Requires javascript

CONSUMERS

Language selector


Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby produkty z całego świata znalazły się u progu naszego domu. To niewątpliwa zaleta zakupów przez internet. Ale czy produkty te są bezpieczne? Jako konsumenci mamy prawo oczekiwać, że dostarczone produkty nie wyrządzą nam krzywdy.

Istnieje zatem szereg zasad i mechanizmów bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest obowiązkowe, zanim produkt zostanie udostępniony konsumentom. Organy krajowe w całej Unii Europejskiej starają się dopilnować, aby sprzedawane nam produkty były bezpieczne. Możemy jednak również wziąć sprawy we własne ręce.

Poniżej przedstawiamy osiem porad, dzięki którym możesz bezpiecznie i jak najlepiej korzystać z możliwości zakupów w internecie.
Sprawdź, od kogo kupujesz
Kupując produkt w tradycyjnym sklepie, zawsze wiesz, gdzie możesz go zwrócić, jeżeli okaże się, że stwarza on zagrożenie. A w internecie? Czy wiesz, z kim się skontaktować? Im więcej wiesz o producencie, importerze lub sprzedawcy – tym lepiej. Jeśli dane kontaktowe są łatwo dostępne, będziesz wiedzieć, z kim się skontaktować w razie problemów.


Jeżeli produkt znajduje się w Systemie Wczesnego Ostrzegania, nie kupuj go
Czy wiesz, że Komisja Europejska prowadzi wykaz niebezpiecznych produktów sprzedawanych w całej Europie? Informacje takie są gromadzone w Systemie Wczesnego Ostrzegania. Dowiedz się, jak działa ten system, i sprawdź, których produktów unikać. Informacje o wycofanych produktach z całego świata możesz również znaleźć w portalu OECD.


Kupujesz zabawkę? Sprawdź ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa
W sklepie internetowym, w informacjach o produkcie czasem trudno znaleźć ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa. Obejrzyj dokładnie zdjęcia i sprawdź, czy nie ma na nich ostrzeżeń. Przykładowo na zabawkach, które są nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3go roku życia, powinno być ostrzeżenie, najczęściej piktogram. Więcej porad na temat bezpieczeństwa zabawek można znaleźć tutaj.Przeczytaj instrukcję bezpieczeństwa, aby nie popełnić błędu przy wyborze
Zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa, podanymi w sklepie internetowym. Upewnij się, jak bezpiecznie korzystać z produktu. Przykładowo na siodełku roweru dziecięcego powinna znaleźć się informacja o minimalnym wieku lub wzroście dziecka. Jeśli masz wątpliwości, czy produkt jest odpowiedni do planowanego zastosowania, poproś sprzedawcę lub administratora strony internetowej o szczegółowe informacje.


Sprawdź oceny produktu i opinie o stronie internetowej
Zapoznaj się z ocenami dostępnymi online, aby dowiedzieć się, czy inni konsumenci mieli problemy z bezpieczeństwem produktu. Pamiętaj, że oprócz prawdziwych opinii mogą też istnieć opinie sfałszowane. Dostępne mogą być również opinie o stronie internetowej, z których możesz się dowiedzieć o ewentualnych problemach ze sprzedawcą.


Odkryłeś, że Twój produkt nie jest bezpieczny? Zgłoś to!
Jeżeli natrafisz na problem dotyczący bezpieczeństwa produktu, zgłoś go sprzedawcy i skontaktuj się z odpowiednim organem w swoim kraju. Może warto również napisać ocenę produktu, żeby ostrzec innych potencjalnych nabywców? Pomożesz innym kupującym dokonać bezpiecznego wyboru!Pamiętaj o rejestracji produktu u producenta
Jeżeli taka opcja jest dostępna, możesz zarejestrować produkt na stronie internetowej producenta. W ten sposób otrzymasz od razu informacje o ewentualnym wycofaniu produktu, aktualizacji oprogramowania i inne informacje na temat bezpieczeństwa.


Śledź bieżące informacje o niebezpiecznych produktach
W Systemie Wczesnego Ostrzegania można zamówić cotygodniowe powiadomienia. Możesz w ten sposób otrzymywać wiadomości o produktach, które uznano za niebezpieczne, oraz o nowych zagrożeniach i tendencjach. Możliwa jest personalizacja powiadomień przez wybór produktu, marki, kraju pochodzenia itp. Powiadomienia można zamówić tutaj.