Skip to main content
Climate Action

Změňte své nakupovací a stravovací návyky

Změňte své nakupovací a stravovací návyky

V dnešní době je v obchodech široký výběr potravin a dalších produktů. Všechno, co kupujeme, ať už je to jenom litr mléka nebo nové boty, se musí nejdříve vyrobit – to však způsobuje emise CO2. Řada výrobních procesů navíc poškozuje životní prostředí a klima.

Přeprava potravin letadlem z jednoho konce světa na druhý produkuje 1 700krát více emisí CO2 než při dopravě kamionem na vzdálenost 50 km. Neudržitelné vytěžování dřeva vede k odlesňování, které způsobuje kolem 20 % celosvětových emisí CO2.

Nakupujte s rozvahou

shopping_01_en.gif
  • Pozor na výrobky s obalem – z plastových obalů vzniká velké množství odpadu, které je často obtížné recyklovat. Snažte se proto vyhýbat zabaleným výrobkům a například u tekutého mýdla kupujte jen náhradní náplně.
  • Nákup noste domů ve vlastní tašce. A kupujte jen toaletní papír a kuchyňské ubrousky vyrobené z recyklovaného papíru.
  • Pořádně si rozmyslete, zda skutečně potřebujete nejnovější model mobilního telefonu. Odpadní elektrická a elektronická zařízení (OEEZ) jsou nejrychleji rostoucí kategorií odpadu v EU.
  • Chystáte se koupit zahradní nábytek nebo jiný výrobek ze dřeva? Zkontrolujte, zda je označený zkratkouFSC nebo PEFC, které zaručují, že dřevo bylo vytěženo trvale udržitelným způsobem.

Jezte s rozvahou

shopping_02_en.gif
  • Neplýtvejte potravinami. Nakupujte pouze tolik, kolik skutečně sníte, a zbytky si nechte na později.
  • Nakupujte pouze sezonní potraviny. Pěstování plodin mimo jejich přirozené prostředí nebo mimo sezónu vyžaduje ohromné množství energie, vody a jiných zdrojů.
  • Před konzumací ovoce a zeleniny je raději omyjte v misce než pod tekoucí vodou. Vodou pak můžete například zalít květiny.
  • Jíte-li maso, nahraďte část červeného masa masem kuřecím, rybami nebo luštěninami. Přechod z hovězího masa na kuřecí může snížit vaši uhlíkovou stopu z jídla až o 75 %.

Ekoznačka

shopping_03_en.gif
eco_label.jpg
  • Ekoznačka EU se uděluje výrobkům a službám, které mají malý dopad na životní prostředí. Dívejte se proto po ekoznačce při výběru žárovek, čisticích prostředků, počítačů nebo oděvů. A nezapomeňte na ekoznačku i při rezervaci hotelového pokoje! Touto značkou je v EU označeno už přibližně 70 000 výrobků a služeb.