O EFSI

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) je kľúčovým pilierom Investičného plánu pre Európu. Jeho cieľom je riešiť nedostatok dôvery a investícií ako dôsledok hospodárskej a finančnej krízy a využiť likviditu, ktorú majú k dispozícii finančné inštitúcie, spoločnosti a jednotlivci v čase, keď sú verejné zdroje obmedzené.

Komisia spolupracuje so svojím strategickým partnerom, skupinou Európskej investičnej banky (EIB). EFSI podporuje strategické investície v kľúčových oblastiach, akými sú infraštruktúra, energetická efektívnosť a energia z obnoviteľných zdrojov, výskum a inovácia, životné prostredie, poľnohospodárstvo, digitálne technológie, vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálne projekty. Takisto poskytuje rizikové financovanie, čím pomáha malým podnikom začať podnikať, rásť a rozširovať sa.

Ako to funguje?

EFSI je zárukou rozpočtu EÚ, ktorá poskytuje skupine EIB zabezpečenie pri prvej strate. To znamená, že skupina EIB môže poskytovať financovanie na projekty s vyšším rizikom, ako zvyčajne. Nezávislý investičný výbor uplatňuje prísne kritériá pri rozhodovaní, či je projekt oprávnený na podporu z EFSI. Neexistujú žiadne kvóty, či už podľa odvetvia alebo krajiny. Financovanie je založené výlučne na dopyte.

EFSI 2.0

Vzhľadom na úspech EFSI navrhol predseda Komisie Juncker vo svojom prejave o stave Únie v roku 2016 predĺžiť jeho trvanie a zvýšiť jeho kapacitu tak, aby došlo k ďalšiemu navýšeniu investícií – tzv. EFSI 2.0. Týmto návrhom sa predĺži počiatočné trojročné obdobie až do roku 2020 a cieľový objem investícií 315 miliárd EUR sa navýši na najmenej pol bilióna EUR. Návrh takisto kladie väčší dôraz na doplnkovosť, cezhraničné projekty a projekty, ktoré prispejú k dosiahnutiu záväzkov prijatých na parížskej konferencii o zmene klímy (COP 21), ako aj na podporu MSP a zlepšenie geografického pokrytia EFSI. Európsky parlament a členské štáty sú v záverečnej fáze rokovaní.

Ako požiadať o financovanie

Na tejto webovej stránke EIB nájdete informácie, ako požiadať o financovanie z EFSI, či už ste súkromná osoba, subjekt verejného sektora, finančná inštitúcia, fond, platforma alebo MSP.