PO CO NAM TEN ZESTAW?
Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że populacje miejskie Unii Europejskiej, a w szczególności młodzi ludzie, nie czują się w żaden sposób powiązani z rolnictwem jako źródłem zaopatrzenia w żywność. Nie wiedzą, że rolnictwo ma o wiele szersze znaczenie w społeczeństwie i gospodarce, ponieważ jest branżą, która nie tylko wytwarza żywność, lecz także chroni środowisko i zasoby naturalne, a ponadto podtrzymuje żywotność na obszarach wiejskich. Nasz zestaw materiałów powstał w odpowiedzi na ten brak poczucia więzi.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ ZESTAW?
Zestaw zawiera gotowe materiały dla nauczycieli i uczniów, które mają poszerzać wiedzę o znaczeniu żywności i rolnictwa dla Europy wśród młodych Europejczyków w wieku 11–15 lat.
Zestaw może być używany przez nauczycieli różnych przedmiotów, takich jak: geografia, przyroda, wiedza o społeczeństwie, ekonomia, europeistyka, ekonomia krajowa, rolnictwo, technologie informacyjno-komunikacyjne i nauki społeczne.
Mając do dyspozycji różnorodne i uzupełniające się narzędzia i ćwiczenia edukacyjne, nauczyciel może pomóc uczniom w badaniu trzech obszarów tematycznych: żywności, środowiska i obszarów wiejskich. Materiały te nie mają na celu szkolenia uczniów w zakresie polityki unijnej; ich celem jest pokazanie młodym ludziom, jakie korzyści czerpią wszyscy obywatele z rolnictwa.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA WYKORZYSTAĆ ZESTAW?
Zestaw został tak opracowany, by można było stosować go elastycznie. Nauczyciel może wykorzystać dowolne materiały lub propozycje ćwiczeń.
Pobierz Informacje dla nauczycieli. . Są to dodatkowe informacje, takie jak arkusz informacyjny, mapa produkcji rolniczej w UE i słowniczek które pomogą Ci odpowiedzieć na pytania uczniów, oraz plan dwóch pierwszych lekcji.
Zestaw zaczyna się od filmu animowanego, w którym omówiono podstawy rolnictwa europejskiego, oraz planu lekcji.
Możesz również wykorzystać ten pokaz slajdów i plan lekcji.

Pakiet składa się z trzech rozdziałów poświęconych poszczególnym zakresom tematycznym: żywność, środowisko i obszary wiejskie. Każdy z modułów zawiera:
- krótkie wprowadzenie dla nauczyciela z wyszczególnieniem celów nauczania oraz łączy do zasobów,
- arkusze robocze z ćwiczeniami dla uczniów,
- schemat projektu dla uczniów z propozycją realizacji projektu międzyprzedmiotowego w ramach danego tematu rozdziału
ŻYWNOŚĆ
-
Dla nauczycieli
Dla uczniów
ŚRODOWISKO
-
Dla nauczycieli
Dla uczniów
OBSZARY WIEJSKIE
-
Dla nauczycieli
Dla uczniów
Ten zestaw materiałów dla nauczycieli został przygotowany przez Komisję Europejską oraz Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w ścisłej współpracy z nauczycielami i ekspertami w zakresie edukacji. Mamy nadzieję, że praca z zestawem będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.