Komisja Europejska chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu.
28 listopada 2018 r. Komisja przedstawiła długoterminową strategiczną wizję dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki do roku 2050.
Strategia pokazuje, w jaki sposób Europa może przewodzić w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez inwestycje w realistyczne rozwiązania technologiczne, wzmocnienie pozycji obywateli i dostosowanie działań politycznych w ważnych obszarach, takich jak polityka przemysłowa, finanse i badania naukowe. W takim procesie transformacji ważne jest również zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej.
Zgodnie z życzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej przedstawiona przez Komisję wizja przyszłości neutralnej dla klimatu obejmuje prawie wszystkie dziedziny polityki UE i jest zgodna z celem porozumienia paryskiego, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C i próba obniżenia tego wzrostu do poziomu 1,5°C.
Długoterminowa wizja strategiczna Komisji stanowi zaproszenie do współpracy dla wszystkich instytucji UE, parlamentów krajowych, sektora przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, miast i gmin, a także dla obywateli, zwłaszcza młodzieży. Chcemy, aby UE nadal była liderem w tej dziedzinie i mogła oczekiwać zaangażowania od innych partnerów międzynarodowych.
Ogólnoeuropejska dobrze przygotowana debata powinna pozwolić UE na przyjęcie i przedłożenie na początku 2020 r. ambitnej strategii na potrzeby Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego.
Komisja przyjęła swoją wizję strategiczną 28 listopada 2018 r. przed szczytem klimatycznym ONZ (COP24), który odbył się w dniach 2–14 grudnia w Katowicach.
W trakcie konferencji w pawilonie UE odbyło się ponad 100 imprez towarzyszących, w tym kilka wydarzeń dotyczących długoterminowych perspektyw i strategii klimatycznych.
Więcej informacji na temat udziału UE w konferencji COP24
W 2011 r. Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej do 2050 r. W planie przedstawiła potencjalne działania do 2050 r., które mogłyby pozwolić UE zredukować emisję gazów cieplarnianych zgodnie z celem 80–95 proc., uzgodnionym na szczeblu międzynarodowym w kontekście niezbędnych redukcji emisji przez kraje rozwinięte traktowane jako grupa. W planie działania określono główne etapy na drodze do osiągnięcia celu, wyzwania polityczne, potrzeby inwestycyjne i szanse w różnych sektorach.
Najważniejsze dokumenty: