Ekologické poľnohospodárstvo

Detský kútik

Detský kútik

Vitajte na biofarme! Na tejto farme chovajú sliepky pre vajíčka a kravy pre mlieko. Pred pár rokmi sa majitelia rozhodli zmeniť svoju farmu na ekologickú. Poďme sa spolu pozrieť, ako sa im to podarilo.

Vieš, ako z balíčka semiačok na farme dostaneme ekologickú zeleninu v supermarkete? Vyberieme sa na výlet z farmy až k nášmu stolu!

 

Sliepka a vajcia

Toto sú sliepky, ktoré znášajú ekologické vajíčka. Čo robia farmári, aby zabezpečili, že sú ekologické?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustrácia: Sliepky pred ekologickou farmou na zelenom poli.Sliepky sa na ekologickej farme pohybujú na čerstvom vzduchu a dostávajú krmivo vyrobené len z prirodzených surovín. Ich zobáky nie sú zbrúsené a krídla nemajú pristrihnuté. Často žijú v malých kŕdľoch s ostatnými sliepkami a znášajú vajcia v príjemnom prostredí. Ekologickí poľnohospodári dodržiavajú špeciálne pravidlá, ktoré umožňujú sliepkam čo najspokojnejší život.
 
Ilustrácia: Sliepka v kuríne sedí na slame. Vajcia zbiera poľnohospodár. Niekedy ich predáva priamo zo svojej farmy alebo na blízkom trhu s ostatnými poľnohospodármi. A niekedy ich predáva spoločnosti, ktorá obchoduje so supermarketmi a reštauráciami.
 
Ilustrácia: Vajíčka sa čistia a ukladajú do kartónov, ktoré sú označené logom ekologického poľnohospodárstvaPredtým než sa biovajcia predajú, očistia sa a položia do kartónov so symbolmi alebo pojmami vysvetľujúcimi, kde, ako a kým boli vyrobené. Vajcia sa tiež môžu stať jednou z viacerých ekologických zložiek v produktoch, ako sú cestoviny alebo sladkosti, ktoré budú tiež označené rovnakými symbolmi a pojmami.
 
Ilustrácia: Otec so synom v supermarkete nakupujú potraviny, vyberajú bioprodukty ako napríklad vajíčka.Keď sa Vaša rodina a ostatní rozhodnú pre kúpu vajec alebo produktov s týmito špeciálnymi symbolmi alebo pojmami, môžu sa dozvedieť všetko o tom, ako poľnohospodár dodržiaval špeciálne pravidlá a aký spokojný a zdravý bol život sliepky, ktorá zniesla vajcia. Vedia, že budú jesť chutné, vysokokvalitné jedlá s nefalšovanou chuťou.

Krava a mlieko

Na tejto biofarme chovajú kravy tak, aby dávali ekologické mlieko.
Vieš, vďaka čomu je mlieko ekologické?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustrácia: Zelené polia s kravamiKravy na ekologickej farme nie sú priviazané alebo zatvorené ďaleko od zelených polí, kde majú čistú a čerstvú pastvu. Ich rohy nie sú odstraňované a teľatá sa rodia prirodzeným spôsobom. Poľnohospodári chovajú tieto kravy pri dodržiavaní pravidiel, ktoré zabezpečujú, že zvieratá majú úplné pohodlie a poskytujú čerstvé, vysokokvalitné mlieko.
 
Ilustrácia: Kravín so štyrmi kravami, ktoré sú práve dojené a farmár.Poľnohospodári a ich zamestnanci nadojené mlieko pravidelne posielajú špecializovaným mliekárňam, ktoré ho balia do fliaš alebo použijú na výrobu čerstvých a chutných mliečnych produktov, ako sú syry, jogurty, smotany a zmrzliny. Pokiaľ je to možné, zamestnanci týchto spoločností pridávajú do týchto produktov len ekologické zložky.
 
Ilustrácia: Mlieko vo fľašiach na baliacej linke. Logo ekologického poľnohospodárstva zobrazené na fľaši.Keď je biomlieko vo fľašiach alebo sú z neho vyrobené mliečne produkty, obaly sa označia špeciálnym symbolom alebo pojmom obsahujúcim informácie o tom, kde, ako a kým boli tieto produkty vyrobené. Tieto produkty sa potom predávajú na miestach, ako sú špecializované ekologické predajne, supermarkety, reštaurácie a kaviarne.
 
Ilustrácia: Rodina práve spoločne večeria, na stole majú mlieko a niekoľko ďalších bioproduktov.Keď rodiny ako je Vaša, kupujú mlieko a iné mliečne produkty s týmito špeciálnymi symbolmi alebo pojmami, vedia všetko o tom, ako poľnohospodár dodržuje špeciálne pravidlá a o zdravom a pohodlnom živote kráv. Môžu na to myslieť, keď jedia chutný jogurt, misku zdravých cereálií a ďalšie produkty!

„Ako zmením svoju farmu na ekologickú?“

Táto rodina z Írskampeg-4v(25 MB) ti prezradí, ako svoju farmu zmenili na ekologickú.

Ako je možné, že je mlieko ekologické?

Máš predstavu, ako môže byť mlieko ekologické? Dozvieš sa to priamo od poľnohospodára!mpeg-4v(25 MB)

Kvízy a hry

Máš dobrú pamäť? Zahraj si pexeso swf(305 kB) o ekologickom poľnohospodárstve!

Júlia a Štefan

V tomto komikse(4 MB) môžeš sledovať dobrodružstvá Júlie a Štefana a naučiť sa pri tom niečo o ekologickej výrobe.