President-elect

Powstaje nowa Komisja (2019–2024)

„Zrobimy to po europejsku”

16 lipca 2019 r. Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen na stanowisko nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej. Jest pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko. 

Ursula von der Leyen, która całym sercem i z pełnym przekonaniem wspiera projekt integracji europejskiej, zapowiedziała, że priorytetowo potraktuje ambitny program klimatyczny, dzięki któremu Europa do 2050 r. stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Nowa przewodnicząca zobowiązała się również do ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim w celu propagowania demokracji i sprawiedliwej społecznej gospodarki rynkowej w Europie. Ursula von der Leyen w ten sposób podsumowała swoją wizję drogi rozwoju Europy w obliczu międzynarodowych wyzwań: „Musimy to robić po europejsku”. 

Ursula von der Leyen wybrała zespół komisarzy na podstawie kandydatur zgłoszonych przez szefów państw i rządów. Nowe kolegium komisarzy i nowe podstawowe metody pracy są odzwierciedleniem priorytetów przedstawionych przez Ursulę von der Leyen w jej wytycznych politycznych i przemówieniu.

Zanim nowa Komisja Europejska będzie mogła rozpocząć urzędowanie, Parlament Europejski musi zatwierdzić ją w pełnym składzie.

Ursula von der Leyen urodziła się w Brukseli w 1958 r. i jest z wykształcenia lekarzem. W latach 2005–2019 pełniła funkcję ministra w niemieckim rządzie.

Wytyczne polityczne

PobierzPDF - 1.2 MB

PobierzPDF - 1 MB

Przeczytaj przemówienie we wszystkich językach:

PobierzPDF - 1.1 MB

Deklaracja interesów

Wszyscy kandydaci na komisarzy są zobowiązani do złożenia deklaracji interesów i udostępnienia jej opinii publicznej oraz Parlamentowi Europejskiemu.

PobierzPDF - 577.3 KB

Kandydaci na komisarzy

PobierzPDF - 226.9 KB

Zobacz pełną listę kandydatów na komisarzy

PobierzPDF - 165.4 KB

PobierzPDF - 211.7 KB

Komunikat prasowy

Więcej informacji

Dowiedz się, jak mianuje się przewodniczącego Komisji i komisarzy

Rola Rady Europejskiej