Ekologické poľnohospodárstvo

Detský kútik

Detský kútik

Vitajte na biofarme! Na tejto farme chovajú sliepky pre vajíčka a kravy pre mlieko. Pred pár rokmi sa majitelia rozhodli zmeniť svoju farmu na ekologickú. Poďme sa spolu pozrieť, ako sa im to podarilo.

Vieš, ako z balíčka semiačok na farme dostaneme ekologickú zeleninu v supermarkete? Vyberieme sa na výlet z farmy až k nášmu stolu!

 

Sliepka a vajcia

Toto sú sliepky, ktoré znášajú ekologické vajíčka. Čo robia farmári, aby zabezpečili, že sú ekologické?

Print version of the pageTo top of the page
 
 Sliepky pred ekologickou farmou na zelenom poli.Sliepky sa na ekologickej farme pohybujú na čerstvom vzduchu a dostávajú krmivo vyrobené len z prirodzených surovín. Ich zobáky nie sú zbrúsené a krídla nemajú pristrihnuté. Často žijú v malých kŕdľoch s ostatnými sliepkami a znášajú vajcia v príjemnom prostredí. Ekologickí poľnohospodári dodržiavajú špeciálne pravidlá, ktoré umožňujú sliepkam čo najspokojnejší život.
 
 Sliepka v kuríne sedí na slame. Vajcia zbiera poľnohospodár. Niekedy ich predáva priamo zo svojej farmy alebo na blízkom trhu s ostatnými poľnohospodármi. A niekedy ich predáva spoločnosti, ktorá obchoduje so supermarketmi a reštauráciami.
 
 Vajíčka sa čistia a ukladajú do kartónov, ktoré sú označené logom ekologického poľnohospodárstvaPredtým než sa biovajcia predajú, očistia sa a položia do kartónov so symbolmi alebo pojmami vysvetľujúcimi, kde, ako a kým boli vyrobené. Vajcia sa tiež môžu stať jednou z viacerých ekologických zložiek v produktoch, ako sú cestoviny alebo sladkosti, ktoré budú tiež označené rovnakými symbolmi a pojmami.
 
 Otec so synom v supermarkete nakupujú potraviny, vyberajú bioprodukty ako napríklad vajíčka.Keď sa Vaša rodina a ostatní rozhodnú pre kúpu vajec alebo produktov s týmito špeciálnymi symbolmi alebo pojmami, môžu sa dozvedieť všetko o tom, ako poľnohospodár dodržiaval špeciálne pravidlá a aký spokojný a zdravý bol život sliepky, ktorá zniesla vajcia. Vedia, že budú jesť chutné, vysokokvalitné jedlá s nefalšovanou chuťou.

Krava a mlieko

Na tejto biofarme chovajú kravy tak, aby dávali ekologické mlieko.
Vieš, vďaka čomu je mlieko ekologické?

Print version of the pageTo top of the page
 
 Zelené polia s kravamiKravy na ekologickej farme nie sú priviazané alebo zatvorené ďaleko od zelených polí, kde majú čistú a čerstvú pastvu. Ich rohy nie sú odstraňované a teľatá sa rodia prirodzeným spôsobom. Poľnohospodári chovajú tieto kravy pri dodržiavaní pravidiel, ktoré zabezpečujú, že zvieratá majú úplné pohodlie a poskytujú čerstvé, vysokokvalitné mlieko.
 
 Kravín so štyrmi kravami, ktoré sú práve dojené a farmár.Poľnohospodári a ich zamestnanci nadojené mlieko pravidelne posielajú špecializovaným mliekárňam, ktoré ho balia do fliaš alebo použijú na výrobu čerstvých a chutných mliečnych produktov, ako sú syry, jogurty, smotany a zmrzliny. Pokiaľ je to možné, zamestnanci týchto spoločností pridávajú do týchto produktov len ekologické zložky.
 
 Mlieko vo fľašiach na baliacej linke. Logo ekologického poľnohospodárstva zobrazené na fľaši.Keď je biomlieko vo fľašiach alebo sú z neho vyrobené mliečne produkty, obaly sa označia špeciálnym symbolom alebo pojmom obsahujúcim informácie o tom, kde, ako a kým boli tieto produkty vyrobené. Tieto produkty sa potom predávajú na miestach, ako sú špecializované ekologické predajne, supermarkety, reštaurácie a kaviarne.
 
 Rodina práve spoločne večeria, na stole majú mlieko a niekoľko ďalších bioproduktov.Keď rodiny ako je Vaša, kupujú mlieko a iné mliečne produkty s týmito špeciálnymi symbolmi alebo pojmami, vedia všetko o tom, ako poľnohospodár dodržuje špeciálne pravidlá a o zdravom a pohodlnom živote kráv. Môžu na to myslieť, keď jedia chutný jogurt, misku zdravých cereálií a ďalšie produkty!

„Ako zmením svoju farmu na ekologickú?“

Táto rodina z Írskampeg-4v(25 MB) ti prezradí, ako svoju farmu zmenili na ekologickú.

Ako je možné, že je mlieko ekologické?

Máš predstavu, ako môže byť mlieko ekologické? Dozvieš sa to priamo od poľnohospodára!mpeg-4v(25 MB)

Kvízy a hry

Máš dobrú pamäť? Zahraj si pexeso swf(305 kB) o ekologickom poľnohospodárstve!

Júlia a Štefan

V tomto komikse(4 MB) môžeš sledovať dobrodružstvá Júlie a Štefana a naučiť sa pri tom niečo o ekologickej výrobe.