Działania w dziedzinie klimatu

Zastanów się, zanim usiądziesz za kierownicą

Chodzenie na piechotę jest dobre zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Oczywiście wszyscy musimy korzystać ze środków transportu, aby dostać się do pracy, odwiedzić rodzinę, znajomych lub podróżować. Dlatego ważne jest, aby dokonywać słusznych wyborów, które pomogą ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Transport odpowiada za około jedną czwartą wszystkich emisji gazów cieplarnianych w UE. A czy wiesz, że ponad połowa emisji dwutlenku węgla z europejskich gospodarstw domowych pochodzi z aktywności dotyczących transportu, takich jak jazda samochodem do pracy lub podróż samolotem na wakacje?

Wybierz mądrze

  • Zostaw samochód w garażu. Każdy litr paliwa spalany przez samochód odpowiada za emisję ponad 2 kg dwutlenku węgla. Oznacza to, że zbiornik paliwa przeciętnego samochodu uwalnia do atmosfery ponad 100 kg dwutlenku węgla!
  • Jazda na rowerze, transport publiczny lub wspólne korzystanie z samochodów to też dobre sposoby przemieszczania się. Oczywiście to chodzenie jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu!
  • Podróżuj pociągiem. Podczas podróży samochodem jednej osoby generowanych jest trzy razy więcej emisji dwutlenku węgla na kilometr niż przypada na osobę w przypadku podróży pociągiem.
  • Rozważ alternatywy dla podróży samolotem. Samoloty stanowią najszybciej rosnące źródło emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu. Rozważ podróż pociągiem, zwłaszcza jeśli zamierzasz przejechać nie więcej niż kilkaset kilometrów.

Jeżeli musisz podróżować samochodem...

  • Wybrana przez Ciebie trasa przejazdu ma znaczny wpływ na ilość paliwa, którą zużyje Twój samochód, a tym samym na ilość dwutlenku węgla, która zostanie wyemitowana podczas podróży. Unikanie niepotrzebnego hamowania i przyspieszania, a także utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach pozwolą w prosty sposób ograniczyć zużycie paliwa.
  • Zdejmij nieużywany bagażnik zamontowany na dachu Ze względu na opór powietrza pusty bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla nawet o 10 proc.
  • Jeśli zamierzasz kupić samochód, wybierz model, który zużywa mało paliwa. Wszyscy producenci samochodów działający w UE muszą umieszczać w swoich salonach i reklamach informacje o emisji dwutlenku węgla i zużyciu paliwa.

Ekologiczne podróżowanie

  • Pomyśl o „neutralizacji” swoich emisji dwutlenku węgla. Istnieje wiele biur podróży i innych organizacji, które obliczą koszty spowodowanych przez Ciebie emisji i zainwestują odpowiadającą tym kosztom kwotę na przykład w odnawialne źródła energii lub projekty środowiskowe.
  • Wspieraj turystykę ekologiczną. Więcej informacji znajdziesz w Katalogu Ecolabel.