Stav Unie 2018

Stav Unie 2018

Každoroční projev předsedy Komise Junckera v Evropském parlamentu

Stav Unie v roce 2017

Stav Unie v roce 2017

In 2017, President Juncker's speech struck a positive tone, noting that Europe has the wind back in its sails. He looked to the future in the speech, proposing a roadmap for a more united, stronger and more democratic union. Initiatives were adopted by the Commission on trade, investment screening, cybersecurity, industry, data and democracy.

Stav Unie v roce 2016

Stav Unie v roce 2016

V roce 2016 předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil nové iniciativy s cílem investovat do mladých lidí, uchazečů o zaměstnání a začínajících podniků, rozšířit Wi-Fi připojení na veřejných místech a upravit systém autorských práv tak, aby měl spravedlivější podobu. Představil rovněž Investiční plán pro Afriku a Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž.

State of the Union 2015

State of the Union 2015

In 2015, President Juncker's first State of the Union Address focused on major challenges included the emerging refugee crisis, the future of the euro, and foreign policy. President Juncker presented new proposals in the fields of migration, external action, and economic and fiscal policy.

Hlavní body v citátech

2017

Evropě znovu vane příznivý vítr. Příležitost, kterou nyní máme, nebude trvat věčně. Právě teď nastal čas vytvářet jednotnější, silnější, demokratičtější Evropu.

Evropa se rozkládá od Viga po Varnu. Od Španělska po Bulharsko. Od východu na západ: Evropa musí dýchat na obě plíce. Jinak by našemu kontinentu mohl dojít dech.

Evropa musí být schopna jednat rychleji a rozhodněji – týká se to i hospodářské a měnové unie. (…) V této chvíli opravujeme střechu, která se nad Evropou klene. Práci ale musíme dokončit, dokud nám svítí slunce.

2016

Můžeme být jednotní, i když jsme rozmanití. Velké, demokratické národy Evropy nesmí podlehnout vlnám populismu. Evropa se nesmí krčit před terorismem. Ne – členské státy musí utvářet Evropu, která ochraňuje. A my, evropské orgány, jim musíme při naplňování tohoto slibu pomáhat.

Solidarita drží naši Unii pohromadě. (…) Když hořely portugalské hory, hasila plameny italská letadla. Když záplavy v Rumunsku přerušily dodávky elektřiny, rozsvítily světla švédské generátory. Když do Řecka připluly tisíce uprchlíků, našly přístřeší pod slovenskými stany.

Tolerance nesmí jít na úkor naší bezpečnosti. Musíme vědět, kdo překračuje naše hranice. (…) Při každém vstupu do EU nebo jejím opuštění bude zaznamenán čas, místo a důvod pohybu.

2015

Evropská unie není totiž v dobrém stavu. V této Unii není dostatek Evropy. V této Unii není dostatek Unie. To musíme změnit. A musíme tak učinit nyní.

Domnívám se, že bychom na světové scéně mohli a měli být náležitě zastoupeni, a to nikoli z vlastní ješitnosti, ale protože máme co nabídnout. (...) Chci Evropu, která stojí v čele. Jestliže bude Evropská unie jednotná, můžeme změnit svět.

Ale odrážení člunů od přístavišť, podpalování uprchlických táborů (…) – to není Evropa. Evropa je pekař na ostrově Kos, který hladovým a unaveným lidem rozdává chléb. Evropa jsou studenti v Mnichově a v Passau, kteří přinášejí nově příchozím na vlakové nádraží oblečení. (…) To je Evropa, ve které chci žít.