Klimata politika

Izmantojiet atkārtoti un pārstrādājiet!

Atkritumi ne vien piesārņo gaisu, gruntsūdeņus un augsni, tie arī atmosfērā izdala CO2 un metānu un veicina klimata pārmaiņas.

ES radīto atkritumu apjoms turpina pieaugt un tagad sasniedz aptuveni 3 miljardus tonnu gadā. ES tikai 40 % sadzīves atkritumu pašlaik tiek atkārtoti izmantoti vai pārstrādāti.

Atkārtota izmantošana

  • Izmantojiet papīru atkārtoti. Izmantojiet uzmetumiem vai iepirkumu sarakstiem apdrukāta papīra otru pusi, nevis tīru lapu.
  • Ziedojiet savas vecās elektroierīces, piemēram, skolām vai sociālajiem centriem, lai citi tās varētu izmantot atkal.
  • Pērciet atkārtoti uzlādējamas baterijas, ko var uzlādēt daudzas reizes. Tukšās un izmantotās baterijas ir jānodod pārstrādei!
  • Mainiet, pārdodiet vai atdodiet apģērbu, mēbeles un mājsaimniecības priekšmetus, kuri jums vairs nav vajadzīgi. Tā vietā, lai pirktu jaunas, padomājiet, vai nevarat aizņemties, īrēt vai pirkt lietotas preces.

Pārstrāde

  • Pārstrāde ļauj ietaupīt enerģiju un samazināt emisijas. Pārstrādājot vienu alumīnija skārdeni, ietaupās 90 % jaunas skārdenes ražošanai vajadzīgās enerģijas. Pārstrādājot (nevis izmetot atkritumos) 1 kg papīra, varat izvairīties no gandrīz 1 kg CO2 un metāna emisiju.
  • Pārbaudiet, kāda veida atkritumus var pārstrādāt jūsu reģionā. Šķirojiet stiklu, papīru, plastmasu un skārdenes no pārējiem atkritumiem. Pārstrādes uzņēmumi tagad var pieņemt daudzus plastmasas veidus, un šīs iespējas arvien paplašinās — jautājiet jums tuvākajā pieņemšanas punktā.
  • Nemetiet ārā savas elektroniskās ierīces. Elektroniskās ierīces ir izgatavotas no vērtīgiem pārstrādājamiem resursiem un materiāliem, kā metāli, plastmasas un stikls, kuru ieguvei un ražošanai ir vajadzīga enerģija. Aiznesiet tās uz vietējo savākšanas punktu vai atdodiet tirgotājam.
  • Nododiet veco akumulatoru pārstrādei, ja jums jānomaina automašīnas akumulators. Arī vecās riepas parasti var pārstrādāt.
  • Veidojiet kompostu. Organiskos atkritumus (augļi un dārzeņi, olu čaumalas vai kafijas biezumi) labāk izmantot sava dārza kompostam, nevis sūtīt uz izgāztuvi. Komposta kaudzē šie atkritumi saskarē ar gaisu sadalās un kļūst par dabisku mēslojumu. Izgāztuvē bez gaisa tie rūgst un izdala metānu, siltumnīcefekta gāzi.