Rolnictwo ekologiczne

Kącik dla dzieci

Kącik dla dzieci

Witamy w gospodarstwie Oony! Oona hoduje kury i krowy, dzięki którym może sprzedawać jajka i mleko. Kilka lat temu postanowiła, że jej gospodarstwo będzie ekologiczne. Zobacz, jakie zmiany wprowadziła!

Czy wiesz, jak się produkuje ekologiczną żywność, którą kupujesz w supermarkecie? Wszystko zaczyna się od zasiania ziaren... Jakie są kolejne etapy, zanim gotowe jedzenie trafi na Twój talerz?

 

Kura i jaja


Krowy Oony dają mleko bio. Czy wiesz, jak powstaje mleko ekologiczne?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustracja: Kury w gospodarstwie organicznym, na zielonym polu.Kury w gospodarstwie ekologicznym przemieszczają się po otwartej przestrzeni na powietrzu i żywią się paszą wyprodukowaną wyłacznie z naturalnych składników. Ich dzioby nie są skracane, a skrzydła nie są podcinane. Często są utrzymywane w małych grupach z innymi kurami i znoszą jaja w komfortowych warunkach. Rolników ekologicznych obowiązują szczególne przepisy zapewniające kurom możliwie szczęśliwe i zdrowe życie.
 
Ilustracja: Kura w kurniku, siedząca na słomie.Jaja są zabierane przez rolnika. Czasem sprzedaje je prosto ze swojego gospodarstwa lub na pobliskim rynku razem z innymi rolnikami. A czasem sprzedaje jaja firmom, które zaopatrują supermarkety i restauracje.
 
Ilustracja: Jaja są czyszczone i pakowane w kartony z logo upraw organicznych.Zanim ekologiczne jaja zastaną sprzedane, są czyszczone i wkładane do opakowań opatrzonych symbolami lub słowami informującymi gdzie, jak i przez kogo zostały wyprodukowane. Mogą także stać się jednym ze składników takich produktów jak makarony lub słodycze, które również będą opatrzone etykietami z takimi samymi znakami i tekstami.
 
Ilustracja: Ojciec i syn robią spożywcze zakupy w supermarkecie, wybierając produkty organiczne, np. jajaKiedy Twoja rodzina i inni nabywcy zdecydują się na zakup produktów z tymi specjalnymi symbolami lub słowami, mogą dowiedzieć się, jak rolnik przestrzegał tych specjalnych zasad i czy kura, która zniosła jaja, żyła szczęśliwie i zdrowo. Wiedzą także, że czeka ich wkrótce wyśmienity posiłek wysokiej jakości.

Krowa i mleko

Krowy Oony dają mleko bio.
Czy wiesz, jak powstaje mleko ekologiczne?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustracja: Zielona łąka i krowyW ekologicznym gospodarstwie krowy nie są trzymane na uwięzi, ani z dala od zielonych pastwisk bogatych w świeżą i naturalną paszę. Ich rogi nie są obcinane, a cielęta rodzą się naturalnie. Rolnicy utrzymują krowy zgodnie z wymogami, spełniając postulat zapewniania im dogodnych warunków, by dostarczały świeżego mleka o wysokiej jakości.
 
Ilustracja: Dojarnia, cztery dojone krowy, rolnikRolnicy i ich pomocnicy gromadzą mleko i wysyłają je do wyspecjalizowanych mleczarni, które je butelkują, albo używają do produkcji świeżych i smakowitych serów, jogurtów, śmietany i lodów. W produkcji stosuje się prawie wyłącznie ekologiczne surowce.
 
Ilustracja: Mleko w butelkach na taśmie produkcyjnej. Logo upraw organicznych na butelce.Kiedy ekologiczne mleko jest już w butelce lub przetworzone zostało na nabiał, można umieścić specjalny znak lub słowa informujące o tym, gdzie, kiedy i przez kogo produkty zostały wytworzone. Później są one sprzedawane w takich miejscach, jak sklepy ze zdrową żywnością, supermarkety, restauracje i kawiarnie.
 
Ilustracja: Wspólny rodzinny obiad, poza mlekiem, również inne produkty organiczne na stoleKiedy rodziny, takie jak Twoja, kupują mleko i inne produkty mleczarskie z tym specjalnym oznakowaniem, wiedzą, jakich zasad przestrzegał rolnik, by zapewnić krowom wygodne i zdrowe życie. Mogą o tym rozmyślać, delektując się jogurtem lub mlekiem z płatkami zbożowymi!

„Jak zająłem się rolnictwem ekologicznym”

Poznaj historię irlandzkiej rodzinympeg-4v(25 MB) , która przekształciła swoje gospodarstwo w ekologiczne.

Co to znaczy, że mleko jest bio?

Czy wiesz, jak wytwarza się mleko bio? Dowiedz się od rolnika, który takiego mleka dostarcza!mpeg-4v(25 MB)

Kwizy i gry

Chcesz sprawdzić, czy masz dobrą pamięć? Zagraj w grę pamięciową swf(306 kB) o tematyce związanej z rolnictwem ekologicznym!

Julia i Steven

Przeczytaj komiks o przygodach(4 MB) Julii i Stevena i dowiedz się, jak produkowana jest żywność ekologiczna!