestanelik'deki basın toplantısında yaptığı açıklamalar

Konuşmadan metne çevirilmiştir!

25/06/2020

Sevgili Nikos [Dendias], sayın Bakan [Yunanistan Dışişleri Bakanı], sevgili dostum. Davetiniz, sıcak karşılamanız ve bugün sınır bölgesini ziyaretim esnasında bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim: Yunanistan'ın sınırı aynı zamanda Avrupa Birliği'nin de bir sınırıdır, çünkü Avrupa Birliği'nin üyesi olarak, dış sınırlarımızı paylaşıyoruz.

Birkaç ay önce sınırın bu bölümünde olanlarla ilgili bana yaptıkları açıklamalar için tüm ordu ve polis komutanlarına da teşekkür etmek istiyorum. Birinci ağızdan öğrenmek çok önemliydi.

Bu ziyaret son yapılan Avrupa Konseyi'nden önce planlandı. Yunanistan'a bu ziyareti ne zaman yapabileceğimizden bahsediyorduk. Ancak Avrupa Konseyi Yunanistan'daki durum hakkında çok konuştu, çünkü Başbakanınız [Kyriakos Mitsotakis] ve ayrıca Kıbrıs Cumhurbaşkanı [Nicos Anastasiades] meslektaşlarına Türkiye’yle olan ilişki durumunu anlattı; dayanışmamızı  ve endişelerinizi  paylaştığımızı göstermek için ziyaretim daha da  hızlandı.

Daha sonra Yunanistan Başbakanı ve Savunma  Bakanı [Nikos Panagiotopoulos] ile görüşmeye devam edeceğiz. Elbette Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de kötüye giden durumu ele alacağız.

Siz [Dışişleri Bakanı Nikos Dendias] sondaj faaliyetleri, deniz alacakları ve üst geçişlerin Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin önemli ölçüde kötüleşmesine ve bunun Avrupa Birliği-Türkiye arasındaki ilişki için de ne anlama geldiğine dair Dışişleri Konseyi'ni ve şahsımı bilgilendirdiniz.

Gelip kendim görmek ve AB dış sınırımızdaki durumu gözlemlemek istedim. Bugün bu bölgeye yaptığım ziyaret, açıklamalarınız, Polis ve Ordunun bana vermiş olduğu bilgilendirme brifingi ile Yunanistan'ın karşılaştığı ve gelecekte karşılaşabileceği durumu daha iyi anlamamı sağladı.

Bu nedenle, burada bulunan ve Avrupa Birliği'nin desteğini göstermek maksadıyla burada kalacak 20 farklı Üye Devlete ait yaklaşık yüz  Frontex görevlisi bulunuyor. Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını korumaya ve Yunanistan'ın egemenliğini güçlü bir şekilde desteklemeye kararlı olduğumuz çok açık.

Sizden [Türkiye'nin tırmandırdığı] üst geçişleri, [Yunan] ulusal hava sahasının ve karasularının ihlallerini ve bu sınırda şahit olduklarımızı biliyorum. Endişenizi paylaşıyoruz, bunun hakkında tartıştık, tırmanma dinamiklerini nasıl durdurabileceğimizi tartıştık. Türkiye’yle iyi komşu olmak en çok Yunanistan için önemlidir. Çünkü günün sonunda iyi komşular olmalıyız. İşte bu yüzden, Avrupa Birliği de iyi komşular olmak için kuruldu.

Ve bence çıkarlarımıza bağlı kalmalıyız ve güven duygusuyla yeniden bağlantı kurmalıyız. Mevcut zorlukları çözmeye ve ilişkilerimizi geliştirmeye çalışmanın Avrupa Birliği, Türkiye ve Yunanistan'ın çıkarına olduğunu düşünüyorum.

Eminim bugün sizinle, Başbakan ve Savunma Bakanı ile yaptığım toplantılar, tüm konularda ortak çıkarlarla ilgili işbirliğini arttırmak, Türkiye ile bir diyalog kurmanın yollarını aramak ve bölgesel istikrar için ortak bir gündem geliştirmemize katkı sağlayacak.

Avrupa Birliği'nin komşular arasındaki ilişkileri nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda dünyanın en iyi örneği olduğunu düşünüyorum ve bunun Avrupa Birliği'nin de bir parçası olmayı hedefleyen komşuları ile de mümkün olduğunu düşünüyorum.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim ve bu ziyaretin çok verimli olacağını umuyoruz.