Pakiet z 2020 r. stanowi zbiór wiążących przepisów, które mają zagwarantować, że UE osiągnie swoje cele w zakresie klimatu i energii do 2020 r.
W pakiecie określono trzy najważniejsze cele:
Cele te zostały określone przez przywódców krajów UE w 2007 r., a w 2009 r. przyjęto przepisy w tym zakresie. Są to równocześnie główne cele strategii „Europa 2020” na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego.
Aby je osiągnąć, UE podejmuje działania w różnych obszarach.
System handlu uprawnieniami do emisji jest podstawowym instrumentem UE w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z dużych elektrowni i instalacji przemysłowych oraz z transportu lotniczego.
System ETS obejmuje ok. 45 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych z UE.
W 2020 r. emisje pochodzące z tych sektorów mają być mniejsze o 21 proc. w porównaniu z rokiem 2005.
Obowiązują one w sektorach nieobjętych ETS – na które przypada ok. 55 proc. całkowitych emisji w UE. Do tych sektorów należy np.:
W ramach „decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego” kraje UE przyjęły roczne wiążące cele w zakresie ograniczenia emisji w tych sektorach wyznaczone do roku 2020 (w stosunku do poziomu z 2005 r.).
Cele te różnią się w zależności od bogactwa danego kraju i ich zakres sięga od zmniejszenia o 20 proc. dla najbogatszych państw do zwiększenia o maksymalnie 20 proc. dla najbiedniejszych państw (przy czym i od nich ogólnie wymaga się, by dołożyły starań w celu ograniczenia emisji).
W ramach corocznego monitorowania postępów przez Komisję każdy kraj jest zobowiązany do informowania o poziomie swoich emisji.
W ramach dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii kraje UE również ustaliły wiążące cele krajowe w zakresie zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii do 2020 r.
Także te cele różnią się w zależności od pozycji wyjściowej krajów w zakresie produkcji energii odnawialnej i zdolności jej zwiększenia – od 10 proc. na Malcie do 49 proc. w Szwecji.
W rezultacie UE będzie mogła osiągnąć dzięki temu następujące cele:
UE wspiera rozwój technologii niskoemisyjnych np. poprzez:
Środki w celu zwiększenia efektywności energetycznej określono w:
Dzięki osiągnięciu celów na 2020 r. powinna również nastąpić poprawa w następujących obszarach: